Pastaruoju metu Lietuvos savivaldybėms neretai tenka savotiškai kariauti tarpusavyje dėl vienokiam ar kitokiam projektui įgyvendinti reikalingų lėšų. Plungės rajono savivaldybės tarybos Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų bei Ekonomikos finansų ir biudžeto komitetų posėdžiuose apsvarstyti du laukiantys „karai“. Abiem politikai pritarė. Kaip sakoma, jei kautis, tai kautis.
Žirgyno pastatas
Dėl pritarimo projekto „Plungės M. Oginskio dvaro sodybos pastato – žirgyno pritaikymas visuomenės kultūros reikmėms (III etapas)“ įgyvendinimui, jo plano teikimui finansavimui gauti ir prisidėjimo į komitetų narius kreipėsi Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Simona Derkintė.
Vyr. specialistė kalbėjo, kad pirmasis ir antrasis projekto etapai yra užbaigti, liko tik įsigyti įrangą ir baldus. Pirmuoju etapu buvo sutvarkyta pagrindinė žirgyno salė ir stogo dalis virš jos, suremontuotas salės balkonas, iš jo suprojektuoti du evakuaciniai išėjimai į skirtingas pastato puses. Atliktas sienų ir lubų kapitalinis remontas, modernizuotas apšvietimas, sumontuota gaisro signalizacija, vaizdo stebėjimo ir apsaugos signalizacija. Įrengtos šildymo ir vėdinimo sistemos, šilumos punktas. Antrajame etape užbaigtas tvarkyti stogas, atlikti pastato kairės pusės pirmo aukšto tvarkomieji statybos ir paveldosaugos darbai. Įruošti renginių dalyvių persirengimo kambariai, tualetai, dušai, valymo inventoriaus patalpa, laiptinė, holas, koridorius.
Kadangi likusiai žirgyno daliai sutvarkyti reikia 2 mln. 958 tūkst. 913,94 euro, trečiasis etapas suskaidytas į kelias dalis, kad būtų galimybė tvarkyti pastatą ir pagal atskirus finansavimo šaltinius.
Dabar planuojama pabaigti sutvarkyti visą pirmą aukštą: holas, lankytojų tualetai, rūbinė, laiptinė, rekuperacinės vėdinimo įrangos patalpa, tambūras, mažoji renginių salė, dalinis aplinkos sutvarkymas pritaikant lankytojams su negalia.
Kaip sakė S. Derkintė, projektai varžysis dėl 12 mln. eurų, maksimali galima gauti suma – 750 tūkst. eurų. Savivaldybės prisidėjimas – ne mažiau kaip 15 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. „Manome, kad konkursas bus nemažas ir norint gauti didesnį vertinimo balą reikia prisidėti ne mažiau kaip 36 proc.“, – sukonkretino specialistė ir tuoj pat „paguodė“, kad ir tų 36 procentų nepakaks, nes paskaičiuota, kad suplanuoti darbai gali kainuoti apie 1 mln. 420 tūkst. eurų. Vadinasi, Savivaldybei prie projekto įgyvendinimo reikia prisidėti beveik 50 proc., o jei tiksliau – 47 proc.
Kad projektas būtų tęsiamas, niekas neprieštaravo, bet 700 tūkst. eurų suma ir klausimas, iš kur ją paimti, posėdžiautojus privertė ir pajuokauti, kad tą „malonų“ rūpestį paliks ateities tarybai.
Juokai juokais, bet, kaip Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje sakė meras Audrius Klišonis, nedaryti taip pat negalima, nes kol kas būtinas prisidėjimas yra tik 15 proc. O kas bus pasibaigus 2021–2027 metų ES finansavimo laikotarpiui, dar nežinia.
„Reikia eiti į priekį. Neaišku, kaip klostysis geopolitinė situacija, gal bus mažesnės galimybės“, – jam pritarė Mindaugas Pocius.
Beje, A. Klišonis informavo, jog liepą Kultūros ministerija turėtų paskelbti dar vieną kvietimą teikti projektus, labiau susijusius su kūrybinėmis dirbtuvėmis. „Gal tada išeitų kitą projekto dalį įsitraukti su kino teatro įrengimu“, – siūlė meras.
Ar plungiškiams pasisekė 12 mln. eurų dalybose, paaiškėti turėtų vasarą.
Pušies gatvė Varkaliuose
Kitą bandymą „išlošti loterijoje“ Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje pristatė Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuvienė.
Projektas „Nausodžio seniūnijos Varkalių kaimo Pušies gatvės kapitalinis remontas, kuriant investicijoms palankią aplinką“ analogiškas Lentpjūvės gatvės rekonstravimo ir Plungės geležinkelio stoties privažiavimo kelio Nr. 17 kapitalinio remonto projektams. „Konkurencija tikrai bus žvėriška. Tikimybė gauti lėšų – santūriai realistiška, nes skiriama 10 mln. eurų su trupučiu visai Lietuvai“, – sakė skyriaus vedėja.
Ž. Vaitkuvienės teigimu, konkuruos darbo vietos ir investicijų dydžiai. Pasirašytas vienas ketinimų protokolas su potencialiu investuotoju, kuris per penkerius metus įsipareigoja investuoti daugiau kaip 1,5 mln. eurų, sukurti ne mažiau kaip 20 darbo vietų ir mokėti ne mažesnį atlyginimą nei Plungės rajono savivaldybės atlyginimų vidurkis. Būtent šio investuotojo raštas ir bus pagrindas teikiant paraišką.
Pranešėja manė, kad projekto vertę iš dalies turėtų padidinti ir kito investuotojo ketinimų protokolas. Tiesa, jis ketina investuoti, bet ne 1,5 mln. eurų, ir 20 darbo vietų nekurs. „Atvirai kalbant, perkame galimybę, loterijos bilietą, ir, be abejo, labai reikalingą. Pati važiavau, labai blogos būklės gatvė. Paraišką teikiame, kiek bus tikimybės gauti, matysime“, – reziumavo skyriaus vedėja.
Anot jos, pasidžiaugti galima bent jau tuo, kad ankstesniems projektams įgyvendinti ir lėšoms panaudoti Savivaldybė turėdavo vos mėnesį.
Skaitytojams priminsime, kad projektams pagal Investicinio žemės sklypo, iki kurio ribos ir (ar) kurio ribose įrengiama ir (ar) sutvarkoma infrastruktūra, kriterijų ir infrastruktūros iki investicinio žemės sklypo ribos ir (ar) jo ribose įrengimo ir (ar) sutvarkymo ir (ar) investicinio žemės sklypo vystymo valstybės (savivaldybės) lėšomis tvarkos aprašą Ekonomikos ir inovacijų ministerija skiria 100 proc. finansavimą. Savivaldybės įsipareigojimas – iš savo biudžeto padengti tas išlaidas, kurios yra numatytos einamaisiais metais, bet nepadengia projektui skiriamo finansavimo.
Aiškinamajame rašte nurodyta, jog planuojama rangos darbų vertė – 701 tūkst. 995,05 euro.
Beje, minėtoji gatvė kaimo teritorijų prioritetinių gatvių, tvarkomų iš Kelių priežiūros ir plėtros programos kapitalo investicijoms skirtų lėšų, sąraše pažymėta 3-iuoju numeriu.
Komitetas bandymui „išlošti“ pinigų neprieštaravo.