
Vasario 24-ąją sukako dveji metai, kai į Ukrainą įsiveržė Rusijos kariuomenė. Žvėriškos žudynės tęsiasi iki šių dienų. Šaltą ir vėjuotą šeštadienio vakarą plungiškiai ir rietaviškiai, kaip ir visa Lietuva, rinkosi parodyti vienybės ir išreikšti palaikymo Ukrainos tautai, įsijungdami į akciją „Laisvė šviečia 2024. RADAROM“. Plungėje apsigyvenę ukrainiečiai visus vaišino ukrainietiškais barščiais, skambėjo dainos. Rietave liepsnojo solidarumo laužai.
Mums ne vis tiek…
Renginį Plungėje organizavo Plungės rajono savivaldybė ir Plungės kultūros centras.
Palaikymą plungiškiai išreiškė uždegdami įvairius žibintus, švieseles, žvakutes. Taip įprasminant Ukrainos prezidento Volodimyro Zelenskio ištartus žodžius: „Šviesa nugalės tamsą!“
Į akciją įsijungė ir rajono švietimo įstaigos – Plungės lopšeliai-darželiai „Rūtelė“ ir „Pasaka“, Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazija, Liepijų mokyklos Platelių skyrius, Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazija, Kulių gimnazija. Mokiniai su mokytojais vaišino saldėsiais, karšta arbata, papuošė renginį Ukrainos vėliavos spalvos balionais, saulėgrąžomis.
„Šiandienos solidarumo su Ukraina vakaras yra tas vakaras, kai mes norime pasakyti, kad mums ne vis tiek, kad mes žinome, matome, kad esame kartu su Ukraina. Kai Lietuva kovo 11-ąją paskelbė savo nepriklausomybę, mes taip pat kreipėmės į visą pasaulį ir mums buvo labai svarbu, kad pasaulis mus pripažintų, kad pasaulis būtų kartu su mumis. Šiandien turbūt pats svarbiausias dalykas – pasakyti pasauliui ir Rusijai, kad pasaulis yra su Ukraina. Šiandien mes stovime už Ukrainą, už Lietuvą, už save, nes nenorime, kad rytoj galbūt mano kieme mano vaikus, taip kaip šiandien ukrainiečius, žudytų“, – kalbėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
„Turime padaryti taip, kad Ukraina laimėtų. Taip, mes nesame didelė tauta, nesame didelė valstybė, bet kiekvienas darbas, kurį darome, turi savo prasmę ir esmę. Ne veltui sakoma, kad draugą pažinsi nelaimėje. Suprantu, kad patiems kartais yra sudėtinga, bet šiandien ukrainiečiams yra gerokai sunkiau“, – aukoti akcijai „Radarom“ kvietė rajono meras Audrius Klišonis. Jis taip pat dėkojo plungiškiams, prieš dvejus metus atvėrusiems savo namų duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams, visiems, kurie vienaip ar kitaip padėjo jiems integruotis Plungėje.
Į susirinkusius plungiškius, mūsų mieste gyvenančius ukrainiečius kreipėsi Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma: „Mintimis mes grįžtame į 2022-ųjų vasario 24 dieną, kai nerimastingai sekėme žinias apie tą sutelktą, labai didelėmis jėgomis vykdomą Rusijos puolimą. Ukrainiečiai nepaprastu savo pasiaukojimu, ištikimybe savo laisvei sustabdė Rusijos karinę mašiną. Kai minime Sausio 13-ąją, su didžiule pagarba prisimename keliolika žuvusių lietuvių, o ukrainiečių kova už laisvę pareikalavo šimtų tūkstančių žuvusiųjų, keliolikos milijonų žmonių, kurie buvo priversti palikti savo būstą, tūkstančių išvežtų į Rusiją pagrobtų vaikų. Tai didžiulė kaina, kurią ukrainiečiai moka už savo laisvę.“
Neprarasti vienybės, nepasiduoti agresoriaus šantažui ir grasinimams kvietė Trečiojo amžiaus universiteto lyderė Janina Ramanauskienė, Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Vytautas Gedvainis, Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis. Žodį tarė ir Plungėje gyvenančių ukrainiečių bendruomenės atstovė Irina Miščenko.
Vakaro metu ukrainietiškas dainas dainavo atlikėja iš Ukrainos Olha Jarošenko su dukrele Anastasija, bardai Gytis Ambrazevičius ir Andrius Zalieskas (Zala), operos solistas Egidijus Bavikinas.
Solidarumo laužai Rietavo savivaldybėje
Prie visoje Lietuvoje vykusios solidarumo ir vienybės akcijos „Laisvė šviečia: RADAROM“ jungėsi ir Rietavas. Liepsnojant dešimčiai simbolinių laužų, vėjui plaikstant lietuviškas trispalves ir Ukrainos vėliavas, nuskambėjo abiejų šalių himnai. Susirinkusieji tylos minute pagerbė žuvusiuosius, išreiškė palaikymą tebekovojantiems ukrainiečiams.
„Praėjo dveji metai, paženklinti skausmu, kančiomis, tačiau kartu ir viltimi, drąsa. Begalinis tikėjimas, drąsa leidžia ukrainiečiams išsilaikyti, išbūti tą sunkmetį. Palaikymas yra nepaprastai svarbu. Linkiu begalinės stiprybės ir begalinės tvirtybės Ukrainos žmonėms, o visiems – susitelkimo, palaikymo, kad Ukraina būtų laisva, galėtų kurti savo ateitį, savo vaikų ateitį ir gyvenimą. Laikykis, Ukraina!“ – kalbėjo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis.
Apie Ukrainos istoriją pasakojo ir vizualinę parodą, įrengtą ant Laisvės paminklo, pristatė Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.
Už solidarumą ir palaikymą Ukrainai dėkojo Natalija Šilo. Ukrainiečių bendruomenės Rietave atstovė kalbėjo: „2022 metų vasario 24 dieną milijonai ukrainiečių pasirinko ne baltą, o mėlynos ir geltonos spalvų vėliavą, ne bėgti nuo priešo, o kovoti. Užpuolikai mums buvo davę tris paras išgyventi, bet mes išsilaikėme. Ukrainiečių liaudis jau žino, kad reikia kovoti už kiekvieną dieną. Karas pakeitė daugelio žmonių gyvenimus. Beveik kiekvienas ko nors neteko – tėvo, sūnaus, brolio, mylimojo. Tai skausmo, ištvermės ir vienybės metai. Ukrainos žmonės dėkoja visiems sąjungininkams, partneriams, draugams, kurie padėjo ir padeda, palaiko mus kovoje už laisvę.“
Muzikos kūrinius akcijos metu dovanojo solistė Elėja Intaitė, Lauryno Ivinskio gimnazijos vokalinis merginų ansamblis (mokytoja Raimonda Varnagirienė), Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos auklėtinis Tauras Bružinskis, direktorius Nerijus Jasinskas. Kompoziciją pagal Vainiaus Bako eilėraštį paruošė Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos kolektyvas, pasirodė Rietavo atviro jaunimo centro jaunuoliai ir kiti.
Vakaras buvo žvarbus, tad akcijos dalyviai šildėsi Rietavo skautų paruošta arbata ir vaišinosi ukrainiečių išvirta koše.
Kovojančią Ukrainą palaikė ir tveriškiai – akcija vyko Žemaičių aikštėje, šalia Tverų gimnazijos.