
Žiema įpusėjo. Žemė pasidengusi storu sniego patalu. Nepalankūs orai, o gal ir kitos priežastys, veikia ir žmonių įpročius. Parko direkcijoje, į kurios patalpas žiemos metu persikelia lankytojų centro darbuotojai, neįprastai ramu: iki sausio vidurio užsuko trys žvejai mėgėjai įsigyti mėgėjiškos žūklės leidimų. Telefonų skambučių taip pat tik šiek tiek daugiau, negu lankytojų.
Platelių lankytojų centro darbuotojai vykdo lankytojų centro ir parko lankytojų apskaitas. Praėję 2010-ieji parodė, kad lankytojų skaičius parke dar labiau sumažėjo ir pasiekė 2004-2005 metų lygį: apsilankė 103 449 lankytojai (iš jų 3 065 – Platelių lankytojų centre).
2010 m. lankytojų skaičiaus sumažėjimą lėmė populiariausių Žemaitijos nacionalinio parko lankomų objektų (Militarizmo ekspozicijos ir Platelių dvaro svirno) uždarymas rekonstrukcijos darbams, taip pat sumažėjęs apgyvendinimo įstaigų klientų skaičius.
2010 m. įrengtas pirmasis ledo skulptūrų parkas ant Platelių ežero pritraukė apie 15 tūkstančių lankytojų ir ženkliai padidino viešųjų renginių lankytojų skaičių. Šis renginys, 2010 m. pripažintas sėkmingiausia turizmo iniciatyva Lietuvoje, ateityje turėtų tapti tradiciniu ir padėti mažinti sezoniškumą nacionaliniame parke.
Lankytojus turėtų nudžiuginti gegužės mėnesį po remonto duris atversiantys Platelių dvaro svirnas ir Užgavėnių muziejus. Pagal projektą „Buvusios Platelių dvaro sodybos atstatymas, restauravimas ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams”, rekonstrukcijos ir pritaikymo ekspozicijoms, lauko inžinerinių tinklų, teritorijos sutvarkymo bei muziejinių ekspozicijų įrengimo darbų per 2010 m. 11 mėnesių atlikta už 1,96 mln. litų (73,08 proc. projekte numatytų darbų).
Buvusią požeminę raketų paleidimo aikštelę Plokštinėje (Militarizmo ekspoziciją), kurią kasmet aplankydavo apie 15 tūkst. Lietuvos ir užsienio turistų, po remonto planuojama atidaryti lapkričio mėnesį. Šaltojo karo muziejaus ir jo aplinkos infrastruktūros įrengimo, statybos, ekspozicijų įrengimo ir montavimo darbams, finansuojamiems ES regioninės plėtros fondo VP3-1.3-ŪM-01-V priemonės „Ekologinio (pažintinio) turizmo, aktyvaus poilsio ir sveikatos gerinimo infrastruktūros kūrimas ir plėtra“, skirta 5,46 mln. Per 2010 m. gegužės-lapkričio mėn. atliktų darbų vertė – 2,38 mln. litų.
2010 m. apgyvendinimo įstaigų klientų, palyginti su 2009 m., sumažėjo apie 7 proc. (jų buvo
15 034), ekskursijų dalyvių – 44 proc. (ekskursijose dalyvavo 2 785 žmonės), stovyklautojų – apie 45 proc. (jų buvo 8 110), kaimo turizmo sodybų klientų – apie 9 proc. (jų buvo 12 607), Platelių lankytojų centro lankytojų – apie 10 proc. (jų buvo 3 065), muziejų, ekspozicijų lankytojų – 80 proc. (jų buvo 4 299). Tik renginių dalyvių, palyginti su 2009 m., padaugėjo apie 27 proc.
Nuspręsta į bendrą Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų skaičių įtraukti ir nardymo paslaugas teikiančios įstaigos aptarnautus lankytojus, kurių buvo apie 650 (sumažėjo 76 proc.). Nepakitęs išliko tik Didžiųjų Kalvarijos atlaidų dalyvių skaičius, kuris paprastai siekia apie 40 tūkstančių ir turi didelės įtakos bendram lankytojų skaičiui Žemaitijos nacionaliniame parke.
2010 m. Platelių lankytojų centre apsilankė 3 065 žmonės (2 596 suaugusieji ir 469 vaikai). Dar 668 interesantai kreipėsi telefonu, 65 – elektroniniu paštu.
Lankytojų buvo iš visos Lietuvos. Daugiausia, kaip ir ankstesniais metais, iš Klaipėdos ir Plungės rajonų, Vilniaus.
Platelių lankytojų centre 2010 m. apsilankė daugiau kaip 28 užsienio šalių turistai. Daugiausia, kaip ir pernai, buvo iš Vokietijos, nemažai iš Latvijos, Olandijos, Čekijos, Prancūzijos, Belgijos, Lenkijos, Italijos, JAV. Užsienio šalių turistų geografija yra gana plati (1 turistas buvo iš Gvatemalos, 16 – iš Australijos, 2 – iš N. Zelandijos), nors vyrauja Europos šalys.
Parko darbuotojai 7 084 lankytojus supažindino su nacionalinio parko gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis, kitais turistiniais objektais. Jie per 2010 m. vedė 123 ekskursijas, kuriose dalyvavo 2 785 žmonės: 1 605 suaugusieji ir 1 180 moksleivių.
Kadangi Militarizmo ekspozicija ir Platelių dvaro svirnas nuo pavasario buvo uždaryti rekonstrukcijai, lankytojų gerokai sumažėjo, tačiau buvo galimybė reklamuoti kitas lankomas parko vietas. Nemažai turistų su parko gidais aplankė Platelių apžvalgos aikštelę (1 645 lankytojai), Platelių dvaro parką su Raganos uosiu (1 453), Platelių bažnyčią (839), lankytojų centre esančią Gamtos ekspoziciją (1 064), Šeirės gamtos taką (302), Leonardo Černiausko meno galeriją (452), Žemaičių Kalvariją (102), didžiausią Lietuvoje Barstyčių akmenį, Mikytų alkakalnį (91). Šitas parko vietas turistai lankė ir savarankiškai, be parko gidų.
Ekskursijose dalyvavo 2 417 lietuvių (1 283 suaugusieji ir 1 134 vaikai), atvykusių iš įvairių Lietuvos vietovių: daugiausia iš Vilniaus, Plungės, Mažeikių, Kauno, Šiaulių miestų, Šiaulių, Plungės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių rajonų.
2010 m. buvo vestos 49 ekskursijos užsienio šalių turistams, jose dalyvavo 368 užsieniečiai iš daugiau kaip 20 šalių. Daugiausia ekskursijų – turistams iš Latvijos, Vokietijos, Austrijos, JAV, Italijos, Ispanijos. Palyginti su 2009 metais, užsieniečių, dalyvavusių ekskursijose, sumažėjo 59 proc. Šitas sumažėjimas dar kartą parodo, kad dauguma užsienio turistų į parką atvažiuoja pamatyti buvusios požeminės raketų paleidimo aikštelės.
Tai tik keletas skaičių, kurie kalba apie lankytojų Žemaitijos nacionaliniame parke mažėjimą. Tačiau reikia tikėtis, kad, sutvarkius ir po remonto atidarius įdomiausias parko ekspozicijas, vis daugiau turistų atvyks į parką. Juk Žemaitijos nacionalinis parkas – vienas iš gražiausių Lietuvos kampelių su išskirtiniu kraštovaizdžiu, natūralia gamta, unikaliu kultūros paveldu, ypač medžio meistrais ir jų darbais, tradicinėmis šventėmis.
Daug įdomios ir naudingos informacijos apie Žemaitijos nacionalinį parką rasite interneto svetainėje www.zemaitijosnp.lt.
Aušra BRAZDEIKYTĖ Platelių lankytojų centro administratorė
Aušros BRAZDEIKYTĖS nuotr.