Po metų pertraukos Plungės kultūros centre vėl šurmuliavo jaunieji kūrėjai. Iš įvairių Žemaitijos kampelių suvažiavę skulptoriai, tapytojai, amatininkai galėjo pasigrožėti bendraminčių darbais, o svarbiausia – jų laukė apdovanojimai. Ketvirtadienį baigėsi XXI Plungės kultūros centro rengtas konkursas-paroda „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“. Premijos įteiktos keturiems geriausiems kūrėjams.
Pandemija menui įtakos neturi
Šiemet kompetentingai komisijai ir žiūrovams vertinti savo darbus pateikė 56 jaunieji menininkai iš visos Žemaitijos. Kultūros centro parodų salėje akį traukė daugiau nei 200 įvairiausių darbų: tapybos, grafikos, medžio skulptūros, tekstilės, kaukės ir kt.
„Darau ton, kuo unt svieta niera, padarau ir unt svieta īra“, – 21-ąjį kartą skambėjo S. Riaubos kažkada ištarti žodžiai. „Riauba buvo paprastas žmogus, kuris mokėjo savo kūrybą įvesti į savo gyvenimą taip, kad jis tapo laimingu žmogumi. Tikiuosi, kad ta kūryba praturtina ir jus“, – sveikindama konkurso dalyvius ir parodos lankytojus kalbėjo Plungės tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė.
„Nepaprastai džiaugiuosi galėdamas trečią dešimtmetį sveikintis su jumis šiame konkurse. Tai pirmasis Lietuvoje vaikų ir jaunimo konkursas, kuris kviečia ant mūsų lietuviško pamato skleisti savo talentą mokantis iš tėvų, senelių, iš mūsų krašto didžiųjų menininkų. Kūrybiškumui karantinas durų neuždarė. Jūs kūrėte, ir šiandien turime šią šventę. Jūs visi esate nugalėtojai. Tuo, ką jūs darote, didžiuojasi visa Lietuva. Jūs auginate Lietuvą, jūs ją darote išskirtinę, kultūriškai brandžią ir svarbią savo krašto tradicijomis ir savo kūrybos savitumu“, – į jaunuosius kūrėjus kreipėsi Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
„Plungėje kultūra – aukštumoj. Ar tai būtų muzika, ar dailė, ar įvairūs konkursai… Kai žiūri į tuos darbus, galvoji: „Tikrai, pandemija menui įtakos neturi, pasirodo, ji menininkų neveikia.“ Bet mes, kultūros vartotojai, pasiilgome parodų, koncertų, spektaklių… Labai džiaugiuosi, kad jaunoji karta žengia į tradicinę kūrybą, kuri, tikiuosi, ir toliau laikys visas keturias tautodailės kolonas. Tikiu, kad mūsų tradicija išliks gyva, kad ji gyvuos ir stiprės. Kūrybinės sėkmės! Gyvenkite mene, puoselėkite jį“, – linkėjo Plungės rajono savivaldybės vicemerė Asta Beierle Eigirdienė.
Dovanos
Be dovanų neliko nė vienas konkurso dalyvis. Visų pirma jos įteiktos jauniausiems kūrėjams – vaikams, kuriems dar nėra 14 metų. Atskirai pagerbti jaunieji grafikai, tapytojai, amatininkai, skulptoriai.
Pagerbti ir visi konkurso dalyvius kūrybos keliu vedantys mokytojai: Viktoras Raibužis, Lina Ruginienė, Aldona Bieliauskienė, Ilma Zaborskienė, Valdas Simutis, Alma Vilnienė, Ina Jakubėnienė, Edita Jurkaitienė, Regina Aleksandravičienė, Audrius Česnelis, Aleksandras Novakas, Genė Brasienė, Irutė Miltakienė, Inga Šilinskaitė.
Nė vienais metais neapsieinama be tradicinės konkurso-parodos detalės – specialių dovanų iš švedų komunos „Draugas – draugui“. Šiemet visos dovanos atiteko dailiosios lyties atstovėms: Agnei Mikštaitei, Auksei Rūsytei (Plungės „Saulės“ gimnazija, mokytoja I. Zaborskienė), Gustei Bucevičiūtei (Mažeikių moksleivių techninės kūrybos centro dizaino studija „Magija“, mokytoja I. Miltakienė), Gintarei Stonytei, Rugilei Stirbavičiūtei (Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija, mokytoja I. Šilinskaitė), Kamilei Jonutytei (Platelių meno mokykla, mokytoja L. Ruginienė).
Kaip sakė projekto iniciatorė, tautodailininkė Zafira Leilionienė, švedai konkursą remia nuo pirmųjų jo gyvavimo metų. „Jie džiaugdavosi kiekvienu kūriniu ir stebėdavosi… nes pas juos nebūna jokių meno konkursų, o ypač vaikų“, – teigė moteris.
Tradiciškai jaunųjų kūrėjų darbus vertina ir savo simpatijas skiria kultūros centre parodą apžiūrėję lankytojai. „Ką reiškia žiūrovų prizas? Tai didysis prizas. Todėl, kad menininkas kuria žmogui, nori, kad jo kūriniu džiaugtųsi. Tie, kas šiandien gausite žiūrovų prizą, esate pagerbti, įvertinti žiūrovų“, – kalbėjo kultūros centro direktorius R. Matulis.
Taigi žiūrovų prizai atiteko šiems jauniesiems menininkams: Livijai Balsytei (Mažeikių moksleivių techninės kūrybos centro dizaino studija „Magija“, mokytoja I. Miltakienė), Erikai Buivydaitei (Plungės Senamiesčio mokykla, mokytoja A. Bieliauskienė), Augustei Kavaliauskaitei (Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija, mokytoja I. Šilinskaitė), Kiprui Pučekui (Mažeikių „Pavasario“ pagrindinė mokykla, mokytojas A. Novakas), Pauliui Mikštai (Plungės „Saulės“ gimnazija, mokytojas V. Raibužis). Na, o daugiausia žiūrovų balsų surinko ir savo kūriniais – pastatais iš degtukų – sužavėjo V. Raibužio auklėtinis Elijus Danilevičius. Berniukas mokosi Plungės „Babrungo“ progimnazijoje.
Laureatai
Galiausiai atėjo ilgai lauktoji akimirka – S. Riaubos premijų įteikimas. Konkurso dalyvių darbus vertino kompetentinga komisija: Lietuvos tautodailininkų sąjungos (LTS) pirmininkas, dailininkas Jonas Rudzinskas (komisijos pirmininkas), tautodailininkė, konkurso iniciatorė Z. Leilionienė, skulptorius kryždirbys Antanas Vaškys, Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė Aldona Kuprelytė, LTS Telšių skyriaus pirmininkė, Telšių kultūros centro etnografė Sigita Dacienė.
„Tai jūsų kūrybinio gyvenimo pradžia. Šiuose konkursuose, su mokytojais studijose, žengimas į technologijas, į kūrybinio kelio pažinimą, į vaizduotės įkūnijimą, materializavimą. Nėra Riaubos, bet yra konkursas. Jūs tęsiate tai, kas yra pamatas, kas ateinantiems bus pamatas: mąstymo, tradicijų tęstinumo“, – pažymėjo komisijos pirmininkas.
Taigi šiemet konkurso-parodos „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ laureato diplomas ir premija už tapybos darbus atiteko Mažeikių moksleivių techninės kūrybos centro dizaino studijos „Magija“ ugdytinei Urtei Balsytei (mokytoja I. Miltakienė), už amato darbus – Plungės „Saulės“ gimnazijos mokiniui Pauliui Brazdeikiui (mokytojas V. Raibužis), už skulptūros darbus – Platelių meno mokyklos auklėtinei Rūtai Ruginytei (mokytoja L. Ruginienė), o už grafikos darbus – Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mokiniui Dominykui Dozorovui (mokytojas V. Simutis).