
2017 metų Plungės rajono savivaldybės biudžete numatyta 5 000 eurų gerų rezultatų pasiekusiems kultūros ir meno kolektyvams bei pavieniams kūrėjams paskatinti. Norint pinigus paskirstyti reikia patvirtinti tvarką. Ją parengė Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Vida Saukalienė, nagrinėjo antradienį į posėdį susirinkusi Kultūros reikalų taryba, pirmininkaujama Plungės kultūros centro direktoriaus Romo Matulio.
Kaip kalbėjo R. Matulis, džiugu, kad atsirado Savivaldybės tarybos narių, pasiūliusių finansiškai skatinti kultūros ir meno žymūnus, o dar džiugiau, kad tas pasiūlymas tapo realybe ir kad biudžete atsirado nusipelniusiųjų premijoms skirta eilutė. Tiesa, prieš kurį laiką toks skatinimas buvo praktikuojamas, bet prieš kelerius metus jis pamirštas. Tad ir naujus lėšų skirstymo nuostatus, kurie vadinasi Plungės rajono savivaldybės gyventojų ir meno kolektyvų, pasiekusių aukštų rezultatų kultūros ir meno srityse, skatinimo tvarka, reikia patvirtinti.
Tvarkoje numatyta, kad premijos skiriamos meno ir kultūros kūrėjams (asmenims, kolektyvams, kūrėjų grupėms) už pastarųjų metų reikšmingą ir aktyvią kultūrinę veiklą, aukštus pasiekimus nacionaliniuose, tarptautiniuose Europos ir pasaulinio lygio konkursuose, parodose, projektuose. Beje, į skatinimą gali pretenduoti visi, kurie atstovauja Plungei ir savo pasiekimais ją garsina. Vadinasi, nebūtina, kad kolektyvas būtų registruotas būtent mūsų rajone ar jo vadovas būtent čia deklaravęs savo gyvenamąją vietą.
Tiesa, iš pradžių galvota, kad premijuoti reikėtų tik registruotuosius Plungės rajone, tačiau vėliau nuspręsta, kad taip būtų neteisinga. Pavyzdžiui, sportinių šokių kolektyvas „Žingsnis“ – iš Klaipėdos, bet jo padalinys veikia ir Plungėje, Plungės kultūros centro kamerinio choro vadovas Alfonsas Vildžiūnas – taip pat klaipėdiškis, bet garsina mūsų rajoną, tad ir į skatinimą pretenduoti gali.
Skiriant premiją, žinoma, bus atsižvelgiama į tai, kokio lygio ir kieno organizuotame konkurse kolektyvas ar asmuo dalyvavo, jei tarptautiniame – iš kelių šalių buvo dalyvių. „Konkursai turi būti svarūs ir pripažinti, organizuojami nacionalinių institucijų. Kad neatsitiktų taip, jog į lėšas pradės pretenduoti kokio nors Šniūraičių festivalio dalyviai. Konkursai negali būti klasės žiburėlio lygio. Manyčiau, „Aukso vainikas“ tinka, o štai regioninis jaunųjų „Riaubukų“ konkursas – jau ne“, – ir juokais, ir rimtai kalbėjo komisijos pirmininkas.
Beje, į skatinimą gali pretenduoti ir tie, kurie konkursuose nedalyvavo, bet turi kitų nuopelnų menui ar kultūrai. Taigi premijos bus teikiamos ir už aktyvią ir reikšmingą kūrybinę, kultūrinę ar mokslinę veiklą (už išleistą reikšmingą ir meniškai vertingą literatūros kūrinį, mokslinę metodinę priemonę ar mokslinius straipsnius recenzuojamuose mokslo leidiniuose; reikšmingą etninės kultūros ir paveldo puoselėjimą; sukurtą vertingą meno kūrinį; novatorišką ir reikšmingą kultūrinę idėją ir jos įgyvendinimą Plungės rajone; realizuojamus vertingus projektus; rajono kultūros ir meno reprezentavimą užsienio šalyse; įdomias kūrybines iniciatyvas).
Premijos suma priklausys nuo to, kas ją gaus (kolektyvas iki 30 ar per 30 narių, vienas asmuo), kokiame konkurse, parodoje ar projekte dalyvavo (tarptautiniame ar nacionaliniame) ir kokią vietą jame užėmė.
Didesnis nei 30 narių kolektyvas, tarptautiniame konkurse užėmęs pirmąją vietą, galės pretenduoti į 1 000 eurų premiją (už antrąją ir trečiąją vietą visais atvejais premijos mažinamos po 20 proc.), nacionaliniame – 800 eurų. Jei kolektyve iki 30 narių, už pirmąją vietą tarptautiniame konkurse jis galės gauti 800 eurų, nacionaliniame – 600 (už antrąją ir trečiąją vietą sumos taip pat mažinamos po 20 proc.). Personalinės premijos numatytos tokios: už pirmąją vietą tarptautiniame konkurse – 400 eurų, antrąją – 300, trečiąją – 200. Nacionaliniame konkurse užėmus pirmąją vietą bus galima gauti 300 eurų paskatinimą, antrąją – 200, trečiąją – 100 eurų. Premijos dydis už aktyvią ir reikšmingą kūrybinę, kultūrinę ar mokslinę veiklą – iki 1 000 eurų.
Numatyta tai, kad trūkstant lėšų (tarkim, jei kitąmet bus skirta mažiau pinigų nei šiemet) Kultūros reikalų taryba numato sau teisę sumas mažinti. Beje, jei kolektyvas ar asmuo sėkmingai pasirodė keliuose konkursuose, premiją gaus tik už vieną – patį reikšmingiausią – pasiekimą. Tiesa, kartą apdovanotieji į kitą paskatinimą galės pretenduoti tik praėjus dvejiems metams.
Komisija pritarė ir tam, kad premija būtų skirta bendrai – kolektyvui ir vadovui, mokiniui ir mokytojui, o kaip jie tuos pinigus panaudos ar pasidalys, – jau jų pačių reikalas. Nors buvo sakančiųjų, kad paskatinimo sumos lyg ir per didelės, nuspręsta, kad geriau mažiau, bet solidesnių premijų, nei trupinti po kokius 50 eurų.
Taigi nusipelniusiųjų skatinimo tvarką dar turės patvirtinti Savivaldybės taryba, o tada Kultūros reikalų taryba jau lauks pretendentų į premijas paraiškų.