Didžiulis dėmesys klastingiausiai ir dažniausiai vyresnio amžiaus moteris užklumpančiai ligai – krūties vėžiui – lėmė tai, jog nepaisant fakto, kad ši diagnozė nustatoma vis dažniau, šiandien moterų išgyvenamumas ilgėja, mažėja ligos atsinaujino tikimybė.
Anot gydytojų, lyginant krūties vėžio gydymą šiandien ir koks jis buvo prieš dvidešimt metų, drąsiai galima teigti, kad jis pažengęs labai toli į priekį – atrandami nauji medikamentai chemoterapijai, kurie suvaldo plintantį krūties vėžį, naujesnės kartos hormoniniai vaistai pamažu keičia tradiciniais tapusius medikamentus. Labai svarbu ir tai, jog pasikeitė operacijų apimtys – šiandien jos yra labiau tausojančios, mažiaus žalojančios moters kūną.
Gydytojai vieningai sutaria, kad visuomet bus geriau, jeigu krūties vėžys bus nustatytas ankstyvos stadijos, nes tuomet išgijimo tikimybė yra didesnė. Būtent dėl šios priežasties itin daug kalbama apie ligos profilaktiką. Visgi, itin dažnai ši klastinga liga nustatoma jau pažengusios stadijos, todėl kalbėti apie ligos gydymą ir vis atsirandančias naujas gydymo galimybes taip pat būtina.
Sprendimas dėl gydymo turi būti priimtas itin atsakingai
Per pastaruosius 10–20 metų krūties vėžio nustatymo bei gydymo metodai sparčiai tobulėjo. Sunku patikėti, tačiau anksčiau tas pats gydymo metodas buvo taikomas visoms moterims. Šiandien ši klastinga liga yra bene labiausiai ištirta iš visų onkologinių ligų ir jos charakteristikos yra gerai žinomos. Būtent tai leidžia kiekvienai pacientei pritaikyti individualų, tik jai tinkantį gydymo metodą.
Visi supranta, kad, išgirdus krūties vėžio diagnozę, išlikti ramiai ir nepulti į paniką itin sudėtinga. Visgi labai svarbu tokioje situacijoje neprarasti blaivaus proto ir, sukaupus visą stiprybę, pasiruošti kovai su liga. „Krūties vėžys – labai rimta diagnozė, todėl sprendimas dėl jos gydymo turi būti priimtas neskubant, gerai apgalvojus ir įvertinus visus galimus gydymo variantus. Kiekviena moteris turi domėtis savo liga, jos gydymo galimybėmis. Bendravimas tarp pacientės ir gydytojos yra labai svarbus kovojant prieš krūties vėžį“, – mintimis dalinasi Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytoja chemoterapeutė Audronė Cicėnienė.
Kovojant su ligos atsinaujinimu
Ankstyvo krūties vėžio gydymą sudaro du etapai – pagrindinis ir tęstinis gydymas. Pagrindinį gydymą, trunkantį penkerius metus, sudaro vienas ar keli gydymo metodai: operacija, chemoterapija, spindulinė terapija ir hormonoterapija. Tęstiniame gydyme taikoma hormonų terapija, kurios skyrimo tikslas – išvengti ligos atsinaujinimo, sumažinti tolimųjų metastazių atsiradimo riziką.
Anot gydytojos chemoterapeutės Audronės Cicėnienės, tęstinė hormonų terapija Lietuvoje pradėta taikyti neseniai, tačiau postmenopauzinio amžiaus moterims, sergančioms hormonams jautriu krūties vėžiu, tai labai svarbi žinia. „Daugiau nei pusė visų ligos atsinaujinimo atvejų atsiranda pabaigus penkerius metus trukusį pagrindinį gydymą. Pratęstas gydymas naujesnės kartos vaistais – aromatazės inhibitoriais – atitolina ligos atsinaujinimą ir prailgina išgyvenamumą“, – apie naujus kovos prieš krūties vėžį būdus kalba medikė.
Gydytoja chemoterapeutė pabrėžia, kad tęstinis gydymas aromatazės inhibitoriais taikomas ne visoms. „Šis gydymas tikslingas tuomet, jeigu pacientė priskiriama vidutinei ar aukštai rizikos grupei. Taigi, visuomet, prieš priimant sprendimą dėl gydymo vaistais pratęsimo, yra įvertinami tam tikri kriterijai: naviko dydis, jo diferenciacijos laipsnis, perinavikinė kraujagyslių invazija, HER-2 geno buvimas, ligonės amžius ir metastazių buvimas limfiniuose mazguose“, – išsamiai paaiškina chemoterapeutė.
Patikra pas gydytoją – būtina
Apleisti ligos negalima net tuomet, kai manoma, kad ji jau įveikta. „Jeigu moteris jaučiasi gerai, dar nereiškia, kad liga atsitraukė visam laikui ir kelią pas gydytoją galima pamiršti. Liga gali atsinaujinti bet kada, todėl patikra pas gydytoją yra būtina“, – akcentuoja gydytoja Audronė Cicėnienė.
Tęstinį gydymą vaistais rekomenduojama pradėti kuo anksčiau, tačiau atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad gydymas aromatazės inhibitoriais veiksmingas nepriklausomai nuo to, kiek laiko praėjo po pagrindinio gydymo nutraukimo. „Blogiausia, kas gali nutikti „apleidus“ ligą – metastazių atsiradimas“, – kalba medikė.
Krūties vėžys – tai ne nuosprendis, o išbandymas, kurį, nors ir labai sunku, bet reikia įveikti. Svarbiausia – nenuleisti rankų, išmokti dar geriau savimi rūpintis ir niekada nepamiršti, jog kasdien daug žmonių kovoja su šia liga – tik vieni laboratorijose, kiti – gyvenime.
Lietuvoje jau treji metai vykdomos profilaktinės krūties vėžio nustatymo programos. Plungiškės moterys arčiausiai išsitirti gali Mažeikiuose, Žemaitijos MEDEA klinikoje. Svarbu ir patogu tai, kad ten nereikės laukti, nes nėra eilių.