
Plungės kultūros centre vyko III respublikinis liaudiškos muzikos ir šokio konkursas „Šoktinis“. Iš įvairių miestų ir miestelių atvažiavę aštuoni ansambliai atskleidė bene kiekvieno mūsų šalies regiono kultūrinį savitumą.
Kadangi vyko konkursas, kolektyvų pasirodymai turėjo būti vertinami. Šis atsakingas uždavinys patikėtas kompetentingai komisijai, kuriai pirmininkavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Šokio katedros vedėjas, profesorius, šokių kūrėjas Vidmantas Mačiulskis. Jam padėjo Lietuvos nacionalinio kultūros centro Mėgėjų meno skyriaus vedėja, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos dainų ir šokių ansamblio „Šviesa“ meno vadovė Jolanta Kisielytė-Sadauskienė, etnomuzikologė Irena Nakienė, valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ vyriausiasis baletmeisteris, 2020 metų Moksleivių dainų šventės Ansamblių vakaro meno vadovas Edgaras Suprunas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto dekanas, Muzikos katedros profesorius, birbynininkas Vytautas Tetenskas.
Pirmasis į sceną žengė Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblis „Tarškutis“. Kolektyvą įkūrė ir iki šiol jam vadovauja Rima ir Leonidas Moisejenkos. Šokėjų vadovė – mokytoja metodininkė Dalia Romanova. Ansamblį sudaro kapela ir penkios choreografinės grupės. Per 31-erius metus kolektyvas koncertavo daugiau nei 900 kartų. „Tarškutis“ – daugelio respublikinių švenčių, festivalių, konkursų dalyvis ir laureatas. Dalyvavo devyniuose pasaulio lietuvių ir moksleivių dainų švenčių ansamblių vakaruose. Kapelos muzikantai įrašė ir išleido šešias kompaktines plokšteles. 2016 metais Italijoje ansamblio vadovei už folkloro puoselėjimą ir Lietuvos vardo garsinimą įteikta auksinė žvaigždė ir folkloro „Oskaras“.
Alytiškius scenoje pakeitė Utenos kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Vieversa“ (vadovė Roberta Macelienė, kapelos vadovas Povilas Velikis, choro vadovė Onutė Aleknavičienė, koncertmeisterė Laisvida Pakenienė). Kaip sakė renginio vedėja, 2017-aisiais kolektyvui įteikta antroji „Aukso paukštė“ už 2016 metų pasiekimus. Per apdovanojimų iškilmes jis parodė jubiliejinę 20-mečio programą „Apkabinkim žemę vieversos sparnais“. Ansamblio vadovė moko vaikus sceninės ir estetinės kultūros bei sieti kūno plastiką su muzikos pajautimu. Skiepydama meilę savo šalies kultūrai, R. Macelienė nepamiršta pagarbos ir kitų tautų liaudies kūrybai.
Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos tautinių šokių kolektyvas „Mituvėlė“ – jaunas, bet kasmet sparčiai augantis, aktyviai dalyvaujantis rajono kultūriniame gyvenime. Jis koncertuoja ir kitose Lietuvos šventėse ir festivaliuose. „Mituvėlė“ aktyviai dalyvauja respublikinėse dainų ir šokių šventėse. Šiuo metu kolektyvą sudaro dvi šokėjų grupės. Mažiesiems „Mituvėlės“ šokėjams pasirodymas Plungėje buvo debiutinis, tad žiūrovai negailėjo plojimų. Kolektyvo šokėjams vadovauja Kristė Donauskienė, kapelai – Jadvyga Žemliauskienė.
Išlydėję jaunąją „Mituvėlę“, aplodismentais plungiškiai pasitiko Panevėžio bendruomenių rūmų vaikų ir jaunimo šokių ansamblį „Grandinėlė“, įkurtą 1992 metais. Jo vadovė – Lietuvos kultūros žymūnė Zita Rimkuvienė. Ansambliui akompanuoja Naujamiesčio vaikų muzikos mokyklos liaudies instrumentų orkestras „Žilvitis“ (vadovai Asta ir Audrius Derviniai, vokalinės grupės vadovė Ligita Dauderienė). Kolektyve tautinio šokio pagrindų mokosi daugiau nei 100 Panevėžio vaikų ir moksleivių. „Grandinėlė“ rengia koncertines programas, atstovauja Lietuvai tarptautiniuose festivaliuose. Ansamblio kraičio skrynioje – 90 tarptautinių šokių festivalių, koncertų, dainų švenčių.
Svečiai iš Panevėžio sceną užleido konkurso iniciatoriams – Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo šokių ansambliui „Žirginėliai“ (vadovė Sonata Kazlauskytė, vaikų liaudies muzikos kapelos vadovė Rita Džiaugienė). Neseniai savo 35 metų sukaktį atšventęs kolektyvas dar kartą nudžiugino žiūrovus savo šokiais. Pasirodymą praskaidrino ir geros nuotaikos suteikė teatro „Saula“ (vadovai Sigita ir Romas Matuliai) vaikų grupės suvaidintas pasakojimas apie šokti išmokti norėjusį berną.
Konkursą tęsė Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblis „Vijurkas“ (meno vadovė ir choreografė – mokytoja ekspertė Violeta Šleinienė, choreografė Laura Šleiniūtė, koncertmeisterės Regina Zavadskytė ir Dalia Balsienė). 1987 metais įkurtas kolektyvas paruošia originalias koncertines programas. 2016-aisiais respublikinio konkurso „Aguonėlė“ liaudies šokių kategorijoje „Vijurkas“ iškovojo pirmąją vietą. Įvairių apdovanojimų kolektyvas yra pelnęs ir tarptautiniuose festivaliuose, konkursuose.
Plungiškius džiugino ir netrukus kūrybinės veiklos penkerių metų sukaktį minėsiantis Vilkaviškio muzikos mokyklos dainų ir šokių ansamblis „Siaustinis“ (meno vadovas Artūras Pečkaitis, šokių grupės vadovės Sonata Jankienė, Vilija Jakubauskė, choro vadovė Dalia Balčiūnienė, kanklių ansamblio vadovė Daiva Venienė, kapelos vadovas Arūnas Lekešys). Per neilgą savo gyvavimo laikotarpį kolektyvas yra dalyvavęs dainų šventėse, konkursuose.
Ilgiausiai ir kantriausiai savo pasirodymo laukusi Kretingos meno mokyklos vaikų šokių studija „Ratilėlis“ (vadovė Simona Kutkevičienė, choreografė Eglė Baltriukienė, koncertmeisterė Asta Paulauskienė, liaudies instrumentų orkestro vadovai Donatas Merkelis, Vilija Vitkauskienė, choro „Smiltė“ vadovė Lilija Bakšanskienė) užbaigė šių metų konkursą. Kaip pasakojo renginio vedėja, 2000-aisiais Kretingos meno mokykloje duris atvėrė choreografijos skyrius. O pomėgis šokti visus įtraukė į „Ratilėlio“ veiklą. Kolektyvas koncertavo ne vienoje užsienio šalyje, sėkmė lydėjo tarptautiniuose ir respublikiniuose konkursuose.
Po kolektyvų pasirodymų komisijos laukė nelengva užduotis išrinkti konkurso nugalėtojus. Po ilgų svarstymų paskelbta, kad pirmoji vieta atitenka „Ratilėliui“, antroji – „Grandinėlei“, trečioji – „Žirginėliams“.
Be pagrindinių laimėjimų, išdalytos ir nominacijos. Geriausiais „Šoktinio“ dainininkais pripažintas ansamblio „Siaustinis“ choras. Nominacija „Už Mažosios Lietuvos krašto tradicijų puoselėjimą“ skirta „Vijurkui“, „Už puikų sceninį įvaizdį“ – „Siaustiniui“. „Tarškučiui“ atiteko nominacija „Už instrumentinės liaudies muzikos gaivinimą ir puoselėjimą“, „Mituvėlei“ – „Už šokio lengvumą ir puikų debiutą“, „Vieversai“ – „Už programos originalumą ir novatoriškumą“.
Konkurso dalyvius sveikino ir komisijai už sunkų, bet malonų darbą dėkojo Plungės kultūros centro direktorius R. Matulis.