
Kulių krašto bendruomenė „Alantas“ penktadienio vakarą visuomenei pristatė tarptautinį projektą „Atvira bendruomenės kūrybos erdvė Kuliuose“. Jis atrinktas finansuoti iš daugiau kaip 90 paraiškų, pateiktų pagal Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų programos „Kultūra“ kvietimą „Vietos kultūrinio verslumo skatinimas“.
„Tai pirmas toks didelis mūsų vykdomas projektas. Pasiruošimas jam užtruko kone trejus metus, o įgyvendintas jis bus per 30 mėnesių“, – pristatė bendruomenės pirmininkė Agnė Alčauskienė.
„Alantas“ projektą įgyvendins su 11 partnerių. Tai – Plungės rajono savivaldybė, Kulių gimnazija, Kulių kultūros centras, Klaipėdos jaunimo teatras, „Taško“ teatras, Sofijos festivalis (VšĮ „Domus alba“), M. K. Čiurlionio namai, asociacija „Mano miestas Klaipėda“, „Kintai Arts“ ir du Norvegijos partneriai: „Opera opus“ ir „Company B. Valiente“.
„Kulius pradėjo atrasti vis daugiau lankytojų. Prasideda kultūrinis turizmas. Tikimės, kad atvykusieji dar daugiau atras, kai bus įgyvendintas projektas ir atgims vienas iš Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčios pastatų komplekso kultūros paveldo pastatų“, – sakė bendruomenės pirmininkė.
„Esate vieni iš lyderių Plungės rajone. Tikiu, kad jums pavyks, jūsų energija – didžiulė. Iššūkių bus daug, dirbsite su kultūros paveldo objektu, su kuriuo darbas turi būti ne kaip chirurgo, o kaip mikrochirurgo“, – bendruomenę sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Kaip gimė projektas, kas bus daroma, pasakojo projekto sumanytoja ir vadovė, Sofijos festivalio Kuliuose organizatorė Raimonda Masalskienė. Pasak jos, raktas projektui buvo bendruomenėms būdinga problema – tai, kad jos nesugeba užsidirbti pajamų, nekuria paslaugų, stokoja verslumo. Kitas motyvas, paskatinęs imtis projekto, – vaikų ir jaunimo psichologinė sveikata. Ne paskutinėje vietoje ir kultūros pasiekiamumas regionuose. Pagrindinis projekto tikslas – bendruomenės kultūrinio-kūrybinio verslumo skatinimas. Kaip paaiškino R. Masalskienė, „verslumo pastangos bus nukreiptos į istorinį-kultūrinį vietos kontekstą, kūrybiškos vietokūros principais įgalinant bendruomenę, panaudojant vertingus vietos resursus ir profesionalių menininkų potencialą“.
„Projekto vizija – sukurti traukos centrą, kuris būtų gana žinomas regione ir Lietuvoje, formuotų naują kūrybiškos vietovės tapatybę“, – dėstė projekto sumanytoja.
Įgyvendinus projektą atgis Kulių centre stovinčio unikalaus nekilnojamojo kultūros paveldo jėzuitų vienuolių statyto XVIII a. mūrinio pastato erdvės. Bendruomenei bus organizuoti kultūrinio verslumo mokymai ir įvairūs verslumo renginiai, kuriamos kultūrinės paslaugos: vaikams ir jaunimui – neformalusis kultūrinis-meninis ugdymas, lankytojams – kultūrinis turizmas. Taip pat projekto metu bus pristatyta 13 Lietuvos ir Norvegijos partnerių sukurtų naujų scenos meno ir muzikos kūrinių, kurie po 2–3 kartus bus parodyti Kuliuose ir Plungės rajone, vyks vizualaus meno parodos. Žinoma, repeticijos ir premjeros vyks Kuliuose. Beje, pirmoji premjera Kulių kultūros centre – vasario 12 dieną. Tai Klaipėdos jaunimo teatro ir „Taško“ teatro jungtinis dokumentinis spektaklis „Miškelis. Vienos nakties istorija“ Rainių tragedijos tema.
Apie kultūros edukaciją vaikams ir jaunimui susirinkusiesiems kalbėjo „Taško“ teatro aktoriai. Planuojamas sukurti kultūrines paslaugas „Istorija plius“ pristatė bendruomenės narės istorikės Inga Blėdienė („Kultūros istorijos patirčių turai Kulių krašte“) ir Zuzana Jankevičienė („Gastronominiai susitikimai prie virenės“). Apie bendrą kūrybą kartu su lietuvių partneriais pasakojo choreografė Gunhild Bjornsgaard, vietokūros projekto sėkmės istorija dalijosi VšĮ „Inovatorių slėnis“ atstovai.
Projekto „Atvira bendruomenės kūrybos erdvė Kuliuose“ tinkamų išlaidų suma – 968 406 eurai. Finansavimo skirta iki 842 264 Eur, iš jų Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų programos „Kultūra“ lėšos – iki 715 924 Eur, 126 340 eurų – bendrojo finansavimo lėšos. Projekto vykdytojo ir partnerių prisidėjimas – 126 142 eurai. Plungės rajono savivaldybė asociacijai „Alantas“ skyrė 45 800 eurų prisidėti prie pastato remonto ir tvarkybos darbų.
Projektas įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis.
Užs. Nr. I-3