Krovinių pervežime, kaip ir daugelyje kitų sričių, sparčiai diegiamos technologijos ir inovatyvūs sprendimai, kurie padeda transportuoti krovinius greičiau ir efektyviau. Transporto valdymo sistemos, dokumentų skaitmeninimas, daiktų internetas, mašinų mokymasis – tai technologijos, kurios krovinių pervežimo rinkoje naudojamos jau ne vienerius metus. Tačiau kokią naudą logistikos procesų automatizavimas ir skaitmeninimas teikia prekyba užsiimančiam verslui?
Krovinių pervežimo paslaugos – kas tai?
Krovinių gabenimas – tai prekių perkėlimo iš vieno taško į kitą procesas, kurio metu gali būti naudojamos skirtingos transporto rūšys: sunkvežimiai, traukiniai, laivai, keltai, lėktuvai. Šiuo metu Lietuvoje daugiausiai prekių pervežama kelių transportu. Manoma, kad tam įtakos turi ne tik gerai išplanuota kelių infrastruktūra, bet ir krovinių pervežimo procesuose naudojamos technologijos.
Krovinių pervežime naudojamos technologijos ir jų nauda verslui
Krovinių pervežimo paslaugas teikiančios įmonės daug dėmesio skiria krovinių gabenimo grandinės optimizavimui. Prie logistikos verslo tobulėjimo labai prisideda naujausios technologijos, kurios atveria daugiau galimybių kaip efektyviai, greitai ir saugiai pervežti prekes į galutinę transportavimo vietą. Krovinių pervežime naudojamos technologijos naudingos ne tik logistikos paslaugas teikiančiai įmonei, bet ir jas užsisakantiems verslams. Modernus ir funkcionalus krovinių pervežimas, vykdomas patikimos logistikos įmonės, leidžia verslams susitelkti į kitas svarbias įmonės sritis, nesirūpinant tinkamo transporto, vairuotojo parinkimu, efektyvaus maršruto sudarymu bei būtinų dokumentų pildymu. Aptarkime keletą svarbiausių technologijų, kurias naudoja krovinių pervežimo paslaugas teikiančios įmonės.
Transporto valdymo sistemos (TMS). Transporto valdymo sistema (TMS) – tai platforma, kuri padeda supaprastinti krovinių gabenimo procesą. TMS sistema geba sujungti ir analizuoti skirtingus duomenis ir taip parinkti efektyvesnius sprendimus, kurie leistų optimizuoti krovinių gabenimo procesą, taupyti laiką ir, žinoma, mažinti išlaidas.
Skaitmeninimas. Dokumentų skaitmeninimas padeda visoms suinteresuotoms šalims pasiekti reikiamus dokumentus jiems tinkamu metu. Skaitmeninis dokumentų formatas leidžia lengviau apdoroti ir analizuoti duomenis, juos saugiai laikyti vienoje vietoje. Taigi įmonei nebereikia saugoti popierinius dokumentus skirtinguose aplankuose, o, atsiradus poreikiui, kiekvienas prie sistemos prijungtas asmuo gali stebėti visus krovinio transportavimo procesuose surinktus duomenis vienoje sistemoje.
Daiktų internetas. Daiktų internetas arba IoT technologija – tai technologija, kuri leidžia realiu laiku stebėti krovinių buvimo vietą, sąlygas, rinkti informaciją bei ją analizuoti. Daiktų interneto naudojimas krovinių pervežime padeda lengviau ir greičiau tikrinti krovinius, nes nereikia peržiūrėti kvitų ir nuskaityti brūkšninių kodų – technologija leidžia siuntas tikrinti ir priimti automatiškai, bet kuriuo paros metu.
Mašinų mokymasis. Su dirbtiniu intelektu susijęs mašinų mokymasis taip pat padeda efektyviau vykdyti krovinių pervežimo procesus. Ši technologija geba analizuoti duomenis ir pateikti įžvalgas, kurios padėtų verslui priimti naudingus sprendimus. Pavyzdžiui, analizuodamas didelius duomenų kiekius, dirbtinis intelektas gali rekomenduoti, kurio maršruto parinkimas užtikrins greičiausią prekių gabenimą, išvengiant spūsčių, avarijų ar kitų kliūčių kelyje.
Temperatūros reguliavimo sistema. Temperatūros reguliavimo sistemos padeda nuotoliniu būdu matyti ir reguliuoti temperatūrą sunkvežimyje, kuriuo pervežamas krovinys. Tai itin aktualu, kai gabenamos temperatūros pokyčiams jautrios prekės, tokios kaip maisto produktai, augalai ar farmacijos prekės. Temperatūros reguliavimo sistemos gali būti ir automatizuotos, tokiu atveju sistema pati tikrina temperatūrą ir ją automatiškai reguliuoja pagal nustatymus.
Debesų kompiuterija. Dar viena, turbūt šiomis dienomis labai aktuali technologija – tai debesų kompiuterija, kuri padeda užtikrinti kibernetinį saugumą. Kadangi didelė dalis krovinių pervežimo dokumentų yra skaitmeniniai, labai svarbu užtikrinti šių duomenų saugumą, o tai padaryti padeda informacijos saugojimas ne vietiniuose serveriuose, bet debesyse. Naudojant debesų kompiuterijos technologiją galima veiksmingai atpažinti, stebėti ir išvengti kibernetinių grėsmių.
Krovinių gabenimo tipai
Logistikoje yra naudojami keli krovinių gabenimo tipai, įskaitant smulkių, dalinių, pilnų krovinių pervežimą, kurie padeda efektyviau vykdyti skirtingo dydžio ir svorio krovinių pervežimą.
Smulkių krovinių gabenimas. Šie kroviniai yra mažesni nei daliniai ar pilni, todėl jiems nereikia visos sunkvežimio vietos. Smulkių krovinių gabenimas yra vykdomas sujungiant kelis smulkius krovinius į vieną – taip sutaupoma vietos sunkvežimyje bei kuro išlaidų (transportavimo kaštai yra padalinami kelioms įmonėms). Tiesa, smulkios siuntos yra nedidelės, tačiau jų svoris gali būti labai įvairus, todėl prieš transportuojant krovinį, smulkius krovinius būtina sukrauti ant palečių. Kadangi siuntos nėra didelių gabaritų, jų pakrovimas ir iškrovimas iš sunkvežimio gali trukti ilgiau.
Dalinių krovinių pervežimas. Dalinių krovinių gabenimas taip pat suteikia galimybę prekyba užsiimančiam verslui sutaupyti. Dalinis krovinys paprastai užima tik pusę arba šiek tiek daugiau sunkvežimio vietos, todėl papildomi, panašaus dydžio kroviniai gali būti transportuojami kartu. Taigi transportavimo išlaidos dalijamos į kelias dalis.
Pilnų krovinių pervežimas. Kaip sufleruoja pats pavadinimas, pilnas krovinių pervežimas yra vykdomas vienu sunkvežimiu, vienai verslo įmonei. Į sunkvežimį nėra talpinami papildomi, smulkesni kroviniai, todėl didelės apimties ir svorio kroviniai gali būti pervežami be sustojimų kitose stotelėse ar perkrovimo aikštelėse. Šį krovinių transportavimo būdą verta rinktis tuomet, kai neįmanoma sujungti krovinio su kitais.
Vietinis ir tarptautinis krovinių pervežimas
Vietinių krovinių gabenimas vyksta vienoje valstybėje, tarp skirtingų šalies miestų. Pavyzdžiui, prekės iš Klaipėdos pervežamos į Vilnių ar Kauną. Be to, prekės gali būti gabenamos iš skirtingų paskirties vietų – iš sandėlio į prekybos vietą arba iš gamybos vietos į sandėlį ir tik tuomet į parduotuvę – koks būdas bus pasirenkamas priklauso tik nuo verslo įmonės poreikių.
Krovinių gabenimas tarptautiniu lygiu yra kur kas sudėtingesnis, tačiau ištobulinta logistika dabar leidžia verslui turėti įmonės ofisą vienoje šalyje, gamyklą kitoje, o pagamintas prekes pardavinėti daugelyje pasaulio šalių. Skirtingose pasaulio šalyse ir miestuose įkurti sandėliai leidžia logistikos įmonėms teikti greitas ir efektyvias krovinių pervežimo paslaugas visame pasaulyje.
Nauda logistikos ir prekyba užsiimančios įmonės veiklai
Dabar logistikoje pritaikomos technologijos užtikrina sklandų ir efektyvų krovinių pervežimą tiek vietiniu, tiek tarptautiniu lygiu. Išmaniosios transporto valdymo sistemos, daiktų internetas bei mašinų mokymasis leidžia realiu laiku stebėti bei analizuoti tiekimo grandinėje surinktus duomenis ir priimti naudingiausius verslui sprendimus. Be duomenų skaitmeninimo bei jų saugumą užtikrinančios debesų kompiuterijos, efektyvus krovinių pervežimas taip pat nevyktų. O ką jau kalbėti apie reikiamą temperatūrą palaikančius sunkvežimius, kurie leidžia prekes į galutinę transportavimo vietą pristatyti nepažeistas ir aukščiausios kokybės. Tad lieka tik pasidžiaugti krovinių transportavime įdiegtomis technologijomis ir jų teikiama nauda kiekvienam prekyba užsiimančiam verslui.
tai labai gerai, kad yra logistika, augant internetiniams pardavimams logistika tik didėja, ir faktas, kad padeda verslams. vieni kitiems, ir kaina konkurencija gerėja