
Atrodo, baigiame ir pamiršti, ką reiškia nuolat dėvėti kaukę, laikytis atstumo, vengti kontaktų ir t. t. Nelemtasis „kovidas“ lyg ir išnyko iš mūsų gyvenimo, bet… taip tikrai nėra: koronaviruso atvejų vis dar registruojama, jų skaičius – svyruojantis, nemaža dalis – antrinių, bet jau pasitaiko ir tretinių, t. y. kai žmogus šiuo virusu užsikrečia trečiąjį kartą.
Skaičiai
Jau seniai visais varpais skambinama: rudenį užsikrėtimų koronavirusu daugės, gali grįžti tam tikri ribojimai, reikalavimai ir t. t. Laimei, „kovidas“ nebėra toks piktas: užsikrėtusieji perserga lengvai, apsieidami be ligoninių, o dažnai – ir apskritai be gydytojų ir gydymo.
Tačiau ligos atvejų fiksuojama. Prieš savaitę, rugpjūčio 16-ąją, Plungės rajone koronavirusas nustatytas 25 žmonėms (24 sirgo pirmąkart, 1 – antrą sykį), 17 d. – 20 (16 pirminių, 3 antriniai, 1 tretinis!), 18 d. – 10 (9 pirminiai, 1 antrinis), 19 d. – 9 (7 + 2 antriniai). 20 ir 21 dienomis atvejų neregistruota. 14 dienų užsikrėtimų skaičius 100 tūkst. gyventojų Plungės rajone – 343,2.
Rietavo savivaldybėje rugpjūčio 16 d. – 4 atvejai (3 + 1 antrinis), 17 d. – 6 (visi pirminiai), 18 d. – 2 (1 + 1 antrinis), 19 d. – 2 (1 + 1 antrinis), 20 d. – neregistruota, 21 d. – 1. 14 dienų užsikrėtimų skaičius 100 tūkst. gyventojų Rietavo savivaldybėje – 348,3. Mažiausias sergamumas – Birštone (222,9), didžiausias – Kaune (825,8).
Ką daryti?
Anksčiau viskas buvo aišku: pajutęs simptomus skambini į karštąją liniją, registruojiesi dėl tyrimo, vyksti į patikros punktą, lauki rezultatų, izoliuojiesi. O kaip elgtis dabar, kai reikalavimai ir ribojimai kone panaikinti?
Sveikatos apsaugos ministerija primena: pajutę „kovidui“ būdingus simptomus (kosulį, karščiavimą, gerklės ar galvos skausmą ir pan.) gyventojai turėtų likti namuose ir kreiptis į šeimos gydytoją. Konsultuotis galima ir kontaktiniu, ir nuotoliniu būdu. Ar reikia atvykti į gydymo įstaigą atlikti koronaviruso tyrimo, sprendžia gydytojas.
Gydymo įstaigos „kovidui“ diagnozuoti naudoja greituosius antigeno testus arba atlieka PGR tyrimą. Paskyrus šeimos gydytojui, tiriama nemokamai. Vykdamas atlikti tyrimo, pacientas privalo dėvėti apsauginę veido kaukę, laikytis saugaus atstumo nuo aplinkinių, o atvykęs į gydymo įstaigą – vadovautis taisyklėmis, apie kurias bus informuotas registracijos metu.
Norėdamas pasitikrinti, ar neserga, pacientas gali savarankiškai namuose atlikti savikontrolės antigeno testą, kurį galima įsigyti parduotuvėje arba vaistinėje. Savikontrolės testas nėra privalomas ir nėra lygiavertis laboratoriniam tyrimui, tačiau gali padėti gydytojui nustatyti diagnozę.
Teikdamas paslaugą, gydytojas gali paprašyti parodyti savikontrolės greitojo testo rezultatą. Jeigu konsultuojama nuotoliniu būdu, pacientas gali jį nufotografuoti ir atsiųsti gydytojui el. paštu arba kita prieinama ryšio priemone. Pacientas yra atsakingas už teisingos informacijos pateikimą gydytojui.
„Kovido“ diagnozė patvirtinama keliais būdais (visais atvejais – po šeimos gydytojo įvertinimo ir jei asmuo jaučia ligai būdingus simptomus): kai šeimos gydytojas paskiria greitąjį antigeno testą, atliekamą laboratorijoje, ir gaunamas teigiamas testo rezultatas; kai paties paciento atliktas savikontrolės testas parodo teigiamą rezultatą; kai pacientui „kovidas“ patvirtintas laboratoriniu tyrimu, kartu gyvenantiems ir panašius simptomus pajutusiems asmenims gydytojas ligą gali diagnozuoti pagal epidemiologinius kriterijus, neatliekant tyrimo. Visais atvejais sprendimą dėl diagnozės priima gydytojas.
O tryda neisnyka dar ?