
Sodininkystė – daug laiko ir nuolatinių pastangų reikalaujanti veikla. Kad ir kaip mums patinka rūpintis augalais, ne paslaptis, kad siekiant jų klestėjimo paplušėti reikia iš peties. Laimei, šiuolaikinės technologijos gali atlikti tam tikrus sodo darbus už mus. Vienas naudingiausių įrenginių kiekvieno sodininko kieme – laistymo sistemos.
Pamirškite nuvytusias gėles ir nuo varginančio laistymo skaudančias rankas! Supažindinsime, kokios laistymo sistemos yra geriausiai vertinamos ir paaiškinsime, kaip tinkamai jas įsirengti.
Laistymo sistemos ir jų tipai
Nežinote, kaip išsirinkti jūsų sodui tinkamiausią laistymo sistemą? Pirmiausiai reikėtų pradėti nuo tinkamo tipo pasirinkimo. Štai du pagrindiniai laistymo sistemų tipai:
Lašelinio laistymo sistemos
Lašelinio laistymo sistemos dažnai pasirenkamos dėl jų tikslumo, kadangi jos tiekia vandenį tiesiai į augalų šaknų zoną. Tai – itin efektyvus, vandenį taupantis pasirinkimas. Specialių vamzdelių dėka vanduo lašinamas šalia augalų šaknų, o tai mažina garavimą ir vandens nuotėkį. Lašelinio laistymo sistemos užtikrina optimalią drėgmę ir ypač tinka sodams bei šiltnamiams su tankiai apsodintomis lysvėmis.
Purkštuvų sistemos
Purkštuvų sistemos – klasikinis pasirinkimas, ypač tinkamas didelėms vejoms bei lysvėms laistyti. Besisukančių galvučių dėka vanduo tiksliai paskirstomas dideliame plote. Tai universalus pasirinkimas įvairių dydžių sodams, kadangi galima nustatyti skirtingus purškimo būdus ir laistomą perimetrą.
Kaip įsirengti laistymo sistemą?
Augalų augimui tinkamas laistymas yra būtinas, o automatinės laistymo sistemos neretai yra geriausias sprendimas. Tačiau kaip jas įsirengti? Dalinamės naudingais patarimais:
Nuspręskite, kurioje vietoje įrengsite sistemą
Laistymo sistemos turi būti įrengtos apgalvotai. Nusibraižykite savo sodo planą ant popieriaus arba naudokitės specialiomis kompiuterinėmis programomis, tačiau nepamirškite pasirinkti tinkamo mastelio. Pažymėkite visus svarbiausius objektus, pavyzdžiui, vandens telkinius, medžius, vandens ir energijos šaltinių vietas.
Pamatuokite vandens debitą ir slėgį
Išmatuokite vandens šaltinio našumą – tokiu būdu sužinoma, per kokį laiką laistymo sistemos atlieka darbą. Jei naudojatės miesto vandentiekiu, vandens debitą (tūrį) sužinosite naudodamiesi vandens skaitikliu arba išmatavę, per kokį laiką vandeniu pripildote tam tikros talpos kibirą.
Ketinate laistyti augalus ežero, tvenkinio arba šulinio vandeniu? Tuomet našumą nustatysite pagal siurblio techninį pasą. Slėgį matuokite tam pritaikytu manometru, o gauti rodmenys parodys, ar vandens debitas bei slėgis yra tinkami laistymui.
Pasiruoškite įrengimui
Pašalinkite visas kliūtis, šakeles bei kitus nešvarumus iš pasirinktos vietos, kurioje įrengsite laistymo sistemą. Įsitikinkite, kad dirvožemis yra drėgnas ir jį lengva įdirbti, nes tai palengvins laistymo sistemos montavimą.
Sekite gamintojo instrukcijas
Įdėmiai perskaitykite gamintojo instrukcijas, kurias rasite įsigydami laistymo sistemos komplektą. Sekdami instrukcijas ir, reikalui esant, naudodamiesi papildoma sodo technika, įmontuokite laistymo sistemą ir ją įjunkite. Stebėkite jos veikimą: patikrinkite ar nėra vandens nutekėjimo, ar sistema nėra užsikimšusi ir ar laisto pasirinktą plotą tolygiai.
Universalios laistymo sistemos jūsų sodui
Nusprendę įsigyti laistymo sistemą galite peržvelgti prekių katalogą. Siekiant palengvinti jūsų pasirinkimą, kviečiame susipažinti su trimis siūlomomis sistemomis:
„Gardena“
Ši laistymo sistema pasirūpins net 36 vazoninių augalų laistymu. Pasitelkę šį įrenginį, galėsite pamiršti ilgas valandas dirbant sode ir galėsite išvykti atostogų įsitikinę, jog augalai visuomet bus tinkamai laistomi. Trys lašeliniai skirstytuvai su 12 išleidimo kanalų pasirūpins skirtingais kiekvieno augalo laistymo poreikiais. Visiškai sandaraus žemos įtampos transformatoriaus dėka laistymo sistema gali būti naudojama tiek viduje, tiek lauke.
„Gardena Solar Irrigation AquaBloom Set 13301-20“
Saulės energijos pagrindu veikiantis „AquaBloom“ nereikalauja nei maitinimo, nei vandens jungties ir aprūpina augalus optimaliu vandens kiekiu. Taip augalai gauna reikalingą priežiūrą, net kai jūsų nėra namuose. Valdymo bloką galima sumontuoti ant sienos, pastatyti ant stalo arba ant sodinuko, kad būtų optimaliai išnaudota saulės šviesa.
„Spider 4“
Šio tipo laistymo sistemas dažnai sutiksite šiltnamiuose, kadangi daugybė išsišakojusių vamzdelių, primenančių voro kojas, gali vandeniu aprūpinti daugybę sodinukų. Ypatingos konstrukcijos dėka „Spider 4“ puikiai tiks agurkų, paprikų, pomidorų ir kitų panašių augalų laistymui. Šios sistemos optimaliausiai veikia, kai šiltnamio plotas siekia bent 10 kv. metrų.
Neradote savo sodui tinkamos laistymo sistemos? Rekomenduojame pasidomėti „Fiskars“ įrenginiais, padedančiais puoselėti veją. Iki tobulo sodo – tik vienas žingsnis!
Ko dar reikia klestinčiam sodui?
Žaliuojantis ir žydintis sodas neapsiriboja vien laistymo sistemomis, kadangi jam gali prireikti ir kitų sodo pagalbininkų:
Šiltnamiai
Šiltnamiai – viena geriausių vietų augalams bei daržovėms auginti, kadangi augalija apsaugota nuo atšiaurių oro sąlygų, kenkėjų ir ligų. Šiltnamio konstrukcija sukuria augalams palankų mikroklimatą, kuris leidžia sodininkams prailginti auginimo sezoną, taip sukuriant sąlygas netgi lepesnių, egzotiškų gėlių, daržovių bei vaisių optimaliai priežiūrai.
Sodo įranga
Jei siekiate tvarkingo sodo vaizdo, tam būtina tinkama sodo technika. Tuomet tokie darbai kaip sodinimas, genėjimas, ravėjimas ir vejos priežiūra tampa veiksmingesni ir malonesni. Investavę į patvarius, aukštos kokybės įrankius, sode visuomet darbuositės saugiai ir efektyviai.
Nuolatinis augalų laistymas – itin varginanti užduotis. Modernios laistymo sistemos leidžia pailsėti nuo reguliarių sodo darbų ir užtikrina optimalų vandens kiekį kiekvienam augalui. Ieškote laistymo įrenginių arba sodo įrankių? Internetinėje parduotuvėje senukai.lt rasite viską, ko gali prireikti kiekvienam sodininkui. Užsukite ir įsitikinkite!