![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
„Jeigu ne tie pandemijos suvaržymai, šiandien būčiau laimingiausias žmogus. Nes pagaliau išsipildė ir mano, ir visų mūsų, Žemaičių dailės muziejaus darbuotojų, svajonės ir viltys – kunigaikščių Oginskių rūmai šimtu procentų prikelti naujam gyvenimui“, – tokia džiugia nata penktadienį renginį, kuriame dalyvavo kultūros ministras Simonas Kairys, pradėjo muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. Visuomenei visos rūmų erdvės bus atvertos jau šį šeštadienį, gegužės 22-ąją.
Kunigaikštis Mykolas Oginskis grafo Zubovo valdytą Plungės dvarą įsigijo 1873-iaisiais. 1879 metais jis pastatė rūmus ir juos kartu su žmona Marija dar septynerius metus gražino. Mirus kunigaikščiui, Marija išvyko į Poznanę. 1921 m. rūmai buvo nacionalizuoti, o 1941-aisiais, per karą, sudeginti. 1956 m. plungiškiai išsikovojo, kad rūmai vis dėlto būtų atstatyti. Juose veikė švietimo įstaigos, o 1994 m. visas dvaro kompleksas buvo perduotas Žemaičių dailės muziejui.
Kunigaikščių Oginskių rūmų restauracija, atkuriant juos tokius, kokie buvo autentiški, truko 11 metų, viskas kainavo 5,3 milijono eurų.
Į rūmų restauracijos pabaigtuves atvykęs kultūros ministras S. Kairys džiaugėsi: „Nuostabus jausmas! Ir dėl to, kad jau galime dalyvauti renginiuose, ir dėl to, kad pagaliau rūmai atkurti tokie, kokius juos pastatė ir puoselėjo kunigaikštis Oginskis. Tam, kad tokie darbai vyktų, milijonų neužtenka, dar reikia entuziazmo, tikėjimo, meilės savo istorijai. Ši vieta – inteligencijos židinys, čia kiekviena siena spinduliuoja kultūrą.“
„Labiausiai ačiū projekto vadovei Gražinai Kirdeikienei, kuri nuo pirmųjų dienų su didele meile ir atsidavimu kartu su mumis dirbo, kad rūmai taptų tokie, kokie yra“, – dėkojo A. Bakanauskas, Lietuvos architektei restauratorei G. Kirdeikienei įteikdamas panevėžiečio stiklo menininko Remigijaus Kriuko sukurtą lūžusios kolonos skulptūrėlę.
Restauracijos pabaigtuvėmis džiaugėsi ir Savivaldybės meras Audrius Klišonis. Anot jo, svarbu ne tik tai, kad sutvarkytas pats pastatas, jo vidus, bet ir tai, kad bendradarbiaujant su prezidentūra ir Kultūros ministerija rūmus pavyko užpildyti turiniu: iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus į Plungę keleriems metams sugrįžo tai, kas prieš daugelį metų iš čia buvo išvežta – autentiški daiktai, meno kūriniai.
Dėkodamas už tai, kas rūmuose nuveikta, meras A. Klišonis muziejaus direktoriaus pavaduotojoms – finansininkei Danutei Rimeikytei ir istorikei dr. Jolantai Skurdauskienei – įteikė padėkos raštus. „Mūsų Danutė tokia profesionali, darbšti ir atsakinga, kad galėtų ir ūkio ar finansų ministre būti. O ji – muziejuje. Ir dirba pas mus jau 25 metus“, – kalbėjo A. Bakanauskas. Beje, tokią pat darbo muziejuje sukaktį mini ir J. Skurdauskienė, kuri įstaigos prestižą kelia dirbdama mokslinį darbą.
Gerų žodžių muziejaus kolektyvui negailėjo visus 11 metų čia dirbusios bendrovės „Pamario restauratorius“ vadovas Aldas Kliukas, Seimo narys Jonas Varkalys. Už tai, kad muziejininkai rūmais ir parku rūpinasi lyg savo namais, dėkojo Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas.
Visus išsiilgusiuosius gyvos muzikos pakerėjo pasaulinio garso smuikininko Vilhelmo Čepinskio, jo žmonos Viktorijos Čepinskienės ir gitaristo Sergejaus Krinicino atliekami kūriniai. Po oficialiosios dalies visi buvo pakviesti apžiūrėti, kaipgi dabar atrodo muziejus ir ką jis siūlo lankytojams.
kur jau ir ne baigta… kitais metais vel kita siena ims tvarkyt ant rumu 😀 nes geri pinigai.