
Sekmadienį daugiau nei pusėje Lietuvos savivaldybių gyventojai vėl ėjo prie balsadėžių ir rinko merus. Plungiškiams ši pareiga atkrito kovo 5-ąją. Rinkimų rezultatai mūsų rajone jau aiškūs, bet ar žinote, kiek kandidatams, politinėms partijoms prireikė pinigų, kad būtų matomi, žinomi, kad „suviliotų“ rinkėjus? Taigi paskaičiuokim.
Tam davė…
Skaitytojams priminsime, kad šiais metais į Plungės rajono savivaldybės tarybą kandidatavo devynios partijos ir vienas politinis komitetas. Visos jos, išskyrus Darbo partiją, kėlė savo kandidatus į merus.
Niekam ne paslaptis, jog kandidatui neužtenka tik pasakyti, kad planuoja tapti meru, jam reikia ir reklamos, kuriai reikalingi finansai. O iš kur paimti pinigų? Politinei kampanijai finansuoti skiriami valstybės biudžeto asignavimai, leidžiama rinkti aukas. Bet tik iš fizinių asmenų, iš juridinių – ne.
Beje, iš viso partijoms biudžete pernai numatyta 5,5 mln. eurų. Pinigai partijoms paskirstomi pagal balsus, gautus per praėjusius Seimo, savivaldybių tarybų ir Europos Parlamento rinkimus. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) minėtus milijonus paskirstė taip: liūto dalis atiteko Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD) – apie 1,6 mln. eurų; Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) – apie 1 mln. eurų; Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) – apie 800 tūkst. eurų; Liberalų sąjūdžiui (LS) – apie 500 tūkst. eurų; Darbo partijai (DP) – apie 450 tūkst. eurų; Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ (DSVL) – apie 350 tūkst. eurų; Laisvės partijai (LP) – apie 300 tūkst. eurų; Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai – apie 300 tūkst. eurų; Lietuvos regionų partijai – apie 200 tūkst. eurų; partijai „Laisvė ir teisingumas“ – apie 160 tūkst. eurų; Tautos ir teisingumo sąjungai (centristai, tautininkai) (TTSCT) – apie 150 tūkst. eurų. Kaip matyti, be valstybės dotacijų liko Lietuvos žaliųjų partija (LŽP), Žemaičių partija (ŽP) ir politiniai komitetai. Tad, kaip sakoma, pinigėlių teko prasimanyti patiems.
Aukoti buvo galima ne tik partijų, bet ir jų iškeltų kandidatų į merus politinei kampanijai paremti. Tiesa, mūsų rajone nė vienas iš pretendavusių į Savivaldybės vadovus asmeniškai aukų negavo.
Teisingumo dėlei turime paminėti, kad kovo 17 dieną VRK tinklalapyje apie LVŽS Plungės skyriaus, TTSCT Plungės skyriaus ir ŽP Plungės skyriaus gautas aukas duomenų nebuvo.
Turtingieji
Dabar žvilgtelėkime, kam aukota daugiausiai.
Didžiausia gautų aukų suma pasiekė politinį komitetą „Vieninga Plungė“. VRK tinklalapyje nurodoma, kad jiems suaukota 26 797,05 euro. Kaip ir minėta, „Vieninga Plungė“ valstybės dotacijos politinei kampanijai finansuoti negavo, tad visos aukos – fizinių asmenų. Daugiausiai – po 5 000 eurų (per du kartus) – šiam politiniam judėjimui skyrė Birutė Andriuškaitė ir Rimas Dužinskas. Tiesa, dėl pusės vyro paaukotos sumos priėmimo dar neapsispręsta. Po 3 000 eurų paaukojo Robertas Endrikas, Mindaugas Pocius. 2 500 eurų politinę kampaniją parėmė Tomas Mašeckis, per du kartus 2 430 eurų paaukojo ir mero posto siekęs Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas, 1 800 eurų skyrė Osvaldas Endrikas, po 1 500 eurų – Vida Bondauskienė ir Renata Gudienė. 1 000 eurų „Vieningai Plungei“ paaukojo Viktorija Kaunienė, 67,05 euro – Roma Žilinskienė.
23 910 eurų politinei kampanijai finansuoti sukapsėjo į Liberalų sąjūdžio sąskaitą. Iš jų 10 000 eurų – valstybės biudžeto asignavimai, 13 000 eurų – pačios politinės partijos lėšos. 510 eurų partijai aukojo asmenys, tam paskyrę ne daugiau kaip 50 eurų. Buvo ir šiek tiek didesnėmis sumomis parėmusiųjų – po 100 eurų auką skyrė Alma Mielieškienė ir Aldona Danylienė, 200 eurų – Algirdas Pečiulis.
TS-LKD politinei kampanijai finansuoti surinko 15 584,70 euro. Iš jų 11 300 eurų – valstybės biudžeto asignavimai. Likusi lėšų suma paaukota fizinių asmenų. Dosniausią auką – 2 000 eurų – šios partijos Plungės skyriui atseikėjo Tomas Zamulskis, po 1 000 eurų – Simona Nekrašienė ir Dainora Vaičikauskienė. Tiesa, pastaroji šią auką vėliau papildė dar 44,70 euro. 200 eurų paaukojo Plungės miesto seniūnė Dangirutė Jurkuvienė. Dar vienas asmuo partijai palaikyti skyrė 40 eurų.
Kuklieji
LSDP Plungės skyrius politinei kampanijai finansuoti turėjo 5 007,80 euro, visos lėšos – politinės partijos. Tiesa, dėl 1 500 eurų priėmimo dar neapsispręsta.
920 eurų fiziniai asmenys suaukojo DSVL. Tarp aukojusiųjų – ir pats kandidatas į merus Jonas Mockūnas. Tiesa, jo auka kukli – tik 20 eurų. Po 200 eurų „Vardan Lietuvos“ parėmė Sonata Daublienė, Petras Jucius ir Vilma Bertašienė, 100 eurų – Saulius Vaičekauskas. Dar 200 eurų suaukojo tie fiziniai asmenys, kurių auka neviršijo 50 eurų.
DP sąskaitoje – 859,42 euro politinei kampanijai finansuoti. Visi pinigai – partijos lėšos. Tiesa, dėl 159,42 euro priėmimo dar neapsispręsta.
Kukliausią – 15 eurų – politinės kampanijos finansavimą turėjo LŽP Plungės skyrius. Kaip ir buvo minėta, partija valstybės biudžeto asignavimų negavo. Kaip nurodoma VRK tinklalapyje, minėtąją sumą paaukojo vienas fizinis asmuo.
Štai tokie reikalai. Na, ir pabaigoje suskaičiavome, jog bendrai visos mūsų rajone kandidatavusios partijos politinei kampanijai finansuoti turėjo 73 093,97 euro.