
Pastaruoju metu Plungės rajono savivaldybės administracija buvo gavusi keturių asmenų prašymus leisti nusipirkti jų nuomojamus Savivaldybei priklausančius butus. Šią teisę nuomininkams, sutartį sudariusiems prieš penkerius metus ir anksčiau, suteikia Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas. Iki šiol gana sklandžiai prekybą tokiais butais laiminęs Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas sausio 18-ąją nusprendė visus prašymus atmesti.
Prašymus leisti įsigyti butus Savivaldybės administracijai pateikė keturios nuomininkės. Saugant asmens duomenis, Savivaldybės tarybos sprendimo projekte nėra nurodytos nei pirkėjų pavardės, nei parduodamų būstų adresai. Bet, sprendžiant pagal gyvenamojo namo statybos metus – 2000 m., tikėtina, kad visi perkamieji butai – tame pačiame name Plungėje. Ko gero, I. Končiaus g. 7, kuris yra pats naujausias daugiabutis mieste.
Nuomininkė J. L. 54,17 kv. m ploto Savivaldybės būstą tikisi įsigyti už 27 300 Eur, E. J. 51,3 kv. m ploto butą – už 24 300 Eur, A. S. 51,44 kv. m butą – už 27 800 Eur, V. S. 51,4 kv. m butą – už 25 900 Eur. Kiekvienai pirkėjai į kainą buvo įskaičiuota po 157,70 Eur už būsto vertės nustatymą.
Šį klausimą Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui pristačiusi Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus vyr. specialistė Neringa Žilienė minėjo, kad visi butai įvertinti rinkos kaina, kuri apskaičiuota pagal Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymą. Be to, jie Savivaldybės tarybos sprendimu įtraukti į parduodamų Savivaldybės būstų ir pagalbinio ūkio paskirties pastatų, jų dalių sąrašą. Nuomininkai juose gyvena nuo 2000 metų. Savo lėšomis vieni atlikę brangesnį remontą, kiti – paprastesnį, užtat ir kainos skirtingos.
Komiteto narys Liudas Skierus nuomininkų norą įsigyti Savivaldybei priklausančius butus vertino skeptiškai: „Savivaldybė tampa nekilnojamojo turto agentūra. Vienus butus parduodate, kitus perkate. Bet blogiausia, kad už tiek, kiek gaunate pardavę, nieko naujo neįsigyjate.
Neprieštaraučiau, jei pardavimo kaina atitiktų realią rinkos kainą, bet taip nėra. Savivaldybė iš tos prekybos patiria nuostolių.“
Politikui pritarė komiteto kolega Audrius Šapalas. Anot jo, butai parduodami per pigiai, tokių kainų Plungėje seniai nebėra, jos gerokai išaugusios. „Aš nesakau, kad turime neleisti žmonėms pirkti. Juolab kad yra tokia tvarka. Bet pirkti turi už normalią kainą“, – sakė jis.
Vyr. specialistės N. Žilienės teigimu, nuomininkai už 50 kv. m ploto butą Savivaldybei kas mėnesį moka apie 80 eurų. Taigi nuomos kaina artima rinkos kainai: panašiai tiek už dviejų kambarių butą prašo privatūs nuomotojai. Tačiau vis atsiranda žmonių, kurie nuomojamą būstą pageidauja įsigyti. Juolab kad ir tvarka pasikeitė – iki 2015 metų buvo galima įsigyti tik tuos būstus, kurių nusidėvėjimas – 60 proc. ir daugiau. Dabar parduodami visi, kurie įtraukti į Savivaldybės tarybos patvirtintą sąrašą. O minėtieji keturi į jį įrašyti.
Komiteto narys Aidas Kėsas teiravosi: „Gyventojai turi teisę įsigyti butą, bet ar mes privalome jį parduoti? Kas bus, jei neparduosime? Ką daryti toliau? Nes parduodami už tokias kainas elgiamės nelogiškai.“
Vicemero Mindaugo Jurčiaus tvirtinimu, įsigaliojus naujajai tvarkai, Savivaldybė jau ne vieną butą pardavė. Tad negi dabar imsime ir to nebedarysime? Kokiu pagrindu? Ką pasakysime gyventojams? „Jau tiek laiko žengiame šiuo keliu, o dabar sakome, kad tai nelogiška. Jei nebeparduosime, manau, įsivelsime į teisminius ginčus“, –
įsitikinęs mero pavaduotojas.
Anot A. Kėso, toliau taip tęstis nebegali: „Kiekviename posėdyje kalbame tą patį – būstus parduodame per pigiai, paskui kitus perkame per brangiai. Bet gal reikia ką
nors daryti? O ką mes galime? Ar mūsų rankos visai surištos?“ Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė komiteto nariams atsakė: „Gyventojai turi teisę įsigyti butus, kurie įtraukti į parduodamųjų sąrašą. Išeitis viena – peržiūrėti tą sąrašą ir nuspręsti, ką iš tikrųjų parduodame, o ką pasiliekame.“
Posėdžiautojai nusprendė, kad taip ir padarys – sąrašą tvirtins iš naujo, nes butai parduodami per pigiai. Nuomininkų prašymų Savivaldybės tarybai nutarta neteikti.
Tačiau po Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdžio viskas pakrypo kiek kita linkme. Savivaldybės vadovai, pasitarę su juristais, išsiaiškino, kad komitetas negalėjo atmesti gyventojų prašymų. Jų teisę įsigyti nuomojamus būstus gina įstatymas. Žmonės šiuos butus nuomojasi ilgiau nei penkerius metus, jie įtraukti į parduodamųjų sąrašą, vadinasi, kliūčių juos nusipirkti kaip ir nėra.
Taigi nors komitetas prašymų ir nepalaimino, klausimas įtrauktas į Savivaldybės tarybos darbotvarkę. Tikėtina, kad artimausiu metu parduodamų butų sąrašas bus peržiūrėtas, tad tie, kurie iki šiol nespėjo pigiai įsigyti būsto, didelių vilčių gali ir nebepuoselėti.
Po posėdžio kalbintas Savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Vytautas Tumas situaciją komentavo taip: „Jei butas įtrauktas į parduodamųjų sąrašą ir jei gyventojai atitinka sąlygas, jį privaloma parduoti. Tą padaryti įpareigoja įstatymas ir negali būti jokių „norim“ ar „nenorim“. Tarybos sprendimas šiuo atveju – vien formalumas. Jei šis klausimas būtų nukeltas į kitą posėdį, tai būtų tik gyventojų nervų tampymas ir įstatymo nesilaikymas, bet iš esmės niekas nesikeistų. Dėl kainos taip pat neturėtų kilti abejonių, nes ją nustatė ne gyventojų samdyti, o Savivaldybės skelbtą konkursą laimėję vertintojai. Dėl šios firmos darbo jokių skundų nesame gavę, tad manome, kad dirba pagal įstatymo raidę ir kainas nustato tinkamai.“