
Praėjusį savaitgalį visi buvo kviečiami atvykti į Kulius – čia vyko tradicinė miestelio vasaros šventė. Ir iš tiesų, liepos 21–22 dienomis Kuliuose pramogavo ir Šv. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaiduose dalyvavo ne tik vietiniai, bet ir buvę kuliškiai, visi, kuriems norėjosi puikiai praleisti savaitgalį. Geras laikas Kuliuose buvo garantuotas, nes čia laukė daug smagių rungčių, rimtos sportinės varžybos, linksma muzika su šalyje žinomais atlikėjais, geriausiųjų apdovanojimai ir antrus metus gyvuojanti tradicija paskelbti Kulių krašto garbės piliečius.
Šeštadienį Kulių miestelio vasaros šventė startavo anksti rytą prasidėjusiomis žvejų varžybomis prie senosios užtvankos – kada, jei ne paryčiais, žūklė bus sėkminga? O žuvelių reikėjo sumeškerioti ne tik siekiant išaiškinti pačius geriausius Kulių žvejus. Sugautas laimikis vėliau leido mėgautis gardžia žuviene – prie užtvankos jos virimas ir ragavimas simboliškai užbaigė vandens rungčių, tarp kurių – ir antrąkart surengtos baidarių varžybos, etapą. Oficialiai vasaros šventė prasidėjo vidudienį, kai miestelyje buvo iškelta Kulių vėliava.
Visą šeštadienį Kuliai šurmuliavo. Vasaros kaitra neišgąsdino sporto varžybose pasigalynėti norinčių žmonių. Tiesa, kai kurios varžybos, pavyzdžiui, stalo teniso, surengtos uždarose patalpose. Krepšinis 3×3, antrus metus vykstančios futbolo rungtynės tarp Kulių jaunimo ir senjorų Kulių gimnazijos stadione dovanojo gerų emocijų ne tik žaidėjams, bet ir šių varžybų aistruoliams. Nuobodžiauti neteko ir pasiryžusiems sudalyvauti linksmosiose rungtyse – varliabėgio, smiginio ir kt. Šeimų su vaikais užimtumui buvo skirtas „vaikų kiemas“, kur surengtos įvairios atrakcijos ir žaidimai, susitikimai su smagiais animatoriais.
Tie, kurie norėjo iš šventės pasisemti turiningesnio laiko praleidimo, galėjo apsilankyti miestelyje veikiančiame kraštotyros muziejuje, dalyvauti tautodailininkių iš Skuodo Elvitos Šeputaitės ir Birutės Šeputienės parodos pristatyme. Mamos ir dukros tandemas kvietė susipažinti su karpinių ir pintų juostų grožiu. Apie jų kūrybos subtilybes pasakojo pačios parodos autorės. Kulių parke laukė dar viena ekspozicija – nuotraukų paroda, skirta Kulių bažnyčios konsekravimo šimtmečiui.
Vakare miestelio aikštėje visų laukė šventės kulminacija – geriausiųjų apdovanojimai ir koncertas. Kulių krašto bendruomenės „Alantas“ (vieno iš šventės organizatorių – red. past.) pirmininkė Agnė Alčauskienė dėkojo Kulių krašto žmonėms ir jų svečiams už dalyvavimą, pasidžiaugė, kad miestelis vis gražėja, tai bendras visų – kuliškių bendruomenės, seniūnijos – darbas. „Ačiū jums už tai, kad per metus padarėte Kuliams daug gero: bendromis jėgomis atstatėte fontaną, neprašomi nušienaujate seniūnijos pakeles, išvežate lapus iš miestelio, nuvalote kelius žiemą“, – vardijo pirmininkė.
Apdovanojimų ceremonija, pasak A. Alčauskienės, prasidėjo nuo paties maloniausio, pirmą kartą surengto apdovanojimo – šimtmečio kūdikių pagerbimo. Jaunų šeimų Kuliuose netrūksta, netgi kasmet daugėja, todėl tikimasi, kad mažųjų kuliškių pagerbimas taps gražia tradicija. Dovanas iš Seimo nario Andriejaus Stančiko ir jo žmonos Sigutės rankų atsiėmė keturios šeimos – Mikalauskų, Mineikių, Blėdžių ir Bolių, šiemet sulaukusios vaikučių.
Apibendrinus sportinius rezultatus, paskelbta, kad geriausiu žveju, sugebėjusio sumeškerioti 1,720 kg žuvies, tapo Arvydas Juzėnas. Dviviečių baidarių varžybose nenugalimi buvo Žilvinas Zakarauskas ir Marius Narmontas. Pastarosiose varžybose sulaukta net dešimties komandų. Džiugu, kad iššūkio vyriškoms kompanijoms nepabūgo mesti ir viena moterų valdoma baidarė: Mirga Gulbinskienė ir Aušrinė Petrauskytė tikrai nusipelnė paguodos prizo.
Į sceną atsiimti apdovanojimo kilo ir gatvės krepšinio turnyro, kurio metu vyko itin karšta kova, nugalėtojų komanda „Gatvės gals“, pagerbti ir savo garbę apgynę jaunieji Kulių
futbolininkai, kurie pereinamosios taurės nepaleido iš savo rankų ir atkakliose varžybose įveikė senjorų futbolo komandą. Nugalėtojų šūkis „Laimėsim, kad ir kas bebūtų“, matyt, ir buvo varomoji jėga, atnešusi pergalę.
Miestelio šventės metu ypatingas dėmesys kaskart parodomas tiems žmonėms, kurie gražiai sutvarko savo namų aplinką. Šį kartą padėkos raštai ir simbolinės dovanos iš Kulių seniūnės Daivutės Petrauskienės ir Seimo nario Jono Varkalio rankų įteiktos Lidijai ir Romualdui Jaručiams, Romanai ir Algirdui Lankučiams, Giedrutei ir Stanislovui Idzeliams. Gražiausia ūkininkų sodyba – Stefos ir Vlado Gudų, geriausiai tvarkomas ūkininko ūkis – Stanislavos Bartkevičienės.
Ypatingos padėkos ir prizo nusipelnė ir Vytautas Kubilius – už tai, kad savanoriškai savo lėšomis atstatė stotelę, kurioje autobuso į mokyklą laukia Šiemulių apylinkių vaikai.
Kuliškiai pamažu puoselėja ir tradiciją per savo miestelio šventę įvertinti tuos žmones, kurie ypač gerbiami. Praėjusiais metais Kulių krašto garbės piliečio vardas suteiktas Juozapui Bražinskui, šiemet tokios regalijos atiteko dviem asmenims – kunigui Česlovui Degučiui ir tautinės muzikos puoselėtojai, pedagogei Daivai Bernadetai Kubiliūtei Čičinskienei. Abu pagerbtieji atvyko į šventę.
„Esu labai sujaudinta ir nustebinta tokio dėmesio, dar nenusipelniau tokio vardo“, – atsiimdama apdovanojimą sakė D. B. Kubiliūtė Čičinskienė. Ji – Kuliuose organizuojamos kanklininkų stovyklos iniciatorė, kanklininkė atlikėja, pedagogė, lietuviškos muzikos puoselėtoja, liaudies meno kolektyvų organizatorė ir vadovė, etninės kultūros propaguotoja. Per 39 darbo Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblyje metus ji šimtus jaunų žmonių išmokė kankliuoti, padėjo pamilti lietuvių liaudies muziką ir dainą.
Prieš 25 metus kunigui Česlovui Degučiui, Dievui tarnystę pradėjusiam dvasininkui, Kuliai buvo pirmoji parapija. „Tas įvertinimas ne man vienam, o visiems kuliškiams, nes tada visi dirbome kartu. Pamenu, kokios buvo didelės talkos šventoriuje, jis visas dūzgė nuo žmonių, kaip visi statėme Laisvės paminklą, tai buvo visų kuliškių pajamos, darbas. Paminklas stovi visų kuliškių pastangomis. Ta proga noriu dėkoti už tą laikotarpį, kada buvau Kuliuose, ačiū jums už draugystę, kuri tęsėsi bene devynerius metus, visiems linkiu sveikatos“, – kalbėjo Č. Degutis.
Kulių vasaros šventė šeštadienį tęsėsi klausantis koncerto, šėlta naktišokiuose. Kitos dienos rytą kuliškiai rinkosi Šv. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidų mišiose.
Gaila, kad per šiuos atlaidus negrojo pučiamųjų orkestras