Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis vainikuotas daugybe prasmingų renginių, kuriuose prisimenama šalies istorija, pagerbiami savo kraštui nusipelnę žmonės. Juk jokia valstybė negyvuos, jeigu jos gyventojai nedirbs gimtinės labui ir nebrangins nepriklausomybės.
Žemės ūkio ministerija šio jubiliejaus proga užsimojo pagerbti ir apdovanoti labiausiai šaliai nusipelniusius ir šimtametes tradicijas išsaugojusius bendruomenės narius, nesvarbu, kur jie gyvena ir dirba, įstaigas ar organizacijas, įgyvendintus projektus, idėjas ar iniciatyvas.
Nominantai (iš viso buvo 15 nominacijų) išrinkti iš visų apskričių. Pretendentus siūlė kaimo bendruomenės, visuomeninės organizacijos ir t. t. Geriausiuosius atrinko bendruomenės ir komisija, o žmonės balsavo už pasirinktą kandidatą internete.
Net 150 bendruomenių narių, įstaigų, projektų ar objektų už nuopelnus bus apdovanoti ypatingomis dovanomis – stelmužiukais, kurie yra tikri Stelmužės ąžuolo palikuonys.
Praėjusią savaitę paskelbtame projekto „Tautos šimtamečiai ąžuolai“ Telšių apskrities nominantų sąraše buvo ir su Rietavu susijusių žmonių pavardžių ar įstaigų pavadinimų.
Tuo ypač džiaugėsi vietos veiklos grupė „Rietavo iniciatyvos“, pateikusi net keturias kandidatūras.
Svajonėms įgyvendinti pasirinko Lopaičius
Tarp pretendentų į nominaciją „Šimtmečio verslininkas“ – lopaitiškių ūkininkų Jusių šeima.
Raimonda ir Arvidas Jusiai prieš dvylika metų iš Klaipėdos atsikėlė gyventi į Lopaičius. Kupini optimizmo, jie atvažiavo į nuošalų Žemaitijos kampelį, kad įgyvendintų savo svajones. Viena jų – namų restoranėlio atidarymas. Ne iš karto imtasi idėjos realizavimo. Į tikslą eita pamažu brandinant planą, kol galiausiai maršruto „Pieno kelias“ sumanytojų padrąsinti lopaitiškiai išdrįso žengti žingsnį ir jau šiandien džiaugiasi namų restoranėliu „Pasakų virtuvėlė“.
Šeima žavi kūrybingumu, iššūkių nebijojimu. Ūkyje kiekvienas jos narys gali atskleisti savo talentus. Arvidui puikiai sekasi dėlioti veiklos strategiją, Raimonda užsiima pardavimu ir ryšiais su užsakovais ir šiuo metu gamina pačius skaniausius patiekalus iš ėrienos. Dukra Neringa taip pat yra puiki šeimininkė, talkinanti mamai, bet turi ir savo sritį – saldumynus. Apsirūpinimas pašarais, technika ir gyvulių šėrimas yra sūnaus Miko pareigos. Jo valdose kiekvienas gyvūnas turi vardą.
Jusiai yra geriausiųjų Rietavo savivaldybės ūkininkų sąrašuose.
Pirmą žaislą išdrožė anūkams
„Šimtmečio amatų puoselėtojo“ nominacijai pasiūlytas rietaviškis Algirdas Krajinas. Vyras, kuris nuo pat jaunystės puoselėjo idėją išsaugoti medinių žaislų, rakandų, įvairių kitų daiktų iš medienos gamybos tradicijas.
Pirmąjį žaislą – vežėčias – Algirdas išdrožė anūkams, nes matė, kokie nekokybiški rinką užplūdę plastikiniai žaislai iš Kinijos. Senelio gaminį mažieji įvertino palankiai. Prie vežėčių reikėjo arkliuko, prie arkliuko – namelio. Taip natūraliai ir auga rankų darbo medinių žaislų asortimentas.
A. Krajinas ne tik puoselėja medinių žaislų gamybos tradicijas, bet ir kuria tvarios darnos su gamta sodybą savo senelių tėviškėje.
Vyras ruošiasi įgyvendinti dar vieną sumanymą – pagaminti iš medienos edukacinį žaidimą „Kaimo sodyba“. Jo idėja – supažindinti vaikus su tradiciniais Lietuvos kaimo sodybos gyvūnais, jų nauda žmogui. Šiuo žaidimu norima paskatinti vaikų, ypač miesto, domėjimąsi aplinka, gamta, ugdyti jų bendravimo, kūrybinio darbo ir socialinius įgūdžius.
Amatininkas nuo 2015 metų turi tautinio paveldo sertifikatą.
Keliautojas pats renkasi maršrutą
Į „Šimtmečio projekto“ nominaciją pretendavo projektas „Pieno kelias: nuo vietos gamintojo iki vartotojo“.
„Pieno kelias“ pradėjo veikti 2015-ųjų vasarą, o jau po metų Valstybinio turizmo departamento buvo išrinktas vienu iš įdomiausių turizmo maršrutų Lietuvoje. Tais pačiais metais nominuotas tapti „Sėkmingiausiu turizmo produktu“.
Projektas jungia keturių savivaldybių – Rietavo, Telšių, Plungės ir Kupiškio – smulkiuosius pieno gamintojus, perdirbėjus, kaimo turizmo sodybų šeimininkus, kurių siūlomos paslaugos susijusios su pienu. Keliautojas gali pats arba padedamas maršruto administratoriaus Rietavo turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojų susidaryti maršrutą ir keliauti nuo muziejaus iki kaimo ūkininko, pirkti, degustuoti, klausytis, mokytis.
Puoselėja kunigaikščių Oginskių paveldą
Rietaviškių nuomone, nominacijos „Regiono šimtmečio palikimas“ nusipelnė Oginskių kultūros istorijos muziejus.
Istoriniame pastate, kuriame 1872–1903 metais veikė kunigaikščio Bogdano Oginskio muzikos mokykla, įsikūrusi įstaiga per savo veiklos metus iš naujo atrado ir pristatė kunigaikščių Oginskių paveldą, kuris buvo ištrintas ne tik iš visuomenės, bet ir iš šios srities specialistų atminties. Organizuojami tarptautiniai Oginskių festivaliai Rietave ir Lietuvos dvaruose. 2015-uosius Seimas buvo paskelbęs Mykolo Kleopo Oginskio metais. M. K. Oginskio 250-osios gimimo metinės taip pat yra įtrauktos į UNESCO minimų sukakčių kalendorių.
Muziejaus iniciatyva buvo sutvarkyta Rietavo dvaro parko tvora, parterinė dalis (jau treti metai, kai šioje vietoje kasmet vasaros sezonui yra paruošiama nuotraukų ekspozicija), intensyviai įstaigos darbuotojų ir savanorių dėka tvarkomas dvaro parkas.
2018 metais Tarptautinei paminklų dienai skirtame renginyje, kuriame buvo teikiami apdovanojimai už reikšmingus darbus kultūros paveldo srityje, už aktyvų ilgametį darbą, meilę ir rūpinimąsi savo krašto kultūros paveldu, jo pažinimo skatinimą ir populiarinimą apdovanotas muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.
Stelmužiukai bus įteikti Tveruose
Kaip jau minėjome, bendruomenės ir komisija atrinko kandidatus į nominacijas, o visuomenė balsavo už jiems patikusius žmones ar projektus. Nuo liepos 1 dienos iki vasaros pabaigos Lietuvos mažosiose kultūros sostinėse įvyks 10 valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti skirtų renginių, kuriuose bus pagerbti projekto „Tautos šimtamečiai ąžuolai“ laimėtojai.
Kaip skelbia Žemės ūkio ministerija, Telšių apskrities nominantai bus apdovanoti 2018-ųjų Lietuvos mažojoje kultūros sostinėje Tveruose rugpjūčio 15 dieną. Tuomet ir sužinosime, ar visi minėtieji pretendentai bus nominuoti.