Šiemet mūsų šalyje pirmą kartą vyksta Lietuvos metų medžio konkursas. Tarp dvylikos medžių, kurie pateko į antrąjį konkurso etapą, yra ir Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje – Platelių dvaro parke – augantis Raganos uosis.
Lietuvos metų medį šiame etape rinks visuomenė, nuo rugsėjo 5 dienos iki spalio 10 dienos balsuodama elektroninėje erdvėje (Aplinkos ministerija – www.am.lt, nuoroda „Rinkime Lietuvos medį 2016“). Laimėtojas bus paskelbtas spalio 17-ąją. Jis kitąmet dalyvaus Europos metų medžio konkurse.
Raganos uosis – išskirtinis Lietuvos medis, savo apimtimi toli pranokstantis kitus mūsų šalies uosius ir vis dar augantis. Šių metų birželio 9 dieną Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos specialistai pamatavę nustatė, kad šio lapuočio apimtis (1,3 m aukštyje) yra 7,41 m, o anksčiau buvo 7,3 m. Antras Lietuvoje pagal apimtį – Veisiejų dvaro parko uosis (5,45 m). Tiesa, Raganos uosio aukštis šiek tiek sumažėjo: buvo 32 m, dabar – 28 m. Medis tapo žemesnis, nes 2008-ųjų vasarą stipri audra nulaužė jo centrinį, storiausią ir aukščiausią, kamieną.
Manoma, kad uosiui yra daugiau kaip 200 metų. Per šį laikotarpį buvo sukurtas ne vienas padavimas ar legenda apie šio medžio išskirtinumą. Keletas jų išliko iki mūsų dienų. Pasakojama, kad velnias suglaudęs keturis uosius ir jie suaugę į vieną kamieną. Kiti tvirtina, kad moteris skarele aprišusi tris užburtus medžius, ant kurių nenutūpdavę paukščiai. Tie medžiai suaugo, išliko ir skarelės mazgo žymė. Treti aiškina, kad uosio liemenyje esąs įstrigęs duonos kepalas, kai ragana, jį atėmusi iš mergaitės, įpuolusi į medį gaidžiui užgiedojus. Kiti dar tvirtina, esą raganos šį uosį mėgstančios ir čionai gūdžią naktį susirenkančios pasitarti.
Minėtasis medis yra vienas iš populiariausių turistinių objektų Žemaitijos nacionaliniame parke, įtrauktas į pagrindinius ekskursijų maršrutus. Dažnas turistas, atvykęs į Platelius, nori pamatyti storiausią Lietuvos uosį.
Raganos uosis per ilgą savo amžių atlaikė daug audrų. Iš buvusių septynių kamienų liko penki. Medis išgyveno ir uosių marą, kuris sunaikino nemažai Lietuvos uosių, taip pat ir Platelių dvaro parke. Tačiau kiekvieną pavasarį jis vėl sužaliuoja. Gal jį iš tiesų saugo raganos, kurios čia, anot senųjų vietos gyventojų, vis dar renkasi, o gal tai išskirtinis gyvybingumas, padedantis jam atlaikyti visas negandas.
Kviečiame aktyviai dalyvauti Lietuvos metų medžio konkurse ir balsuoti už Raganos uosį.