
Praėjusią savaitę Plungės rajono savivaldybės tarybos Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje, prieš tvirtinant mokyklos patalpų nuompinigių dydį, dėl to kilusi diskusija netikėtai pasisuko kita linkme. Iš pradžių suabejota, ar 1 kvadratinio metro ploto nuomos kavos, vandens, maisto ir kitokiems aparatams pastatyti mokykloje kaina nėra per maža. Paskui iškilo klausimas, ar švietimo įstaigoje išvis toks aparatas reikalingas. Galiausiai daugumos balsai lėmė atsakymą – nereikalingas.
Su prašymu patvirtinti nuompinigių sumą už 1 kv. m minėtiesiems aparatams statyti į Savivaldybę kreipėsi Plungės „Ryto“ pagrindinė mokykla. Pradinė kaina numatyta 12 eurų per mėnesį. Kaip sakė sprendimo projektą pristačiusi Savivaldybės administracijos Turto skyriaus vyr. specialistė Inga Daublienė, mokykloje šiuo klausimu atlikta tėvų apklausa. Joje dalyvavo 321 tėvas, 219 neprieštaravo, kad švietimo įstaigoje būtų prekiaujama šaltais užkandžiais, 102 pasisakė prieš.
„Gavus prašymą buvo paaiškinta, jog tam reikalingas bendruomenės pritarimas. Mokykla jį turi“, – kolegei antrino skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė.
Beje, anksčiau mėnesio nuomos kaina buvo 11 eurų. Tai išgirdusi komiteto pirmininkė Daina Martišienė suabejojo, ar suma nėra per maža, juolab kad į ją įskaičiuotos elektros sąnaudos. Politikės žodžiais tariant, atsižvelgiant į metinę infliaciją ir kaina turėtų būti atitinkamai didinama.
Paprašius Savivaldybės tarybos posėdžiui parinkti daugiau informacijos apie kainas, diskusija netikėtai pasisuko kita linkme.
„Iš principo ar galima mokykloje kavą pardavinėti? Daug ta tema kalbėta, patys žinote, kad tuose aparatuose maistas nėra pats geriausias. Aš esu prieš“, – diskusiją užvedė komiteto narys Julius Nekrašas.
Savivaldybės kontrolierė Danutė Jarašiūnienė pastebėjo, kad, atsisakius aparatų mokykloje, vaikai vis tiek bėgs į netoliese esančius prekybos centrus.
Komiteto narys Mindaugas Pocius domėjosi, ar prieš apklausą bendruomenė buvo supažindinta su asortimentu, galimomis pasekmėmis. „Mes ką padarome? Padidiname nepalankių sveikatai produktų prieinamumą vaikams, kurie dar savarankiškai negali priimti tinkamų sprendimų. Jau ir taip prekybos centrai arti mokyklų, o dabar dar paskatiname juos net neišeiti iš mokyklos. Eidami iki prekybos centro, nors truputį pajuda“, – svarstė politikas.
Vicemerė Asta Beierle Eigirdienė taip pat stebėjosi, kad tėvai labai nesigilindami pritaria aparatų atsiradimui mokyklose.
Komiteto pirmininkė D. Martišienė atkreipė dėmesį, kad paprieštaravus aparato pastatymui būtų diskredituota Savivaldybė, juk prieš tai ji iškėlė sąlygą – reikalingas bendruomenės pritarimas. Ir sąlyga buvo įvykdyta.
„Taip mes tik norėjome nusimesti atsakomybę“, – trumpai konstatavo M. Pocius.
Į posėdį pavėlavęs komiteto narys Česlovas Kerpauskas iš pradžių aparatų pastatymui neprieštaravo, esą jei to nori tėvai, mokiniai, tačiau išgirdęs M. Pociaus argumentus su papildymu: „Taip netrukus ir tabaku pradėsime prekiauti“, persigalvojo.
Praėjusią savaitę buvo vienas iš tų retų atvejų, kai komiteto nariams tenka balsuoti. Trys pasisakė prieš aparato pastatymą, o kartu ir nuompinigių nustatymą, D. Martišienė susilaikė. Kaip pati sakė, susilaikė tik dėl to, kad mokykla įvykdė Savivaldybės sąlygą. „Prašymą visada galima parašyti naują, jis gali būti patikslintas“, – kalbėjo komiteto pirmininkė.
Tiesa, komiteto nariai teigė, kad neprieštarautų, jei būtų prekiaujama vandeniu, užkandžiais, kurie nekenkia vaikų sveikatai.