
Estetinis dantų plombavimas – tai procesas, kurio metu atkuriama anatominė danties forma arba sukuriama nauja. Šio proceso metu galima atkurti dantenų vagą, dantų gumbus, pakeisti dantų formą, spalvą, kryptį. Estetinės odontologijos sąvoka apima šias sritis:
- Estetinis plombavimas;
- Estetinis protezavimas;
- Dantų balinimas.
Estetinis plombavimas – tai nepažeidžiant dantų audinių ir dantenų atkūrimo būdas, padedantis atkurti dantų funkcijas, užtikrinant jų tvirtumą, atsparumą ir suderinamumą su aplinkine gleivine.
Estetinis plombavimas dažniausiai atliekamas, kai kyla noras turėti baltesnius dantis, ko nepavyko pasiekti balinimo procedūromis. Tada grąžtu paviršius padaromas šiek tiek grublėtu ir padengiamas norimo baltumo plomba, tuo pačiu apsaugant esamą danties audinį. Tarp dantų atsiranda nepageidaujamų tarpų, kurie procedūros metu užpildomi plombine medžiaga. Nusidėvėję, sutrumpėję priekiniai dantys, atsiskleidžia minkštasis danties audinys – dentinas, kuris dyla dar greičiau. Tokiu atveju laikui bėgant dantys tampa jautrūs ir skausmingi. Todėl estetinis plombavimas rekomenduojamas esant susidėvėjusiems dantims ne tik dėl gražesnio vaizdo po procedūros, bet ir dėl geresnės dantų būklės bei jų išsaugojimo.
Jeigu priekiniai dantys yra kreivi, o norima pasidaryti estetinį plombavimą, dažniausiai to padaryti nepavyks. Jeigu specialistas yra kvalifikuotas odontologas jis pirmiausia jus turėtų nukreipti pas ortodontą dėl dantų tiesinimo breketais arba kapomis. Tik ištiesinus dantis galima daryti estetinį plombavimą. Jeigu dantys tiesinami su breketais, dažnu atveju, jeigu dantys ir atrodo gana tvarkingai, rekomenduojama pasidaryti estetinį. Po breketų nešiojimo gali prireikti pakoreguoti estetinį dantų vaizdą.
Estetinis protezavimas
Daugelį metų protezavimui dažniausiai buvo pasirenkami metalo keramikos vainikėliai. Tokio vainiko viduje buvo metalinė šerdis, apjuosta porcelianu (danties spalvos medžiaga). Šviesa nelieka natūraliame dantyje, o karūnėlės viduje esantis metalas atspindi šviesą, todėl dantų protezavimas atrodo nenatūraliai. Taip pat aplink metalo keramikos vainikėlį aplink dantenų kontūrą atsiranda „juoda linija“ ir dar labiau išryškina dantų nenatūralumą. Šiuo metu siūlomos keraminės karūnėlės be metalo, kurios susideda tik iš porceliano. Įvairių rūšių porcelianas naudojamas skirtingiems dantų protezams. Šiuolaikinės technologijos odontologijoje leidžia keisti medžiagas, kurios atrodo nenatūraliai ir neatitinka estetinio grožio reikalavimų. Porcelianas yra pakankamai tvirtas, todėl ne tik atrodo estetiškai, bet ir puikiai atkuria prarastą danties funkciją. Daugeliu atvejų priekinių dantų vainikėliai gali būti pakeisti dantų spalvos įklotais/užklotais ant krūminių dantų. Nepaisant to, kad estetinio protezavimo metu pašalinama tam tikra danties dalis, naudojant šiuolaikines technologijas galima sutaupyti iki 50% ir daugiau danties.