
Jau ne vieną kartą Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis „tarkavo“ uždarosios akcinės bendrovės Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorių Vidimantą Domarką, kad nors šiukšlių mokesčio ir surenkama su pliusu, tačiau jis nemažinamas. Antradienį sušauktame Savivaldybės tarybos Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje pristatyti pakoreguoti ne tik rinkliavos nuostatai, bet ir kainos. Fiziniams asmenims mokestis mažėja.
Pakoreguoti nuostatai
Sunku būtų atsakyti į klausimą, kiek rajono gyventojų yra susipažinę su Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatais. Nors tai ir atrodo ilga, kelių lapų, nuobodi rašliava, kai kuriuos punktus reikėtų žinoti. Tiesa, nauji rinkliavos nuostatai jau buvo patvirtinti anksčiau, tačiau sulaukus Vyriausybės atstovo pastabų jie vėl koreguoti.
Kaip sakė pakeitimus pristačiusi Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistė (ekologė) Roberta Jakumienė, sudaryta darbo grupė nuostatus papildė keliais naujais punktais ar juos pakoregavo.
Viena iš naujovių – biologiškai skaidžios atliekos (žalienos) nemokamai į kompostavimo aikštelę sąvartyne bus priimamos ir iš juridinių asmenų. Taigi seniūnijoms nebereiks jų išversti daubose ar slėpti miškuose. Objektai, kurie įsikūrę daugiau nei 300 metrų nuo kelio ir naudojasi dalijamais maišais, galės užsisakyti konteinerį, tačiau jį turės išstumti iki kelio. Už tai būtų neskaičiuojama kintamoji rinkliavos dalis, kadangi paslauga būtų suteikta nevisiškai. Taip pat numatyta, kad apgyvendinimo ir stovyklavimo paslaugų teikėjai turizmo sezono metu turi pasirūpinti didesnio tūrio konteineriais. Pakoreguotas ir minimalus konteinerių pakėlimo skaičius.
Mokestis gyventojams mažėja
Galiausiai pereita prie įkainių pokyčių. Pasak R. Jakumienės, dėl pasikeitusių teisės aktų į lentelę buvo įtraukti ir kiti iki šiol mokesčio nemokėję objektai: kitos (fermų) paskirties pastatai; kitos (ūkio) paskirties pastatai; kiti poilsio objektai; kiti įvairios paskirties objektai, įrengti butuose, kuriems negalima priskirti individualaus konteinerio, todėl turi naudotis kolektyviniais konteineriais ir negalima įvertinti individualaus konteinerių pakėlimų skaičiaus.
Skaičiuojant įkainius TRATC-o siūlymas visiems negyvenamosios paskirties objektams taikyti vienodą pastoviąją mokesčio dalį, kuri sudarytų 84 eurus. O kintamoji dalis priklausytų nuo konteinerių pakėlimo skaičiaus.
Kaip teigė TRATC-o direktorius V. Domarkas, iš daugiabučių namų gyventojų surenkama 29 proc. rinkliavos. Per metus – 321 tūkst. eurų. „Įdomiausia tai, kad daugiau kaip pusėje Plungės butų gyvena po vieną asmenį. Keturi ar daugiau registruotų asmenų yra tik 700 butų. Tai rodo, jog butuose gyvena nedaug žmonių“, –
kalbėjo įmonės vadovas.
Iš individualių gyvenamųjų namų savininkų surenkama 42,5 proc. rinkliavos (453 tūkst. eurų). Juridinių asmenų, kurie neturi konteinerių, sumokėto mokesčio dalis sudaro 3,5 proc. (apie 40 tūkst. eurų). Likusi dalis – 25 proc. – surenkama iš juridinių asmenų, turinčių konteinerius.
V. Domarkas paminėjo, jog šiais metais išrašyta 1 mln. 80 tūkst. eurų sąskaitų, nors išleisti reikės 24 tūkst. eurų daugiau.
Toliau TRATC-o vadovas aiškino, jog įstatyme numatyta, kad visa metinė rinkliava, kuri yra didesnė nei 10 eurų, turi būti eurais be centų, todėl pasiūlyta butuose gyvenančiam asmeniui mokestį nuo 13,20 euro sumažinti iki 12 eurų. Pastovioji dalis išliktų kaip ir buvusi – 30 eurų. Šis sumažinimas iš rinkliavos atimtų 13 tūkst. eurų pajamų per metus.
Individualių namų gyventojams vienas konteinerio pakėlimas pabrangs 50 centų ir bus 2 eurai. Tačiau už tai siūloma sumažinti pastoviąją dalį nuo 30 iki 24 eurų ir privalomųjų pakėlimų skaičių iki 12 kartų per metus. Šis pakeitimas iš metinių TRATC-o
pajamų „suvalgytų“ 16 tūkst. eurų.
Dvigubai didesnių konteinerių turėtojams vienas pakėlimas kainuos 3 eurus. „Kodėl tik trys eurai? Visų pirma patogiau vežėjui išvežti didesnį kiekį nei mažesnį. Ir kad būtų paskatinimas, jei šiukšlės netelpa, imti didesnį konteinerį. Tikrai daliai gyventojų bus paraginimas tvarkingai atsikratyti atliekų“, – paaiškino V. Domarkas.
Neturintieji konteinerių mokės daugiau
Kalbėdamas apie juridinius asmenis, kurie neturi individualių konteinerių, TRATC-o direktorius pabrėžė, jog jie dėl to sukuria nemažai problemų. Tad tokiems atliekų turėtojams, išskyrus administracines patalpas, kintamoji dalis būtų 364 eurai. Kaip nurodė V. Domarkas, jei būtų patvirtinti šie įkainiai, kitais metais rinkliavos sumažėjimas būtų 54 tūkst. eurų.
Komiteto pirmininkė Daina Martišienė ir vicemerė Asta Beierle Eigirdienė domėjosi, kaip kaina keisis kaimo bendruomenėms, turinčioms savo patalpas, religinėms bendruomenėms, kurios iš tikro atliekų net neturi. R. Jakumienė paaiškino, jog sąskaitos bus išrašomos juridiniams vienetams, tačiau jie gali prašyti kompensavimo iš biudžeto lėšų.
„Manau, kad atliktas didelis ir teisingas darbas. Bus sudrausminti tie „vežėjai“, kurie linkę dėti savo atliekas į kitų konteinerius. Kaip drausminimo priemonė bus tikrai gera“, – savo nuomonę išsakė komiteto narys Rimas Dužinskas.
Jei Savivaldybės taryba pritars, nauji nuostatai ir rinkliavos įkainiai įsigalios nuo naujų metų.