
Praėjusio šeštadienio pavakarę Plungėje – tą pačią dieną, kai mūsų mieste buvo surengta nacionalinė mokslinė konferencija, skirta Žirgo metams paminėti, – vyko dar vienas puikus renginys, susijęs su minima proga. Į Plungę atriedėjo ir trumpam čia apsistojo žemaitukų augintojų entuziastų rengiamos kinkinių kelionės „Su žemaitukais – į „Bėk, bėk, žirgeli!“ dalyviai. Keliautojų sutiktuvės buvo įspūdingos, o ir pačios kelionės tikslas – ne mažiau reikšmingas: supažindinti su mūsų krašto istorija, gyvuoju paveldu ir sugrąžinti žmones visu šimtmečiu atgal, kai kelionės arklių traukiamais vežimais buvo protėvių kasdienybė.
2023-iuosius Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Žirgo metais. Kalbant visada akcentuojama, jog tai gera proga prisiminti, kokį stiprų ryšį su žirgais turėjo mūsų protėviai. Todėl Arklio muziejus kartu su Žemaitukų arklių augintojų asociacija ir Žemaičių dailės muziejumi jau devintą kartą rengia žemaitukų veislės arklių traukiamų vežimų mediniais tekiniais kelionę „Su žemaitukais – į „Bėk, bėk, žirgeli!“.
Žemaitukų kinkinių kelionės dalis tęsėsi ir per Plungės rajoną. Gegužės 27 dienos pavakarę keliautojų delegacija užsuko į Mykolo Oginskio dvarą. Prie žirgyno vykusioje šventėje jų laukė būrys plungiškių.
Kol kinkiniai atvyko, prie žirgyno susirinkusieji šauniai leido laiką. Linksmino liaudies kapela „Riviena“, vadovaujama Alfredo Lučinsko, vaikai, o ir ne tik jie, buvo kviečiami dalyvauti įvairiuose etnografinį paveldą atliepiančiuose žaidimuose. Nosį kuteno čia pat verdamos naktigonės košės kvapas, kurios gaminimu pasirūpino Žemaičių dailės muziejaus darbuotoja Ingrida Šilgalytė. Paskanauti buvo galima ir Bukantės dvarelio šeimininkių vaišių: žemaičių kulinarijos paveldą pristatė muziejininkė Laimutė Arlauskienė.
Kiek užtrukę kelionėje – reikėjo keisti sulūžusį ratą – žemaitukų kinkiniai, vykę iš Rietavo savivaldybės, galiausiai pasiekė Plungę ir buvo labai svetingai mūsiškių sutikti. Vadeliotojai vaišinti namine duona, kelionės išvarginti žemaitukai – morkomis.
Ši žemaitukų kinkinių kelionė – tai kelionė laiku atgal, kuri nukelia mus visus į praeitį. Mediniai prekybos vežimai, traukiami žemaitukų veislės žirgų, pakinkytų senoviniais pakinktais, imituoja kelionę, kai susėdę į vežimus mediniais ratais, pasipuošę raštuotomis gūniomis, apsitaisę lininiais, odiniais ir vilnoniais drabužiais į muges riedėdavo mūsų proseneliai.
Kaip pažymi organizatoriai, juk šiais laikais kelionių nebeįsivaizduojame be technologijų: automobiliu keliaujame greitai ir patogiai, telefone esančia navigacijos programėle orientuojamės kelyje, telefonu suderiname atvykimo detales, maistu ir degalais apsirūpiname degalinėse. Tačiau ar begalime įsivaizduoti, kaip į tolimas keliones žmonės leisdavosi praeityje, neturėdami minėtų išradimų? Ką privalėjai įvertinti, apgalvoti, pasiimti į kelią vežimu, tempiamu arkliais? Ką žmogus darydavo sulūžus mediniam vežimo ratui? Kokie iššūkiai užgriūdavo jį tokioje kelionėje?
Šių kinkinių kelionė truks 10 dienų. Prasidėjo gegužės 25-ąją Šilutės rajone, tęsėsi Rietavo savivaldybėje, kur apsistota Giliogirio dvare. Kaip minėta, 27 dieną užsukta į Plungę – prie istorinio dvaro arklidžių. Čia arkliai buvo iškinkyti: žirgyne svečiai praleido naktį. Pailsėję kitos dienos rytą jie toliau patraukė į kelią. Kelionės pabaiga laukia birželio 4-ąją Arklio muziejuje Niūronyse, Anykščių rajone.