Telšių rajono kaimynystėje esanti Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija buvo pirmoji šalyje ugdymo įstaiga, pradėjusi įgyvendinti gynybinio-pilietinio ugdymo programą (2001 metais). Pagal šią programą mokytis gimnazijoje gali mokiniai iš visos Lietuvos. Moksleiviai čia ugdomi šauliška dvasia, turi daugiau galimybių pasiruošti ir stiprėti fiziškai, nuolat vyksta įvairūs projektai, išvykos, susitikimai.
Ruošiami dokumentai Kadetų mokyklai steigti
Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas pranešė žinią, jog bendru pedagogų ir vietos bendruomenės sutarimu nuspręsta, kad gimnazija galėtų siekti regiono Kadetų mokyklos statuso.
„Šiuo metu pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rekomendacijas vykdome pereinamojo laikotarpio užduotis ir tikimės, kad viską įveikę nuo 2025 metų galėsime vadintis
Žemaitijos regiono kadetų mokykla“, – sakė direktorius.
Pustrečio šimto mokinių
Naujus mokslo metus gimnazija pasitiko su visiškai sukomplektuotu kolektyvu. R. Kavaliausko teigimu, švietimo įstaiga turi visų dalykų pedagogus, o mokinių skaičius – arti pustrečio šimto.
„Rūpinamės ne tik mokykla ir jos aplinka – tenka rūpintis ir bendrabučiu bei antrus metus gimnazijai priskirtu ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriumi. Stengiamės nuolat gražinti savo aplinką, daug įvairios veiklos vykdome savo pastangomis. Prieš keletą metų inicijavome akciją „Padovanok gimnazijai suoliuką“. Džiugu, kad iniciatyva sulaukė didžiulio susidomėjimo. Gimnazijos vidinis kiemelis, kuris tapęs dažnų renginių Alsėdžiuose vieta, pasipuošė visa eile gimnazijai dovanotų suoliukų“, – pasakojo mokyklos vadovas.
Ilgametis bendradarbiavimas
Alsėdžių gimnaziją sieja ilgametis bendradarbiavimas su Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) ir LŠS Žemaitijos šaulių 8-ąja rinktine. Mokykloje aktyviai veikia Alsėdžių 806-oji kuopa, šios kuopos jaunieji šauliai yra daugkartiniai rinktinės jaunųjų šaulių žaidynių nugalėtojai. Alsėdiškius dažnai galima sutikti atstovaujančius Žemaitijos 8-ajai rinktinei įvairiuose respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose ir varžybose.
Šią vasarą taikliausi rinktinės šauliai jėgas išbandė stovykloje Švedijoje, kur 50 proc. komandos narių sudarė alsėdiškiai.
Alsėdžiuose veikia Platelių meno mokyklos skyrius, todėl būtent čia reziduoja vienintelis šalyje šauliškas orkestras, kurio pagrindą sudaro Alsėdžių gimnazijos mokiniai ir pedagogai, priklausantys Lietuvos šaulių sąjungai.
Pavasarį atnaujinta bendradarbiavimo sutartis su Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija. Numatyta įvairių veiklų ir pedagoginių metodų iš akademijos dėstytojų, aptarti bendri renginiai, kuriuos kartu su partneriais ruošiamasi organizuoti Alsėdžiuose.
Garbė ir atsakomybė
Anot R. Kavaliausko, dėl vykdomo kitokio ugdymo gimnazijoje kiekvienais metais sulaukiama aukščiausio rango svečių. Alsėdžiuose lankėsi ir LR Prezidentas, ir pirmoji šalies ponia, ir kariuomenės vadas, nekalbant apie ministrus ir LR Seimo narius.
Ši bendrystė taip pat duoda savo pridėtinę vertę – gimnazijai buvo patikėta garbė ir atsakomybė prezidentūroje surengti Kovo 11-ajai skirtą renginį šalies jaunimui, Seime buvo eksponuojama paroda apie gimnaziją. Itin šilti santykiai su Lenkijos ambasada Vilniuje ir jos ambasadore Uršula Doroševska. Alsėdiškiai buvo kviečiami minint Lenkijos nepriklausomybės 100-metį surengti šventinį koncertą gimnazijos partnerių Golub Dobžyno mieste, vyko priėmimas Lietuvos ambasadoje Varšuvoje.
Visos šios veiklos, direktoriaus teigimu, yra tęstinės. Jos įkvepia mokinius kitokiam mąstymui, praplečia jų akiratį ir gyvenimo suvokimą.
Veiklos susietos su pilietiškumo ugdymu
Gimnazija aktyviai bendrauja su vietos bendruomene. Šiais metais vykdomo projekto „Alsėdžiai – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė-2022“ visa veikla susieta su pilietiškumo ugdymu.
Jau vyko įspūdingas metų atidarymo renginys, kuriame dalyvavo beveik visos LŠS Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės kuopos. Pavasarį surengtas tradicinis renginys, skirtas Kariuomenės ir visuomenės bei partizanų pagerbimo dienai, organizuotas respublikinis pilietinių dainų konkursas „Sudainuokime Lietuvai“. Regiono gyventojai buvo kviečiami ir į pirmąjį šalies Kareiviškos košės virimo čempionatą. Pastarasis itin pasiteisino, todėl tikėtina, kad tai taps dar vienu gražiu su Alsėdžiais siejamų renginių „brendu“.
„Visų metų renginių šūkis „Čia gyvename MES“ leido dar kartą apžvelgti ir įprasminti veiklas, kurių tarsi kiekvieną dieną ir nebepastebime“, – teigė pašnekovas.
Kokia tai gimnazija?
- Kavaliauskas sakė, jog dažnai tenka sulaukti skambučių, kad nori „atsiųsti vaikus į karinę mokyklą“. Tokiu atveju jis visada turi atsakymą: „Mūsų gimnazija – tradicinė šalies ugdymo įstaiga, kurioje mokiniai gauna tokius pat atestatus kaip ir kitose mokyklose. Tiesa, čia besimokančiųjų fizinis parengimas ir emocinis nusiteikimas kalbant apie šalies gynimą gal kiek ir skiriasi.“
Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnaziją baigusių mokinių galima sutikti visur – tiek šalies universitetuose, kolegijose, tiek profesinėse mokyklose. Nemažai baigusių mokyklą pirmiausia nori išbandyti save atlikdami pareigą Tėvynei – Lietuvos kariuomenėje. Papildomų balų abiturientai gauna stodami į Lietuvos karo akademiją, pasirinkdami pasieniečių, ugniagesių gelbėtojų profesijas.
Krašto apsaugos savanoris
Pats įstaigos vadovas – R. Kavaliauskas – tarnauja Krašto apsaugos savanorių pajėgose. Šiuo metu priklauso Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės 806-ajai kuopai.
„Tai atrodė kaip papildoma veikla savaitgaliais, kur galėčiau savo žinias pritaikyti kitose veiklose. Bet pamažu teko išbandyti save įvairiose pratybose, mokymuose, varžybose, renginiuose Lietuvoje ir svetur. Karys savanoris – tai nėra vien pratybos poligone su ginklu rankoje. Mes dalyvaujame valstybinių švenčių minėjimuose, miesto renginiuose, sporto renginiuose, vedame įvairias paskaitas mokyklose pristatydami Krašto apsaugos savanorių pajėgas. Pratybose esi atsakingas ne tik už save, bet turi galvoti ir apie kitus – kaip padėti kolegai, kad visam skyriui būtų lengviau. Gal todėl Telšiuose esanti kuopa yra stipresnė už kitas kuopas, nes esame vieningi siekdami užsibrėžto tikslo“, – pasakojo direktorius.
Vaikinų ansamblis
Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje dirbantis telšiškis pedagogas Martynas Miliauskas jau penkioliktus metus vadovauja gimnazijos vaikinų ansambliui, kuriame šiuo metu aštuoni nariai. Kolektyvo narių skaičius, pasak vadovo, migruojantis: mokiniai, baigę dvylika klasių, palieka ir ansamblį, tad reikia ieškoti vėl naujų narių. Kolektyve dainuoja ne tik mokiniai, jei reikia, mielai prisijungia keletas pedagogų.
Pasak M. Miliausko, ansamblio repertuaras įvairus, dainuojamos patriotinės dainos, karinės, istorinės, yra nemažai partizaninių kūrinių. Vaikinų ansamblis – aktyvus rajono švenčių dalyvis, dažnai vyksta į konkursus, kur pelno aukštas prizines vietas. Teko ne kartą dainuoti Lietuvos šaulių sąjungos kolektyvų peržiūrose, televizijos laidoje „Duokim garo“, „Dainų dainelėje“ ir kt.