„Infarktą patiria vis jaunesni žmonės, – sako kardiologas Vytautas Zabiela. – Jau turime iki 25 metų amžiaus pacientų.“ Sg klinikoje dirbantys kardiologai Vytautas Zabiela, Vilius Kviesulaitis, Ingrida Duonėlienė kviečia nelaukti ligos ženklų ir profilaktiškai pasitikrinti širdį.
Infarktas – ženklas, kad per vėlai susirūpinta
Didelei daliai ligonių, patenkančių į kardiologijos skyrius, pirmąkart patirtas skausmas krūtinėje kartu yra ir jau įvykusio infarkto sukeltas skausmas. Tai žmogui – labai didelis psichologinis smūgis, nes daugumos sąmonėje infarktas siejamas su mirtimi, tad ligonis išgyvena ne tik fizinę, bet ir didelę psichologinę traumą. Deja, mūsų visuomenė dar nepakankamai išprususi, kad visais būdais stengtųsi infarkto išvengti, dar labai nedaug žmonių patys rūpinasi savo sveikata, saugo ją. Vis dar gaji nuomonė, kad susirgus gydytojas duos stebuklingą tabletę ir vėl viskas bus gerai.
Infarkto anatomija
Įtampa, nuovargis, nekoreguojamas padidėjęs kraujospūdis, nesveika mityba yra bene pagrindinės sunkios ligos – širdies infarkto – priežastys. Kardiologai apie lietuvius sako, kad jei jau valgome cepelinus – tai būtinai su taukais, jei mišrainę – tai būtinai su majonezu, todėl padidėjęs cholesterolio kiekis diagnozuojamas 90 proc. tautiečių.
Cholesterolis patenka į gilesnius kraujagyslės sienelės sluoksnius, formuojasi riebalinė dėmė, joje kaupiasi kalcis – formuojasi aterosklerozinė plokštelė, siaurinanti kraujagyslės spindį ir trukdanti tekėti kraujui. Tuomet atsiranda nemalonių jutimų už krūtinkaulio: skausmas, spaudimas, deginimas, kartais plintantis į kairiąją ranką, apatinį žandikaulį. Jei aterosklerozinė plokštelė įplyšta, ties įtrūkimu sulimpa krešėjimo ląstelės – trombocitai, užkemšamas kraujagyslės spindis. Tam tikra širdies raumens dalis, negaudama deguonies, apmiršta – vystosi miokardo infarktas.
Pirmos valandos po infarkto – auksinės
Kuo skubiau suteikiama medicinos pagalba, tuo didesnė tikimybė suardyti krešulį, užkimšusį vainikinę kraujagyslę, ir kartu išsaugoti kuo mažiau pakenktą širdies raumenį. Įtariant miokardo infarktą ir laukiant greitosios medicinos pagalbos gali padėti nitroglicerinas, aspirinas, „užvedantis“ krešulio tirpinimo mechanizmą. Pakliuvus į stacionarą naujausi gydymo metodai šiandien labai padidina išgyvenimo ir pasveikimo galimybes. Svarbiausiu sėkmės garantu tampa laikas.
Lietuvoje sukurta miokardo infarkto diagnostikos ir gydymo metodika ypač paspartina galimybes skubiai suteikti pagalbą kardiologiniams ligoniams.
Tie, kuriuos apie gresiantį miokardo infarktą įspėja pirmieji ligos požymiai (skausmas krūtinėje, prakaitavimas, silpnumas), turi nedelsti – kviesti medikus ir suskubti į gydymo įstaigą nepraėjus vadinamosioms auksinėms valandoms. Angioplastika – moderni procedūra, kurią būtina atlikti per 60 minučių, kai ligonis patenka į medikų rankas. Svarbu, kad pagalbos reikalingas pacientas patektų į tą ligoninę, kurioje 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę yra taikomas intervencinis gydymas. Tokios yra visos didžiųjų miestų ligoninės, artimiausios plungiškiams – Klaipėdos, Šiaulių ligoninės.
Dėmesys širdies ir kraujagyslių ligų
profilaktikai –
nepakankamas
Vis dėlto širdies ir kraujagyslių ligos tebėra dažniausia mirties priežastis Lietuvoje. Tad profilaktika, paciento atsakomybės už savo sveikatą ugdymas turi pačią didžiausią reikšmę mažinant šią negailestingą statistiką. Turint skundų ar esant rizikos grupėje, svarbu laiku ir periodiškai ateiti pasitikrinti pas kardiologą, atlikti reikalingus tyrimus.
Kardiologai teigia, kad širdies ir kraujagyslių ligas sukelia šie rizikos veiksniai: aukštas kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio ir cukraus kiekis kraujyje, taip pat netinkamas gyvenimo būdas – rūkymas, nejudrumas, nevisavertė mityba ir stresas, gretutinės ligos – nutukimas, cukrinis diabetas, skydliaukės ligos.
Kardiologai kviečia aktyviai naudotis
prevencinėmis
kardiologijos programomis
Sg klinika kviečia profilaktiškai išsitirti širdį, jos veiklą, nustatant pakitimus ankstyvoje ligos stadijoje. Įstaigoje atliekama dauguma visiškam širdies ištyrimui reikalingų tyrimų: EKG, širdies echoskopija, veloergometrija, Holterio monitoravimas.
Pagal sutartis su ligonių kasomis klinikoje vykdoma nemokama profilaktinė širdies ir kraujagyslių ligų ištyrimo programa rizikos grupės pacientams (daugiau informacijos teirautis savo šeimos gydytojo). Be to, nemokamai išsitirti gali ir pacientai, apdrausti papildomu sveikatos draudimu. Neįeinantiems į minėtąsias kategorijas, taupantiems laiką ir neturintiems šeimos gydytojo siuntimo klinika siūlo mokamas profilaktines širdies ištyrimo programas.
Daugiau informacijos
apie Sg klinikoje vykdomas kardiologijos programas –
www.sgklinika.lt.
Telšių g. 13, Plungė.
Tel.: (8 448) 55220,
8 670 88550.
Pigiai ir greitai kraujospudzio aparatai.
https://www.hiperfarma.lt/medicinos-priemones-ir-technika/kraujospudzio-matuokliai.htm