
Pirmadienio ryto duomenimis, Lietuvoje užfiksuota jau keturiolika grėsmingojo koronaviruso atvejų. Vienas iš jų – Rietave. Sekmadienį užkratas nustatytas iš Danijos grįžusiam 25 metų vyrui. Rietaviškis šeštadienio popietę paguldytas į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Taigi koronavirusas, kuris dar prieš gerą savaitę visiems mums atrodė menkai realus ir nepavojingas, dabar jau visiškai šalia. Taigi turime būti ypač budrūs, juolab kad nežinia, su kiek žmonių šis jaunas vyras kontaktavo ir kiek jų galėjo užkrėsti – mat bendravo su artimaisiais, lankėsi poliklinikoje, buvo išvykęs į vandens pramogų parką. Taigi kontaktų ratas platus.
Nežinia, kiek
užkrėtė
Sekmadienio popietę Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis viešojoje erdvėje komentavo, kad minėtasis rietaviškis praėjusio pirmadienio vakarą lėktuvu grįžo iš Danijos į Kauną. Oro uoste jį pasitiko gyvenimo draugė. Kitą dieną jiedu su vaikais dar mėgavosi vandens
pramogomis „Atostogų parke“. Po kurio laiko vyrui pakilo temperatūra, bet manė, kad peršalo baseinuose.
Pasijutęs blogai rietaviškis kreipėsi į polikliniką Rietave, tačiau koronaviruso požymių nebuvo įžvelgta. Šeštadienį, sužinojęs, kad kretingiškiui, su kuriuo kartu dirbo Danijoje, jau nustatytas COVID-19, jaunas vyras paskambino telefonu 112, tuomet greitosios medicinos pagalbos automobiliu buvo išvežtas į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Ten konstatuota, kad ir rietaviškis serga koronavirusu.
Rietaviškio artimieji esą izoliuoti ir stebimi, jie perspėti dėl rizikos. Kodėl grįžęs žmogus neizoliavosi? Esą gerai jautėsi, be to, Danija dar nebuvo įtraukta į rizikingųjų šalių sąrašą.
Kiek žmonių galėjo užkrėsti jaunas vyras? Šito meras A. Černeckis neprognozuoja: „Sunku pasakyti, kiek. Lankėsi poliklinikoje, bendravo su gydytoja, slaugytoja, tyrėsi kraują. O daugiau kiek jis kontaktavo, neaišku. Belieka laukti.“
Spaudos konferencija
Su koronavirusu susijusi situacija keičiasi jau ne dienomis, o valandomis: pirmasis atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28-ąją, kovo 10-ąją – dar du atvejai, kovo 13-ąją, 14-ąją ir 15-ąją – dar po tris, pirmadienio rytą pranešta apie du. Taigi užsikrėtusiųjų – jau keturiolika.
Kovo 12-ąją koronaviruso valdymo priemonių ėmėsi sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas Aurelijus Veryga. Nuspręsta nuo kovo 13-osios uždrausti masinius renginius, kultūros, sporto įstaigų veiklą, stabdyti ugdymo procesą ir kt.
Siekiant visuomenę supažindinti su priimtais sprendimais, penktadienį Savivaldybėje surengta spaudos konferencija. „Ir Vyriausybė, ir Savivaldybė imasi veiksmų, kad virusas neplistų toliau“, – sakė Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. „Nuo kovo 16-osios uždaromi lopšeliai-darželiai, mokyklose skelbiamos atostogos, neveiks kultūros centrai, bibliotekos, muziejai“, – direktoriui antrino Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis.
Kadangi išvakarėse socialiniuose tinkluose buvo platinamas vaizdelis apie tai, kad Plungėje, viename iš I. Končiaus gatvės namų, lankėsi specialia apranga vilkintys medikai, visus domino, ar tai reiškia, kad koronaviruso atvejis jau galimas ir mūsų mieste. „Šiuo metu Plungėje turime du atvejus, kai įtariant koronavirusą žmonės išvežti atlikti tyrimų. Tikiuosi, kad atsakymai bus neigiami“, –
kalbėjo meras Audrius Klišonis. Taip ir buvo – įtarimai dėl koronaviruso nepasitvirtino.
Dar penktadienį valdžios vyrai ir moterys plungiškius ragino atsisakyti kelionių, parvykusiuosius iš užsienio registruotis ir izoliuotis. Pasidomėjus, ar Savivaldybės darbuotojai dėl koronaviruso grėsmės atsisako kelionių, ar rodo pavyzdį kitiems, atsakyta, kad šiuo metu yra grįžusių iš Prancūzijos, jie neina į darbą. Yra ir tokių, kurie dabar išvykę ir dar negrįžę. Kaip toks darbuotojų elgesys vertinamas? Anot Savivaldybės vadovų, yra žmogiškasis faktorius – buvo įsigiję kelialapius, baiminosi prarasti pinigus, nesitikėjo tokio protrūkio.
Beje, ir meras, ir vicemerė Asta Beierle Eigirdienė minėjo patys planavę keliauti, bet kelionių atsisakę.
Atostogų užsienyje atsisakė ir Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkas Gintaras Bagužis. „Tai laikas, kai reikia pabūti rimtyje, susilaikyti nuo renginių, kelionių, susitikimų, nes nežinome, kas ir kur mūsų laukia. Ir, žinoma, laikytis visų nurodymų. Tai ne politikavimas, tai labai rimta“, – tvirtino jis.
Karantinas!
Kaip minėjome, situacija dėl koronaviruso keičiasi itin sparčiai. Daugėjant atvejų, šeštadienį, kovo 14-ąją, Vyriausybė nutarė imtis dar griežtesnių priemonių – paskelbta, kad nuo kovo 16-osios visoje šalyje įvedamas karantinas. Jis numatytas iki kovo 30-osios vidurnakčio.
Šiuo laikotarpiu gyvenimas šalyje gerokai apmirs, nes:
į Lietuvą uždrausta atvykti užsieniečiams (išskyrus specialius atvejus), įvedama pasienio kontrolė ir mažinamas pasienio punktų skaičius;
Lietuvos piliečiams draudžiama išvykti iš šalies (išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat – gavus specialų leidimą);
ribojamas tarpmiestinis ir priemiestinis keleivinio transporto intensyvumas – leidžiamas tik sėdimųjų vietų užėmimas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu;
viešajame sektoriuje darbas organizuojamas nuotoliniu būdu (išskyrus atvejus, kai tai neįmanoma), taip pat rekomenduojama elgtis ir privačiam verslui;
draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir lankytojų aptarnavimas;
rekomenduojama atsiskaitymams naudoti ne grynuosius pinigus;
draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai, susibūrimai;
draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla (išskyrus maisto išsinešimą), uždaromos parduotuvės ir prekybos centrai, paliekamos tik prekiaujančios maisto produktais, veterinarijos parduotuvės, vaistinės ir optikos, uždaromos turgavietės (išskyrus maisto produktų prekybą), draudžiamos visos grožio paslaugos;
draudžiamas pacientų lankymas (išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą gydančio gydytojo leidimu), sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos nuotoliniu būdu: vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išrašymas, konsultacijos, elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimas ir tęsimas, būtinųjų tyrimų paskyrimas ir pan.
Šeši iškvietimai
Taigi nuo vakar esame karantinuoti. Pradžioje – penkiolikai dienų. O kaip bus vėliau, niekas nežino. Viskas priklausys nuo to, ar koronavirusas plis, ar bus suvaldytas.
Šiuo momentu aktualiausia – visų mūsų sveikata ir saugumas. Užtat svarbu ir tai, kaip patys saugosimės, ir tai, kaip ligos protrūkiui yra pasiruošę medikai.
Kaip pirmadienį sakė Plungės rajono greitosios medicinos pagalbos direktorė Rasa Mončienė, koronaviruso protrūkio kol kas nėra. Nuo ketvirtadienio sulaukta šešių iškvietimų, kai įtartas koronavirusas. Pasitvirtino vienas – Rietave.
Seimo nario komentaras
Plungiškis Seimo narys Jurgis Razma savo feisbuko paskyroje rašė: „Deja, koronavirusas jau palietė ir mūsų kraštą. Pranešta, kad susirgo jaunas vyras iš Rietavo. Ši epidemija bus labai rimtas išbandymas Lietuvos valstybei, jos institucijoms, mums visiems. Ar valstybės institucijos pasirengusios, ar jos dirbs sutartinai, ar bus suteikta visa būtina pagalba piliečiams, pamatysime jau artimiausiomis dienomis. Pritariu Prezidentui Gitanui Nausėdai, kreipimesi į tautą pabrėžusiam, kad „privalome pamiršti parodomąją konkurenciją“. Ne kartą esu pabrėžęs, kad privalome susitelkti.
Kita vertus, susirūpinimą kelia pranešimai apie tai, kad medicinos įstaigoms, jų darbuotojams vis dar trūksta apsaugos priemonių ir būtinos įrangos. Vyriausybei priėmus drastiškus draudimus, karantino įvedimą, užsidarius maitinimo įstaigoms, parduotuvėms, paslaugų salonams tūkstančiai žmonių neteks darbo, pajamų. Daugybė šeimų susidurs su rimtais finansiniais sunkumais. Todėl manau, kad Vyriausybė turėtų rimčiau svarstyti finansinės pagalbos priemones, o ne rengti parodomąsias išvykas, neva rodant rūpestį, „kaip pasiruošta“.“