Jokia naujiena, kad Rietavo savivaldybė jau kurį laiką pirmauja pagal sergamumo „kovidu“ rodiklį visoje šalyje. Skaičiai, tenkantys tokiai mažai savivaldybei, milžiniški, todėl klausimas, kaip suvaldyti situaciją, kyla ne vienam žmogui, kuris neabejingas siautėjančiai pandemijai. Štai vienos moters pastebėjimas: „Turiu rimtą viešą klausimą gerb. Rietavo merui. Kodėl net kai esame juodojoje zonoje, testavimo punktas veikia tik dvi dienas per savaitę ir tik po porą valandų?“ Išties, kodėl?
„Jei norite suvaldyti padėtį, protingiausia būtų kuo skubiau ištirti, o ne priversti laukti po savaitę ar net pusantros! Per tą laiką kai kurie net nežinodami, kad serga, arba jausdami lengvus simptomus užkrečia dar daugiau žmonių. Apmaudu ir gėda dėl tokio organizuotumo. Ar neturėtume norėti greičiau išlipti iš šios situacijos?“ – tokiu samprotavimu savo klausimą merui grindžia rietaviškė.
Rietavo mobilusis testavimo punktas veikia buvusios Žemaitijos kolegijos patalpose L. Ivinskio g. 5. Dirba antradieniais ir ketvirtadieniais. Įprastas darbo laikas buvo 8–10 val.
Su šia pastaba kreipėmės į Rietavo savivaldybės merą Antaną Černeckį. Jis aiškino, jog pagal gyventojų skaičių mobiliojo punkto darbo laikas turėtų būti pakankamas. Savivaldybės vadovas įsitikinęs, jog jeigu punktas imtų tik rietaviškių mėginius, tai jokios problemos dėl jo užimtumo nebūtų ir visi vietiniai, pageidaujantys atlikti PRG testus dėl koronaviruso, galėtų tai padaryti.
„Dabar visoje Lietuvoje yra tokia sistema, jog tirtis galima bet kokiame mobiliajame punkte, nepriklausomai nuo gyvenamosios savivaldybės. Todėl dažnai būna, kad vietiniams Rietavo mobiliajame punkte laisvų vietų nelieka, nes jas užima kitų rajonų gyventojai. Tikrai buvo atvejų, kai, sakykim, iš 60 per dieną atliktų tyrimų tik du buvo rietaviškių“, – pažymėjo meras.
A. Černeckis atkreipė dėmesį, jog ir Rietavo savivaldybės gyventojai turi teisę vykti į kitus miestus dėl testavimosi. Tačiau ką daryti tiems, kuriems nuvažiuoti kitur sudėtinga? „Pajutus „koronos“ simptomus reikėtų iškart kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis išrašys nedarbingumo pažymėjimą, ir tada bus galima registruotis dėl testo norimame punkte. Jei vis dėlto Rietave – luktelėti vietos, jei nepavyksta iškart jos gauti, – kalbėjo meras. – Tik atlikus testą ir turint atsakymą vėl kreiptis į savo gydytoją. Jokiu būdu nereikėtų platinti ligos laisvai vaikštant, kol nesulauki tyrimo rezultato.“
Meras užsiminė, jog praėjusią savaitę buvo diskutuota dėl punkto darbo laiko ilginimo. Nuspręsta bent valandą jį pailginti. „Pinigai yra uždirbami. Problema, kad nėra žmonių, kurie galėtų dirbti. Visi specialistai turi savo darbą, jei pradėsi kažkur „nuiminėti“ žmones, tai stos kiti darbai. Punkte turi dirbti tą sritį išmanantis žmogus. Neapmokyto negalime siųsti“, – pabrėžė A. Černeckis.
Mero manymu, ir pailginus mobiliojo punkto darbo laiką visų rietaviškių testavimosi poreikis nebus patenkintas. Būtent dėl tos priežasties, kuri anksčiau paminėta – punkto paslaugomis naudotis teisę turi visi žmonės, nebūtinai vietiniai.
Rietavo mobiliojo punkto darbą koordinuoja Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centras. Jis informavo, jog jau savaitę punktas dirba ilgesniu grafiku: antradienį ir ketvirtadienį nuo 8 iki 12 val.
Kaimyniniame Plungės rajone, atsižvelgus į epidemiologinę situaciją šalyje ir savivaldybėje, taip pat buvo nuspręsta, kad tikslinga organizuoti mobiliojo punkto darbą didesniu pajėgumu.
Nuo rugsėjo 14 dienos Plungės mobilusis punktas (J. Tumo-Vaižganto g. 91, iš kiemo pusės) darbo dienomis dirba nuo 8 iki 20.30 val.
Asmenys, norintys išsitirti mobiliajame punkte, turi registruotis Karštąja koronaviruso linija 1808 arba interneto svetainėje www.1808.lt.
Rietaviškiai Plungėje taip pat laukiami.