Praėjusiais metais Plungės civilinės metrikacijos skyriuje įregistruotos 228 santuokos – beveik šimtu mažiau nei pernai. Akivaizdu, kad daugelio pečius užgriuvę finansiniai sunkumai privertė kuriam laikui atidėti vestuvinius planus.
Vedybinius įžadus Civilinės metrikacijos skyriuje pirmąjį kartą davė dauguma – 174 poros. Tokių porų, kurių vienas iš jaunųjų tuokėsi pirmąjį kartą, o kitas – jau antrąjį ar dar daugiau, buvo 27. Sutuoktuvių žiedais apsikeitė ir partneriai, kurie jau buvo vedę ir tuokėsi antrąjį kartą, –
įregistruotos tokios 24 santuokos. Porų, kurių vienas iš besituokiančiųjų – našlys ar našlė, o kitas išsituokęs (-usi), buvo dvi. Tuokėsi ir pora, kurios abu partneriai – našliai.
Buvo keletas porų, kurios po skyrybų persigalvojo ir vėl susituokė.
Šeimyninę laimę surasti bandyta jau ir trečiąjį ar ketvirtąjį kartą, tiesa, tokių porų nebuvo daug.
Populiariausias jaunųjų amžius – nuo 18 iki 35 metų. Santuokiniam gyvenimui nuo 18 iki 25 metų ryžosi 88 vaikinai ir 127 merginos. Kiek vyresni, 26-35 metų, žiedus sukeitė 107 vaikinai ir 75 panelės. Nuo 36 iki 45 metų susituokė 23 vyrai ir 14 moterų. O tokių, kuriems jau daugiau nei 46-eri, buvo 13 vyrų ir 10 moterų.
Kaip matyti, vaikinai tuokiasi vyresnio amžiaus negu merginos. Ne vienos poros jaunikis buvo keleriais ar net keliolika metų vyresnis už jaunąją. Nors pasitaikė ir atvejų, kai jaunoji už jaunąjį buvo vyresnė trejais, septyneriais, devyneriais ar net penkiolika metų.
Pernai santuoką įregistravo ir keturios nepilnametės: trys septyniolikmetės ir viena šešiolikmetė. Dėl leidimo tuoktis joms teko kreiptis į teismą. Šių porų jaunikiai dažniausiai buvo bent keleriais metais vyresni.
Kaip visada, santuokų daugiausiai įregistruota vasarą. Rugpjūtį tuokėsi 52 poros, liepą – 35, birželį jau mažiau – 22. Nepatraukliausias tuoktuvėms pasirodė besąs lapkričio mėnuo – santuoką įregistravo tik 7 poros. Taip pat nedaug įregistruota kovą – 9, vasarį – 11, gruodį – 12.
Populiariausios dienos susituokti – rugpjūčio 1 ir 22-oji, kiekvieną jų savo gyvenimus sujungė 8 poros. Rugpjūčio 8-ąją taip pat tuokėsi nemažai – 7 poros. Civilinės metrikacijos skyriuje susituokti norėjusiųjų apsilankė ir paskutiniąją metų dieną – gruodžio 31-ąją, tad Naujųjų išvakarėse savo vestuves šventė net 6 poros. Populiari tuoktuvėms pasirodė ir romantiškoji Valentino diena – įregistruotos 5 santuokos.
Tokių porų, kurių abu jaunieji – mūsų rajono gyventojai, buvo 67. O šiaip daugiausiai tuokėsi plungiškis (-ė) ir kito rajono gyventojas ar užsienio pilietis. Nemažai mūsų kraštiečių savo likimus sujungė su Rietavo, Mažeikių, Skuodo, Telšių, Šiaulių, Klaipėdos ir kitų Lietuvos kampelių gyventojais. Kelios rajono merginų santuokos įregistruotos su Didžiosios Britanijos, Danijos, Lenkijos, Prancūzijos, Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, PAR, Indijos piliečiais. Rajono vaikinai tuokėsi su Rusijos, Kanados, Latvijos pilietėmis.
Sparčiai plintanti mada jaunajai po santuokos rinktis pavardę su galūne „-ė“ mūsų krašte nėra tokia prigijusi. Tokią pavardę, registruojant santuoką, pasirinko 29 jaunosios. Pavardę „per brūkšnelį“, t. y. kai pasiliko mergautinę ir pasiėmė vyro pavardę, rinkosi 6 besituokiančiosios. Tik 3 nusprendė pavardės apskritai nekeisti, pasiliekant mergautinę ar anksčiau turėtąją. Visos kitos jaunosios susituokusios tapo „-ienėmis“. Atvejų, kad vyras keistų savo pavardę į žmonos, nepasitaikė.
Nuo rudens Civilinės metrikacijos skyriuje įdiegta naujovė – sutuoktiniai gali patys pasirinkti santuokos įregistravimo vietą. Tokia paslauga kainuoja 210 litų. Kol kas šia galimybe nepasinaudojo nė viena rajono pora.
Krizė ar ne krizė, manau čia neturi įtakos. Keista, kad kažką skatina nesituokti pinigų stygius, juk nereikia pompastikos, tai yra dviejų širdžių šventė. Gražūs klasikiniai žiedeliai klasikiniaiziedai.lt, paprasta suknutė ir kostiumas ir prašom, daug pinigų neišleista.