
Lapkričio pradžioje Rietave duris atvėrė klinika „Ave medica“. Naujos medicinos įstaigos atėjimas į savivaldybę, kur vos aštuoni tūkstančiai gyventojų, apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu, – neeilinis įvykis. O neeiliniai įvykiai sukelia nemažą rezonansą.
Kartu su klinikos atidarymu mieste pasklido kalbos, kad ji sudarys nemažą konkurenciją čia medicinos paslaugas teikiančioms įstaigoms – uždarajai akcinei bendrovei „Rietavo šeimos daktaras“ ir VšĮ Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC). Ypač pastarajai, nes „Ave medica“ paviliojo ne tik keletą medikų, bet ir gausybę pacientų. Kiek šiuose ganduose yra tiesos, mėginome išsiaiškinti kalbindami Rietavo PSPC vyr. gydytoją Birutę Kerpienę.
– Naujos klinikos atėjimas į Rietavą sukėlė daug kalbų. Mus pasiekė informacija, kad PSPC neteko nemažai prisirašiusiųjų, dėl ko bus priverstas užsidaryti.
– Visokiausių kalbų girdėjome ir mes. Viena jų – kad gruodžio 1 dieną bankrutavome. Ligoniai ateina klausti, ar dar dirbame, ar gali pas mus gydytis. Apmaudu, kad neteisinga informacija klaidina žmones. Kaip matote, mes dirbame.
– „Ave medica“ iš jūsų „pasiskolino“ ne vieną specialistą. Kaip sprendžiate kolektyvo formavimo problemą?
– Iš mūsų įstaigos išėjo jauna šeimos gydytoja Jurgita Pudžiuvelienė ir dvi bendrosios praktikos slaugytojos – Adelė Batavičienė ir Zina Lizūnienė. Teko ieškoti, kas dirbs jų vietoje. Šiuo metu derybos vyksta net su keliais šeimos gydytojais, tikiuosi, kad greitai sulauksime naujo mediko. Į bendrosios praktikos slaugytojų komandą pasikvietėme kaimų medicinos punktuose 0,5 etato dirbančias specialistes. Tai didelę darbo patirtį ir pacientų pagarbą pelniusios slaugytojos, kurias žmonės vadina kaimo daktarėlėmis. Tad manyčiau, kad viduriniąją medikų grandį sėkmingai sustiprinome. Nesėdime vietoje, paslaugas teikiame kaip teikę, o kai kurias net pagerinome – kraują tyrimams pradėjome imti kiekvieną dieną.
– Tenka dalytis ne tik žmogiškaisiais, bet ir finansiniais ištekliais, juk pacientų klinika iš kitur taip pat neatsivedė. Kiek gyventojų, anksčiau buvusių jūsų pacientais, pasirinko naują gydymo įstaigą?
– Prie mūsų įstaigos buvo prisirašę du tūkstančiai dvidešimt žmonių. Dabar liko vienas tūkstantis aštuoni šimtai. Medicinos paslaugas teikiame ir maždaug šimtui penkiasdešimt savivaldybės gyventojų, neturinčių privalomojo sveikatos draudimo. Tokia tendencija, kad pacientų skaičius nuolat traukiasi. Pastebėjome, kad kas mėnesį dėl emigracijos, mirčių ir kitų priežasčių prarandame po kelis žmones.
– Sumažėjus prisirašiusiųjų skaičiui, žinoma, sumažėjo ir PSPC lėšos, gaunamos iš ligonių kasų. Kokia įstaigos finansinė padėtis?
– Gyvename ne prasčiau nei kiti pirminės sveikatos priežiūros centrai. Visoms tokio lygio įstaigoms finansinė padėtis po euro įvedimo tapo sudėtingesnė. Ligonių kasos, atsiradus eurui, už pacientą mokamą sumą iš litų į eurus perskaičiavo, ir tiek, o mūsų perkamos prekės ir paslaugos nuo tada pabrango vos ne kelis kartus.
– Rietavo savivaldybėje, kur tik aštuoni tūkstančiai privalomąjį sveikatos draudimą turinčių žmonių, šiuo metu veikia net trys pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos, tad sunku įsivaizduoti, kad visoms joms užteks pacientų. Ar galėtumėte įvardyti priežastis, kodėl rietaviškiams būtų naudinga, kad PSPC išliktų?
– Esame sudarę sutartį su Šiaulių teritorine ligonių kasa dėl Psichikos sveikatos centro paslaugų teikimo visiems savivaldybės gyventojams, nepriklausomai nuo to, prie kokios gydymo įstaigos jie prisirašę. Taip pat turime sutartį su Plungės rajono savivaldybės ligonine. Mūsų poliklinikoje gyventojams teikiamos reabilitacijos paslaugos (masažas, fizioterapija, kineziterapija).
Įstaigai priklauso Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius, globos lovos. Taip pat kaimų (Giliogirio, Liolių, Labardžių, Daugėdų) medicinos punktai, mobilus medicinos punktas. Ligoninėje yra patalpos greitosios medicinos pagalbos brigadai. Privačios gydymo įstaigos teikia pelningas paslaugas, o viešoji įstaiga rūpinasi, kad būtų ligoniams prieinamos visos reikalingos medicinos paslaugos, net jei jos ir nuostolingos. Kaip pavyzdį galiu pateikti odontologo paslaugą. Pagal įstatymus gydytojo odontologo etatas priklauso turint keturis tūkstančius pacientų, mes pusę šio specialisto etato išlaikome iš savo resursų.
– Artėja metų pabaiga, kai ne tik vertinami per metus nuveikti darbai, bet ir planuojami nauji. Kokių ateities planų turite? Su kokiomis nuotaikomis laukiate švenčių?
– Tikimės įgyvendinti projektą, kuris išspręs patekimo į poliklinikos antrą aukštą problemą judėjimo ir regos negalią turintiems pacientams. O naujų metų visada laukiame su nerimu. Esame priklausomi nuo sprendimų iš aukščiau. Mums svarbu, ar didės bazinė kaina už prisirašiusiuosius, už pacientui suteiktą paslaugą, įkainis už palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje gulinčius žmones.
Kaip supratome iš pokalbio su vyr. gydytoja B. Kerpiene, kristi konkurencinėje kovoje nenusiteikęs Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centras, nepaisant sklandančių kalbų, tęsia savo veiklą, teikdamas ligoniams įprastas medicinos paslaugas.
Labai tendencingas straipsnis. Jeigu šiuos „žurnalisto klausimus” rašė straipsnį užsakę PSPC, tai dar supratama – nes kas moka pinigus, tas ir užsako muziką. Tačiau jeigu tikrai žurnalistas taip kryptingai lygina PSPC su „Ave Medica”, tuomet liūdna dėl tokio neprofesionalumo…