Artėjant Rugsėjo 1-ajai mamos, vedinos vaikais, skuba ne tik į parduotuves pirkti mokyklinių prekių ir drabužių, bet ir į pirminės sveikatos priežiūros centrus, kad gautų pažymą apie mokyklinuko sveikatos būklę. Kaip sakė šeimos klinikos „Inesa“ gydytoja pediatrė Renata Barkienė, pasitikrinti sveikatą vaikai buvo kviečiami nuo pavasario, tačiau dauguma šią pareigą vykdo tik dabar, prieš pat naujuosius mokslo metus. Tad nekeista, kad prie pediatro kabineto durų kasdien nusidriekia eilės, o per dieną aptarnaujamų mažųjų pacientų skaičius išauga iki 30–40.
Kaip pasakojo gydytoja R. Barkienė, profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas – gana greita procedūra. „Juk mes savo vaikus pažįstame, žinome, kuris iš jų sveikas, kuris turi kokių sveikatos sutrikimų, tarkim, bronchinę astmą, širdies negalavimų ir panašiai. Kiek sudėtingiau, kai, susirgus ar atostogaujant kitam gydytojui, į mus kreipiasi jo pacientai“, – teigė vaikų ligų specialistė. R. Barkienė, baigusi pediatriją Vilniaus universitete ir kurį laiką padirbėjusi Plungės ligoninės Vaikų ligų skyriuje bei kitoje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje, 2003 metais įsidarbino ką tik įsikūrusioje šeimos klinikoje „Inesa“. Taigi tie, kurių sveikata gydytoja pradėjo rūpintis nuo kūdikystės, dabar jau paaugliai.
R. Barkienė pasidžiaugė, kad šeimos klinikoje „Inesa“ yra įsteigtas daug darbų atliekantis profilaktinio patikrinimo kabinetas. Jame vaikas pasveriamas, pamatuojamas, patikrinama jo rega, klausa, kraujospūdis. Taigi gydytojo kabinete viso to daryti nebereikia. „Kai prieš rugsėjį pradeda plūsti vaikai, profilaktinio patikrinimo kabinetas man labai pagelbėja, daug padeda ir kartu dirbanti slaugytoja Valerija. Ji puikiai išmano patikrinimo procedūrą ir greitai sukasi. Tad pacientų eilė, kad ir kokia ilga būtų darbo pradžioje, bematant pradeda tirpti“, – kalbėjo gydytoja.
Gelbsti ir tai, kad „Inesa“, ko gero, vienintelė iš Plungės poliklinikų ne tik suaugusiuosius pacientus, bet ir vaikus aptarnauja pagal talonėlių sistemą. Juos privalo gauti ir kas mėnesį kūdikius iki vienerių metų tikrinti atvežančios mamos, ir moksleiviai. Ši sistema ir eiles sumažina, ir pacientų laiką taupo. Kiekvienas ateina nurodytu laiku, tad, jei ir tenka palaukti, tai tikrai ne kelias valandas. „Talonėliai ypač praverčia dabar, kai vien dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo kasdien kreipiasi kelios dešimtys vaikų. Įsivaizduokite, kiek jie sugaištų, jei ateitų darbo pradžioje. Dabar viskas vyksta kur kas operatyviau“, – įsitikinusi R. Barkienė. Išimtis – ūmiai susirgusieji.
Prieš naujuosius mokslo metus tikrinamas vaikų svoris, ūgis, regėjimas, klausa, kraujospūdis, širdies darbas, visas judamasis atramos aparatas, kvėpavimo sistema, psichosomatinė raida, žiūrima, ar vaikas pagal grafiką skiepijamas, atliekami jo kraujo, šlapimo tyrimai, įvertinami mitybos įgūdžiai ir t. t. Remiantis visais rodikliais, nustatoma mažojo paciento sveikatos grupė, į kurią atsižvelgiama mokykloje skiriant fizinio aktyvumo krūvį.
Nors dauguma vaikų yra sveiki, tačiau ne vieną po profilaktinio patikrinimo tenka siųsti konsultuotis pas okulistą, kardiologą, chirurgą, traumatologą-ortopedą ir pan. Didžiausia vaikų bėda – prastas regėjimas. „Vaikų rega silpsta dėl visiems mums gerai žinomų priežasčių – ilgo sėdėjimo prie kompiuterių, žaidimų išmaniaisiais telefonais. Prie prasto regėjimo neretai prisideda ir ydinga laikysena, nes prie kompiuterio sėdima, telefonu žaidžiama susikūprinus, persikreipus“, – tokia R. Barkienės nuomonė. Kai kurie vaikai dėl ydingos laikysenos siunčiami pas specialistus, bet daugumai rekomenduojama mankštintis, plaukioti, važinėtis riedučiais.
Gydytoja R. Barkienė dirba kasdien: pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais nuo 8 iki 13 val., antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 14 iki 19 val. Talonėliai išduodami paskambinus į „Inesos“ registratūrą tel. (8 448) 58810.