Pripažinkime, kad visada smalsu ir įdomu, kai šnekama apie pinigus, kas moka didesnius ar mažesnius atlyginimus, kiek išmokėta išmokų. Apie tai kalbėta praėjusią savaitę vykusiame Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Reikia pažymėti, kad pamatę kai kuriuos skaičius tikrai nustebsite.
Informaciją apie socialinio draudimo situaciją Plungės rajone politikams pateikė Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Klaipėdos skyriaus 2-ojo klientų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Alma Šaulienė.
Didžiausi Plungės rajono darbdaviai – turintys daugiau nei 300 darbuotojų – išlieka tie patys, kaip ir ankstesniais metais. Tai – uždarosios akcinės bendrovės „Plungės kooperatinė prekyba“, „Vičiūnai ir partneriai“, „Baltic food partners“ ir Plungės rajono savivaldybės ligoninė.
Šiek tiek padidėjo samdomų darbuotojų turinčių darbdavių skaičius: praėjusių metų vasario mėnesį buvo 786, šiemet kovą – 803, tačiau sumažėjo samdomą darbą dirbančių asmenų: praėjusių metų vasario mėnesį tokių buvo 13 700, šiemet kovą – 11 778.
Jei jau kalbama apie darbdavius ir samdomus darbuotojus, smalsu sužinoti, kas mūsų rajone moka didžiausią atlyginimą. Čia lyderė yra UAB „LitMet“, kur vidutinis kovo mėnesio darbo užmokestis buvo 5 400 eurų neatskaičius mokesčių. Antroje vietoje – UAB „Constro group“ – 4 435 eurai, trečioje – UAB „LHM holding“ – 3 622 eurai. Daugiau nei 3 000 eurų „ant popieriaus“ uždirbama UAB „LN Valda“, UAB „LHM House“. Vidutiniškai per 2 000 eurų neatskaičius mokesčių galima uždirbti UAB „Membas“, UAB „OSS“, UAB „Litnaglis“. Tarp didesnį atlyginimą mokančiųjų įrašyta ir viešoji įstaiga Plungės greitoji medicinos pagalba.
Kaip pastebėjo A. Šaulienė, daugiausiai mokantys darbdaviai praktiškai tie patys, kurie buvo ir anksčiau. Galima pasidžiaugti, kad mažiau nei 200 eurų mokančių įmonių skaičius sumažėjo. Praėjusiais metais tokių buvo penkios, šiemet liko trys.
Kalbėdama apie ligos išmokas vyr. specialistė nurodė, kad pernai mūsų rajone užfiksuota 15 100 ligos atvejų, šiemet per tris mėnesius jau yra 4 500. Praėjusiais metais per mėnesį išėjo apie 1 250 atvejų, šiais metais per mėnesį – apie 1 500 atvejų. „Tai žymus padidėjimas, ko negalima pasakyti apie motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas“, – tvirtino A. Šaulienė. Pasak jos, 2022 metais per mėnesį pastarąsias išmokas gavo 416 asmenų, šiais metais – 298.
Padaugėjo ir senatvės, invalidumo ar netekto darbingumo pensijas gaunančių asmenų. Šiuo metu mūsų savivaldybėje pensijos gavėjai sudaro 25,1 proc. visų rajono gyventojų.
Senatvės pensijų gavėjams praėjusiais metais išmokėta 37,7 mln. eurų, šiemet per tris mėnesius – 10,7 mln. eurų; netekto darbingumo pensijų praėjusiais metais išmokėta 5,7 mln. eurų, šiemet per tris mėnesius – 1,6 mln. eurų. Iš viso 2022-aisiais socialinio draudimo pensijų gavėjams išmokėta 45,6 mln. eurų, šiais metais – jau 12,9 mln. eurų. Ko gero, akylesni skaitytojai pastebėjo, jog bendra suma – didesnė. Taip ir turi būti, nes pridėtos našlaičių ir našlių pensijos.
Kiekgi gauna mūsų senjorai? Pasak A. Šaulienės, vidutinė senatvės pensija ankstesniais metais nuo Lietuvos vidurkio skyrėsi palyginti nedaug. O šiais metais atotrūkis jau didesnis – 7 proc. (540 eurų Lietuvoje, 502 eurai mūsų rajone – aut. past.).