Krūties vėžys yra labiausiai paplitusi moterų vėžio rūšis išsivysčiusiose šalyse. Paprastai vėžys pasireiškia kaip natūralaus organizmo senėjimo pasekmė ir jį dažniausiai sukelia per daugybę gyvenimo metų atsiradę genų pažeidimai. Daugiausia juo serga 55–65 metų moterys, nors dėl hormoninio disbalanso ir kitų priežasčių gali sirgti ir jaunesnės. Apytiksliai viena iš 8–10 moterų kartą gyvenime rizikuoja susirgti krūties vėžiu.
Dauguma krūtyje randamų auglių yra nepiktybiniai: cistos, fibroadenomos arba lipomos, kurios yra nesunkiai diagnozuojamos ir gydomos. Krūties vėžio gydymo prognozei didžiausią reikšmę turi ligos nustatymo stadija.
Apie krūties vėžio diagnostiką kalbamės su SG KLINIKOJE konsultuojančia Respublikinės Klaipėdos ligoninės Krūtų ligų diagnostikos centro chirurge onkologe Migle Stakyte.
Reguliariai pasitikrinti –
būtina
„Per pastaruosius 20 metų moterys tapo sąmoningesnės – jos ateina tirtis ne tik tada, kai užčiuopia kokį guzelį, bet nori tikrintis ir profilaktiškai. Kuo toliau, tuo daugiau tokių moterų, tai džiugina. Moderniais tyrimo metodais galime rasti ir dar neapčiuopiamų pakitimų“, – kalba gydytoja.
Nors dažniausiai krūties vėžiu serga vyresnės moterys, bet pastebima, kad ši liga užklumpa ir vos dvidešimtmetį perkopusias. Dėl to profilaktiškai pasitikrinti reikia ir jaunesnėms moterims. Ypač daug dėmesio savo sveikatai moteris turėtų skirti, jei tarp artimų giminaičių buvo ar yra sergančiųjų krūties vėžiu, be to, nereikia pamiršti nuolatinės savityros.
Kreiptis į gydytoją dėl krūtų ištyrimo geriausia praėjus 2–3 dienoms nuo menstruacijų – tuomet krūtys yra mažiausiai jautrios. Jei bus reikalinga, gydytojas skirs papildomus tyrimus. Moterims iki 40 metų paprastai rekomenduojamas tyrimas echoskopu, o vyresnėms nei 40 metų jau rekomenduojama atlikti mamografiją (rentgenologinį krūtų tyrimą). Vyresnio amžiaus moterims profilaktiškai pasitikrinti yra sukurta speciali nemokama profilaktikos programa, net neturint jokių nusiskundimų, jaunesnėms – nemokamas tyrimas atliekamas, kai šeimos gydytojas įtaria patologiją ir duoda siuntimą tirtis.
Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos vykdomą atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programą kartą per dvejus metus nemokamai tiriamos 50–69 metų moterys, turinčios šeimos gydytojo siuntimą. Tačiau profilaktiškai pasitikrinti pravartu ir jaunesnėms, pastebėjusioms pakitimų krūtyse arba turinčioms artimų giminaičių, sirgusių arba sergančių krūties vėžiu. Atvykdamos tirtis moterys turėtų kartu atsinešti (jei turi) ankstesnių tyrimų rezultatus ir nurodyti, kada paskutinį kartą buvo tirtos.
Profilaktinė mamografija atliekama visose Klaipėdos miesto didžiosiose ligoninėse. Telšių regiono gyventojos kviečiamos profilaktiškai nemokamai tirtis ir Žemaitijos diagnostikos centre Mažeikiuose. Centras turi puikią diagnostikos įrangą, mamografijai atlikti nėra eilių (telefonas registruotis 8 698 52219).
Krūtų ligų diagnostikos centras Klaipėdoje – greitam ištyrimui ir gydymui
Maksimaliai sutrumpinti diagnozės nustatymo laiką ir tausoti pacienčių sveikatą – tokį tikslą išsikėlė ir Respublikinės Klaipėdos ligoninės Krūtų ligų diagnostikos centre dirbantys gydytojai. Labai svarbu, kad moteriai išgirdus nerimą keliančią žinią apie įtariamą krūties darinį nereikėtų ilgai laukti būsimų tyrimų ir gydymo – gydytojai visas procedūras paskiria ir atlieka taip greitai, kad pacientėms būtų kuo mažiau diskomforto ir streso.
„Mūsų tikslas – kad pacientėms dėl visų tyrimų reikėtų apsilankyti minimalų skaičių kartų. Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje įdiegta nauja moderni diagnostikos aparatūra – echoskopas su elastografija, nuo praėjusių metų mūsų gydytojai vieninteliai Vakarų Lietuvoje atlieka krūtų magnetinio rezonanso tyrimus. Turima aparatūra ir programinė įranga leidžia įvertinti pakitimus, nematomus mamografijos ar ultragarsinio tyrimo metu. Magnetinis rezonansas nepamainomas nustatant esamo vėžio išplitimą, jo židinių skaičių, taip pat sekant naviko atsaką į taikomą gydymą, nustatant recidyvą (atkrytį)“, – pasakoja gydytoja M. Stakytė.
Gydymo metodai modernėja
Diagnozavus krūties vėžį svarbu tinkamai parinkti gydymo taktiką. Kuo anksčiau skiriamas šiuolaikinis, tinkamas gydymo būdas, tuo didesnė galimybė pasveikti.
Skiriami šie krūties vėžio gydymo metodai: chirurginis gydymas, spindulinė terapija, hormonų terapija, chemoterapija, biologinė terapija (specifiniais antikūnais). Dažniausiai taikomas kombinuotas gydymas: chirurginis su papildomu terapiniu metodu.
Krūtį tausojančios operacijos metu yra pašalinamas navikas kartu su tam tikru aplinkinių audinių kiekiu ir pažasties limfiniais mazgais. Stengiamasi pašalinti kuo mažiau sveiko audinio. Po operacijos skiriamas spindulinis gydymas siekiant sunaikinti galbūt likusias vėžines ląsteles. Krūtį tausojanti operacija gali būti atliekama tik nustačius ankstyvų stadijų krūties vėžį.
Jei navikas yra didelis arba vėžinių ląstelių randama įvairiose krūties vietose, tada mastektomija yra tinkamiausias gydymo būdas. Atliekant bet kokią krūties vėžio operaciją paprastai pašalinami ir pažasties limfmazgiai. Techninės galimybės šiandien leidžia gydytojams vis tiksliau parinkti gydymo metodą ir tausojamai atlikti operaciją.
„Naudodami specialų stereotaksinį aparatą mes galime identifikuoti neapčiuopiamus ir ultragarsu nematomus darinius ir juos pašalinti, kartu šalindami mažesnę krūties dalį. Kartais dėl to nesijaučia jos tūrio sumažėjimo ir papildomų rekonstrukcijos operacijų daryti nereikia. O kalbant apie krūties šalinimo operacijas, mūsų gydymo įstaigoje atliekamos ir vienmomentės krūties atkūrimo operacijos. Krūtis atkuriame naudodami pačių pacienčių audinius, dažniausiai – pilvo odą. Yra ir galimybė atkurti krūtį naudojant implantus“, – medicinos pasiekimais džiaugiasi gydytoja chirurgė M. Stakytė.
Savityra labai svarbi
Reikia prisiminti, kad ankstyvas krūties vėžys nesukelia krūtų skausmo, o dažnai neturi ir jokių kitų požymių. Beje, net ir užčiuoptas mazgelis gali būti visai neskausmingas. Tik toliau pažengęs vėžys gali sukelti jau pastebimus simptomus. Ankstyvų stadijų vėžį gali išduoti tik pakitęs krūties dydis, pasikeitusi oda, bėrimai, sustandėjimas, išskyros, apčiuopiamai padidėję pažasties limfmazgiai. Todėl gydytojai pataria moterims duše ne tik nusiprausti, bet ir atlikti „namų darbus“ – apčiuopti savo krūtis.