Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną plungiškiai gali švęsti ir sportuodami, ir lankydami įvairius renginius. Tačiau yra vienas tradicinis – tarptautinis vaikų ir jaunimo tautinių šokių festivalis „Laisvės vaikai“, visada sulaukiantis ypač gausaus būrio žiūrovų. Šeštadienį plungiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti jau į 18-ąjį festivalį, kurio scenoje, be lietuvių, latvių, sukosi ir svečiai iš Moldovos.
Dar prieš festivalio pradžią plungiškiai ir miesto svečiai jungėsi į jau tradicija tampančią Plungės kultūros centro iniciatyvą „Laisvės šokis“. Per kūną bėgo šiurpuliukai, kai nepaisydami sniego ir šalčio žmonės nuo mažiausio iki vyriausio kūrė mažą stebuklą.
Na, o nuo pat ryto iki vakaro visi norintieji kultūros centro fojė galėjo parašyti žinutę-sveikinimą Lietuvai.
Sugiedojus Lietuvos himną, festivalio žiūrovus, dalyvius pasveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Meras pabrėžė, kad prieš 33 metus Atkuriamojo Seimo signatarai, pasirašę Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Aktą, padarė didelį darbą.
„Atrodo, nėra svarbu, kai padedi vieną ar kitą parašą ant dokumento. Bet šis dokumentas – kertinis. Dokumentas, kuris duoda galimybę startuoti, duoda galimybę vystytis naujai valstybei. Tai valstybei, kuri buvo sukurta tuo metu, kai tarybinė armija dar buvo Lietuvoje, kai visos Tarybų Sąjungos sienas dar saugojo viena kariuomenė. Tuo metu tie vyrai ir moterys išdrįso padėti parašus, jie kilniai, ryžtingai ir atsakingai įvykdė visos mūsų tautos valią, – kalbėjo rajono vadovas. – Šiandien mes esame kitokie, mes esame laisva valstybė, esame tie žmonės, kurie gali laisvai galvoti, laisvai kalbėti, priimti vienus ar kitus sprendimus, laisvai reikšti savo nuomonę“.
Kaip sakė A. Klišonis, 33 metai – Kristaus amžius, tai gražus žmogaus brandos laikotarpis. Nors mūsų valstybės gyvavimo istorijoje, atrodo, tai nėra daug, meras ragino pažvelgti, kiek paėjėta į priekį, pažvelgti į pasiekimus. Priminęs apie Ukrainoje vykstantį karą, Savivaldybės vadovas ragino vertinti tai, ką turime, ką esame pasiekę: „Ir kiekvieną dieną, kiekvieną valandą darykime didesnius ir mažesnius darbus tam, kad mūsų šalis stiprėtų, kad aplinka, kurioje gyvename, būtų geresnė, gražesnė, šiltesnė. Mums visiems to reikia, nes čia yra mūsų žemė, čia yra mūsų valstybė, čia esame mes, čia yra mūsų vaikai, čia bus mūsų anūkai. Stenkimės dėl tos valstybės, kurią turime šiandien.“
Paskelbus iškilmingą festivalio atidarymą, scenoje prasidėjo tikras šokių siautulys. Renginį, kaip ir dera, pradėjo jo sumanytojai ir organizatoriai Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių studijos „Suvartukas“ šokėjai. Meilę tautiniam šokiui vaikams ir jaunimui skiepija, šokio paslapčių juos moko vadovė Ilona Baltikauskaitė. Niekam ne naujiena, kad „Suvartuko“ trankus šokis, žemaitiškos klumpės garsina Plungės vardą ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Žiūrovai galėjo mėgautis ne tik plungiškių, bet ir šokių studijos „Kibirkštėlė“ pasirodymu. Kolektyvas atšventė 18-uosius savo veiklos metus. Kaip sakė renginio vedėjas, šiuo metu kolektyvas atstovauja dviem mokykloms – Joniškio Mato Slančiausko progimnazijai ir Joniškio „Aušros“ gimnazijai. „Kibirkštėlės“ koncertiniai keliai vingiuoja po visą Lietuvą, kaimyninę Latviją, pasiekia Lenkiją, Makedoniją, Graikiją, Turkiją, Kroatiją. Kolektyvas kasmet organizuoja tradicinį liaudiškų šokių festivalį „Šoks vaikučiai šokinį“ (vadovė Sandra Paulavičienė).
Kita festivalio dalyvė – Šilalės meno mokyklos šokių studija „Lokysta“, įkurta 2001 m. Joje – jaunučių, jaunių, jaunuolių ir merginų šokių grupės, iš viso apie 200 šokėjų. „Lokysta“ aktyviai dalyvauja respublikiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose ir konkursuose Lietuvoje ir užsienyje. Nuo susikūrimo šoka visose Lietuvoje vykstančiose dainų šventėse. Studijos įkūrėjos ir vadovės – Digma Kononovienė ir Laima Andrejauskienė.
Mažosios Lietuvos šokių subtilumą atskleidė Šilutės 1-osios gimnazijos liaudies šokių kolektyvas „Atlaja“, vadovaujamas mokytojos ekspertės Ritos Kurpeikytės.
Jau įprasta, kad į festivalį „Laisvės vaikai“ pakviečiama užsienio šalių kolektyvų. Beveik kiekvienais metais plungiškius džiugina 1991 m. įkurtas Bauskės vaikų ir jaunimo centro šokių kolektyvas „Memelite“. Kolektyvas iš Latvijos koncertuoja ne tik Bauskės krašto renginiuose, bet ir kitose įvairiose Latvijos vietose, dalyvauja tarptautiniuose šokių festivaliuose užsienyje: Vokietijoje, Olandijoje, Turkijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Čekijoje, Lietuvoje, Estijoje, Austrijoje, Vengrijoje ir Makedonijoje. Kolektyvui nuo pat įsikūrimo vadovauja Ligita Irbitė.
Ir, kaip sakoma, vyšnaitė ant torto – šių metų festivalio svečiai liaudies muzikos ir šokių ansamblis „Nufarul“ iš Moldovos Respublikos pietų, netoli Rumunijos ir Ukrainos sienos. Pasak renginio vedėjo, pietinė šalies dalis garsėja savo dinamiškumu, šokiai – skleidžiantys energiją ir džiaugsmą. Ansamblį 1996 m. įkūrė choreografas ir meno vadovas Ionas Arabadji, kuris vadovauja iki šiol. Grupę sudaro vaikai ir paaugliai, šiuo metu joje yra daugiau nei 200 narių. Ansamblis yra pelnęs šlovę ir populiarumą tiek šalyje, tiek užsienyje. Dalyvavo nacionaliniuose ir tarptautiniuose festivaliuose Rumunijoje, Ukrainoje, Bulgarijoje, Slovakijoje, Čekijoje, Turkijoje, Gruzijoje.
„Lietuva ir yra tokia, kokią mes ją kuriame. Nepaprastai smagu gėrėtis, kokią gražią Lietuvą kuriate jūs. Lietuva – atvira, turtinga, kultūringa, gebanti priimti svečius, atsiverti, gebanti padėti“, – kalbėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Jis kolektyvų vadovams įteikė padėkos raštus už tautinių šokių puoselėjimą.
Na, o nutilus koncertiniam šurmuliui, festivalio dalyviai smagiai leido laiką draugystės vakaronėje. Juk šokis neturi nei kalbos, nei sienų barjerų.