Jau įprasta, kad prasidėjus naujiems metams politikus su nuveiktais darbais, ateities planais supažindina įvairios įstaigos, organizacijos. Praėjusią savaitę surengtame Plungės rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto posėdyje ataskaitas pateikė Savivaldybės administracijos Centralizuoto vidaus audito skyrius ir Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba.
Trūksta informacijos, nepaisyta įstatymo
Savivaldybės administracijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja Kristina Černeckienė kalbėjo, kad praėjusiais metais skyrius atliko 3 vidaus auditus.
Pirmasis auditas – ugdymo kokybės ir modernios aplinkos užtikrinimo programos, gautų Europos Sąjungos lėšų administravimo vertinimas.
Nustatyta, kad nors akredituotų neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) programų teikėjų skaičius per pastaruosius trejus metus nesikeitė, tačiau NVŠ finansavimą gaunančių mokinių skaičius Plungėje mažėjo, o Plungės rajonui skirtas NVŠ programos finansavimas pastaraisiais metais didėjo. Taip pat NVŠ teikėjams trūksta informacijos vykdant atsiskaitymą už programai skirtų lėšų panaudojimą. Išsiaiškinta, kad disponuojant šiai programai skirtomis ES lėšomis nebuvo atkreiptas dėmesys į rekomendacijas dėl maksimalaus vaikų skaičiaus grupėje nustatymo.
Nors trūkumų ir buvo aptikta, auditorės žodžiais tariant, vidaus kontrolės auditas buvo įvertintas gerai. Buvo pateiktos septynios rekomendacijos ir visos jos įgyvendintos.
Kitas tikrinimas, kurį atliko Centralizuoto vidaus audito skyrius, – Plungės rajono savivaldybės administracijos 2021 m. administracinės naštos mažinimo priemonių vertinimas.
Buvo vertinamos 2021–2023 metų strateginiame veiklos plane numatytos keturios administracinės naštos mažinimo priemonės, vertinimo kriterijai ir priemonių įgyvendinimas. Nors iš keturių priemonių trys ir buvo įgyvendintos, tačiau, kaip pastebėjo K. Černeckienė, dvi iš jų neatitiko Administracinės naštos mažinimo įstatymo. Viena priemonė neįgyvendinta dėl neskirto papildomo finansavimo šiai veiklai vykdyti.
Sporto ir rekreacijos centras
Ir trečiasis auditas – Plungės sporto ir rekreacijos centro (SRC) tarnybinio automobilio naudojimo ir disponavimo juo vertinimas.
„Plungė“ apie tai jau rašė, tad lieka tik priminti. Kaip posėdyje minėjo skyriaus vedėja, audito metu išsiaiškinti pažeidimai kelia grėsmę netinkamam Savivaldybės biudžeto panaudojimui. Taip pat nustatyti direktoriaus viešųjų ir privačių interesų deklaravimo, darbo laiko apskaitos žiniaraščių pildymo, direktoriaus darbo laiko vykdant asmenines veiklas pažeidimai; SRC darbuotojų pažeidimai komandiruočių klausimais; SRC kontrolės trūkumas naudojant netarnybinį transportą tarnybos reikmėms; pažeidimai kompensacijų už nuosavo transporto naudojimą tarnybos reikmėms srityje, kai kompensacijos skiriamos vadovaujantis asmenine direktoriaus nuomone, o ne pagrįstais ir argumentuotais skaičiavimais, visiems darbuotojams taikant vienodus kriterijus.
„Nustatyta, jog kontrolė tarnybinio ir netarnybinio transporto srityje – labai silpna. Pažeidžiama labai daug Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimo dėl tarnybinio automobilio įsigijimo, nuomos ir naudojimo taisyklių nuostatų, nesilaikoma ir SRC direktoriaus įsakymu patvirtintų tarnybinio ir netarnybinio automobilių naudojimo taisyklių reikalavimų. Nustatyti pažeidimai kelia įtarimų dėl neefektyvaus transporto priemonių lėšų panaudojimo, galimo darbuotojų piktnaudžiavimo privilegijomis, naudojantis jomis net ir neatliekant jokios SRC veiklos. SRC neužtikrinamas racionalus ir taupus lėšų naudojimas“, – vardijo specialistė.
Pasak K. Černeckienės, trūkstant tinkamai nustatytų vidaus kontrolės procedūrų degalų skirstymo ir panaudojimo srityje, SRC neteisėtai buvo panaudota beveik 500 eurų, todėl įstaigos vadovui rekomenduota užtikrinti pinigų grąžinimą.
Tiesa, specialistės žodžiais tariant, SRC buvo pateikta 12 rekomendacijų ir 2 rekomendacijos pateiktos Plungės paslaugų ir švietimo pagalbos centrui, kurio darbuotojos atlieka SRC buhalterinę apskaitą.
„Kokia SRC vadovo situacija? Tiek pažeidimų, o kas toliau? Ar mes čia padarėme auditą ir tuo baigėsi? Kokios tolesnės pasekmės, kaip atsiliepė įstaigos vadovo vertinimui, kai dirbama taip netvarkingai?“ – klausimų „puokštę“ skyriaus vedėjai „įteikė“ vicemerė Asta Beierle Eigirdienė.
Atsakydama į klausimus K. Černeckienė nurodė, jog visos 12 rekomendacijų SRC įvykdė, pinigai grąžinti ir pan. „Šiuo metu jie jau patys atsakingi už įstaigos vidaus kontrolę. Ar toliau dirbs kaip reikia? Priklauso nuo įstaigos vadovo“, – kalbėjo specialistė.
„Aš jau sakiau, kad SRC direktorius yra nepataisomas“, – mestelėjo vicemerė.
Posėdyje dalyvavęs Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas atkreipė dėmesį, jog atlikus vidaus auditą, nustačius trūkumus tuo viskas ir pasibaigia, nes kitos įstaigos nežino kaimynų daromų klaidų ir negali ištaisyti savų.
K. Černeckienė taip pat užsiminė, jog anksčiau audito ataskaita buvo pateikiama tik įstaigos vadovui ir Savivaldybės administracijos direktoriui, o šį kartą išvadomis pasidalyta ir su tarybos nariais. Be to, pasak specialistės, kadangi metų pradžioje vyksta įstaigų vadovų vertinimas, audito ataskaitos santrauką ji buvo pateikusi ir merui. Ar tai padarė įtakos? Niekas nežino.
Planuose – socialinės veiklos auditas
„Nesuprantu, kodėl vidaus audito ataskaitos negali būti viešinamos, neradau įstatymo, kur tai būtų draudžiama. Juk audituojamos ne privačios, o biudžetinės įstaigos. Mano manymu, ataskaitos turėtų būti skelbiamos interneto svetainėje. Kai problemos aptariamos viešai, teiktos rekomendacijos įgyvendinamos geriau“, – prieš pateikdama Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos ataskaitą savo nuomonę išsakė Savivaldybės kontrolierė Danutė Jarašiūnienė.
Praėjusiais metais Savivaldybės taryba kontrolieriams buvo pavedusi atlikti auditą Plungės visuomenės sveikatos biure. Pati tarnyba buvo numačiusi auditą dėl sukurto turto įveiklinimo, tačiau to padaryti nepavyko dėl laiko stokos.
„Bet pateikta ataskaita dėl turto panaudojimo. Turime turto, kurį sukūrėme, nusipirkome ar šiaip gavome, tik mes jo neįveiklinome“, – trumpai konstatavo Savivaldybės kontrolierė.
Pernai kontrolės skyrius buvo pateikęs 33 rekomendacijas, viena dar buvo likusi iš ankstesniais metais Plungės ligoninėje atlikto veiklos audito. Ligoninei reikėjo sukurti strategiją, tačiau ir šią dieną ji nėra sukurta, o rekomendacija turi būti įgyvendinta iki šių metų vidurio. Tiesa, rekomendacijos neįgyvendinimas turi pateisinimą – vykstanti reforma.
Iš minėtųjų 33 rekomendacijų neįgyvendinta dešimt, daugiausia Visuomenės sveikatos biuro. Tiesa, tam skirtas terminas dar nepasibaigęs.
Kontrolės ir audito tarnybos planuose – socialinės veiklos auditas, kuris, D. Jarašiūnienės žodžiais tariant, bus tikrai sunkus, tad prašyta, jog tarybos nariai išsakytų savo nuomonę, kokias sritis kontrolieriai galėtų pakutinėti atidžiau.