
Prieš mėnesį rajono politikai patvirtino naują Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų naudojimo ir skirstymo tvarkos aprašą. Jau tada kilo klausimas, kurios gatvės iš 22 sąrašų bus laimingosios. Mat visos 11 seniūnijų pateikė po du prioritetinių gatvių ir kelių sąrašus: su žvyro ir su asfaltbetonio danga. Antradienį surengtame Plungės rajono savivaldybės tarybos Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje diskusijų šiuo klausimu neišvengta.
Pinigai paskirstyti
Skaitytojams priminsime, kad naujajame tvarkos apraše šiek tiek pasikeitė lėšų skirstymo procentai. 50 proc. (buvo 60 proc.) skiriama kapitalo investicijoms, 10 proc. (buvo 5 proc.) – saugaus eismo priemonėms įgyvendinti, 5 proc. – pagal poreikį statybos techniniams projektams rengti, projektų ekspertizei, statybos darbų kokybei kontroliuoti, techninei priežiūrai, keliams (gatvėms) ar kelių statiniams ir jų užimamai žemei inventorizuoti, apskaitai atlikti bei avarinėms situacijoms likviduoti.
Likusi programos lėšų dalis – 35 proc. – skirstoma lygiomis dalimis Plungės miesto seniūnijai ir kaimo seniūnijoms. Beje, joms pinigų padaugėjo 5 proc. (likdavo 30 proc.). Kaimo seniūnijoms tenkanti suma priklauso nuo seniūnijos teritorijoje gyvenamąją vietą deklaravusių gyventojų skaičiaus ir nuo seniūnijai priklausančių kelių ir gatvių tinklo ilgio.
Tvirtinant tvarkos aprašą dar nebuvo žinoma, kiek eurų Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) atseikės Plungės rajonui. Šį kartą Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistas Modestas Budrys atėjo su konkrečiais skaičiais. Taigi šiais metais rajono keliams ir gatvėms remontuoti, gatvių tinklo infrastruktūrai gerinti ir prižiūrėti skirta 2 mln. 462 tūkst. 400 eurų. Kapitalo investicijoms atiteko 1 mln. 231 tūkst. 200 eurų; saugaus eismo priemonėms įgyvendinti – 246 240 eurų. Atliktų darbų kokybei kontroliuoti, techninei priežiūrai, keliams ir gatvėms, kelių statiniams ir jų užimtai žemei inventorizuoti, apskaitai atlikti paliekamas lėšų rezervas (avarinėms situacijoms likviduoti) – 123 120 eurų. Likusi suma – 861 840 eurų – po 430 920 eurų padalyta miestui ir kaimo seniūnijoms. Kiek kokiai seniūnijai skirta lėšų, žr. lentelėje.
Prioritetų prioritetas
Vasarį tvirtinant Kelių priežiūros ir plėtros programos pinigų skirstymo tvarkos aprašą, Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistas M. Budrys užsiminė, jog Savivaldybė LAKD buvo pateikusi sudarytus ir patvirtintus prioritetinių gatvių sąrašus aštuonerių metų laikotarpiui. Tada direkcija dar nebuvo atsakiusi, jie tinkami ar ne. Šį kartą, M. Budrio teigimu, LAKD nepasakė, kad tie sąrašai blogi, tačiau pageidauja sąrašo 2022–2025 metų laikotarpiui.
Kaip teigė vyr. specialistas, toks sąrašas sudarytas atrenkant iš visų seniūnijų pirmoje vietoje atsidūrusių gatvių ir kelių ir su žvyro, ir su asfaltbetonio danga. Na, o eilės tvarka nustatyta pagal surinktus balus.
Skaitytojams priminsime, jog dar tvirtinant kriterijus ir sąrašus buvo kalbėta, kad gatvės ir keliai, kuriems jau yra parengti projektai, nepriklausomai nuo surinktų balų, turi pirmumo teisę į kapitalo investicijas.
Komiteto nariui Česlovui Kerpauskui užkliuvo, kad kaimo seniūnijų prioritetų sąraše pirmame trejetuke visos esančios gatvės – Nausodžio seniūnijos. Vietos ūkio skyriaus vedėjas Arvydas Liutika paaiškino, kad gatvės, buvusios pirmose vietose, dar kartą buvo persijotos per anksčiau minėtą kriterijų „rėtį“.
„Deja, nėra lygiavertės sąlygos Alsėdžiuose ar, tarkim, Šateikiuose. Tos pirmos vietos turi kažkokį svorį bendrame kontekste, atsižvelgiant, kad atskiri kriterijai buvo patvirtinti kaimo teritorijoms ir atskiri miestui“, – kalbėjo skyriaus vedėjas.
Abejonės dėl investicijų tikslingumo
Dėl pateikto sąrašo nepasitenkinimas kilo tarp seniūnaičių. Jų vardu į politikus kreipėsi Darius Saukalas. Kadangi buvo įtrauktas į darbo grupę, ruošusią atrankos kriterijus, šis plungiškis norėjo sužinoti, kada atsirado pirmumo teisė gatvėms, turinčioms parengtus projektus. Pasak jo, toks kriterijus darbo grupėje nebuvo svarstomas.
Kitas seniūnaičius dominantis klausimas: ar sudarant sąrašą buvo žiūrima į investicijų tikslingumą? D. Saukalas tvirtino nepatingėjęs ir pasivažinėjęs po artimiausias gatves. Programėlėje „Google maps“ pasižiūrėjo, jog Sodo gatvė Varkaliuose yra apie 2,7 km ilgio, gyvenamųjų namų – 31. „Jūs ten žadate plynus laukus asfaltuoti? Arba iš tarybos narių kažkas yra sklypus susipirkę ir taip infrastruktūrą gerinasi“, –
abejones išsakė seniūnaičių atstovas.
Varkalių kaimo Pušies gatvėje, kurios ilgis apie 900 m, D. Saukalo teigimu, nėra nė vieno gyvenamojo namo, tik viena įmonė. „Vėl kyla klausimas, ar nėra sąsajų su verslininkais, kurie dabar yra daugumoje“, – kalbėjo plungiškis.
„S. Daukanto gatvė, kuri turi problemų dėl erozijos po lietaus, yra 0,35 km ilgio, joje – 30 gyvenamųjų namų. Pievų gatvė, kur taip pat yra bėdų: vanduo bėga į Babrungą, nuolat išplaunamas kelias, seniūnijos lėšos ten naudojamos“, – pastabas žėrė D. Saukalas. Tiesa, užbaigti jam neleido komiteto pirmininkė Daina Martišienė: „Nesiūlykite mums dabar to sąrašo „ištampyti“.“
Seniūnaičių atstovo manymu, suplanuotos investicijos pasiekia mažiau žmonių, nei galėtų būti. Vyras sakė, jog kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl gatvių dulkėtumo. Ten paaiškinta, kad sausuoju metu trumpalaikis problemos sprendimas – kelio laistymas. Kadangi žvyruotos gatvės prioritetų sąraše – arčiau galo, vyro įsitikinimu, trumpalaikis problemos sprendimas gali tapti ilgalaikis.
„Toks jausmas, kad kažkas išmiegojo žiemos miegu, atsibudo, ir vėl pradedame iš pradžių. Jūs pats dalyvavote darbo grupėje. Iš pradžių buvo vieni kriterijai. Paskui nuo seniūnaičių pateikėte raštą su pastabomis, į jas komisija atsižvelgė. Jūs pats pritarėte tiems kriterijams, komisija sudarė sąrašą. Aišku, jeigu jūsų netenkina kokia nors gatvė, dėl kurios galbūt esate suinteresuotas, čia jau kita problema. Jums netiko pirmas sąrašas, netiko kitas sąrašas, pusę metų diskutavome, dabar po trijų mėnesių vėl atsibudote“, – į D. Saukalo išsakytas pastabas sureagavo komiteto narys Julius Nekrašas.
O Rimas Dužinskas atkreipė dėmesį, kad kuo greičiau bus pradėti darbai gatvėse, kurioms jau parengti projektai, tuo pigiau kainuos ir bus galima padaryti daugiau, nes kainos vis kyla.
Į diskusijas įsitraukęs Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas pastebėjo, jog iš sąrašo eliminavus gatves, kurios turi projektus, šiemet 1,2 mln. eurų niekur nebūtų galima panaudoti. Tektų imti projektuoti naujas gatves, o tai užtruktų apie metus. „Suprantu, kad mūsų sąrašas ilgas, ir nereikia galvoti, kad viską padarysime per metus ar dvejus. Reikia laukti. Suprantu ir tuos žmones, kurie prieš 50 metų gyveno žvyruotoje gatvėje ir tebegyvena. Kiekvienas savo gatvę nori „prisitraukti arčiau“, bet resursai irgi riboti“, – kalbėjo Savivaldybės administracijos vadovas.
Jis atkreipė dėmesį, jog gatvėse, kuriose yra asfaltbetonio danga, galima prasisukti su einamuoju remontu ir būtų galima pradėti rengti projektus gatvėms su žvyro danga.
Trejų metų planas
Taigi į trejų metų eilę Plungės mieste stoja: 1. Likusi neremontuota Telšių gatvės dalis iki aplinkkelio (asfaltas, turi projektą, surinko 61 balą). Beje, šiai gatvės daliai remontuoti tikimasi gauti lėšų iš LAKD rezervo. 2. Suprojektuota Laisvės g. dalis (51 balas). 3. Rietavo g. iki Žaltakalnio g. (projektas, asfalto danga, 39 balai). 4. V. Mačernio g. (asfaltas, 60 balų). 5. Vytauto g. (asfaltas, 60 balų). 6. A. Jucio g. (asfaltas, 59 balai). 7. A. Vaišvilos g. (asfaltas, 56 balai). 8. S. Nėries g. (asfaltas, 53 balai). 9. Kepyklos g. (žvyras, 34 balai). 10. Pievų g. (žvyras, 32 balai). 11. P. Plechavičiaus g. (žvyras, 32 balai). 12. Žemaitės g. (žvyras, 30 balų). 13. Vėjo g. (žvyras, 28 balai). 14. Turgaus g. (žvyras, 25 balai). 15. Ežero g. (žvyras, 25 balai).
Kaimo seniūnijų gatvių sąrašas šiek tiek ilgesnis: 1. Sodo g. (Varkaliai, asfaltas, projektas, 51 balas). 2. Beržų g. (Varkaliai, asfaltas, projektas, 51 balas). 3. Pušies g. (Varkaliai, asfaltas, projektas, 45 balai). 4. A. Plechavičiaus g. (Milašaičiai, asfaltas, projektas, 40 balų). 5. A. Plechavičiaus g. (Milašaičiai, žvyras, projektas, 30 balų). 6. Alsėdžių miestelio aikštė (asfaltas, 70 balų). 7. Aušros g. (Kuliai, asfaltas, 64 balai). 8. Dvaro g. (Babrungas, asfaltas, 57 balai). 9. Maldučių g. (Žemaičių Kalvarija, žvyras, 50 balų). 10. Pušyno g. (Šlečkai, asfaltas, 47 balai). 11. Alyvų g. (Kantaučiai, asfaltas, 44 balai). 12. Šašaičių g. (Žemaičių Kalvarija, asfaltas, 43 balai). 13. Gadūnavo g. dalis iki Tylos g. (Alsėdžiai, žvyras, 42 balai). 14. Šlaito g. (Babrungas, žvyras, 41 balas). 15. Žalioji g. (Plateliai, asfaltas, 40 balų). 16. Blendžiavos g. (Kadaičiai, žvyras, 40 balų). 17. Mokyklos g. (Paukštakiai, žvyras, 40 balų). 18. Saulėtekio g. (Šateikiai, asfaltas, 39 balai). 19. Rėžgalių, Bebrės, Tvenkinio g. (Plateliai, žvyras, 37 balai). 20. Pakalnės g. (Kaušėnų ir Prūsalių k., žvyras, 35 balai). 21. Minijos g. (Keturakiai, žvyras, 35 balai). 22. Saulėtekio g. (Kuliai, žvyras, 29 balai).
Komitetas sprendimus patvirtino ir atidavė apsvarstyti tarybai.