
Sausio 13-ąją plungiškiai, kaip ir visa Lietuva, minėjo Laisvės gynėjų dieną. Aukotos šv. Mišios Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, padėta gėlių prie Laisvės paminklo, o kultūros centre surengtas vakaras-koncertas. Į jį susirinkę plungiškiai savo gausa bylojo, kad tai, kas įvyko prieš 26 metus, nėra pamiršta.
Kasmet sausio 13 dieną Lietuva prisimena 1991-ųjų įvykius, kai buvo iškilusi grėsmė tuomet dar labai jaunai, tik prieš metus paskelbtai mūsų šalies nepriklausomybei. Nepaisydama karinės Rusijos agresijos, tankų ir desantininkų, beginklė tauta stojo ginti svarbiausių objektų – Aukščiausiosios Tarybos rūmų, televizijos bokšto, Radijo ir televizijos komiteto pastato, Sitkūnų siųstuvų stoties ir kitų. Lietuviai nepasidavė, tačiau be aukų neapsiėjo – sausio 13-osios naktį žuvo 14 tautiečių, apie tūkstantį buvo sužeista.
Plungiškiai šiuos įvykius prisiminė per aukojamas šv. Mišias ir nulenkdami galvas prie Laisvės paminklo.
Vakare visi rinkosi į koncertą. Renginys pradėtas teatro „Saula“ jaunimo grupės paruošta menine kompozicija. Prisimintos 1991-ųjų sausio 13-osios aukos: Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vytautas Koncevičius, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus.
Į Laisvės gynėjų dienos minėjimą itin gausiai susirinkusius plungiškius sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ir visi trys Seimo nariai: Jonas Varkalys, Andriejus Stančikas, Jurgis Razma.
Anot A. Klišonio, Sausio 13-oji – jau istorija, bet ji dar gyva. Įvykiai į atmintį įsirėžę ir tiems, kurie tuo laiku buvo Vilniuje, ir tiems, kurie per televiziją stebėjo iki paskutinės akimirkos iš eterio nesitraukusią Eglę Bučelytę. „Tada svetimi tiesė rankas į tai, kas mums buvo visai nauja ir labai brangu. Siekėme apsaugoti savo nepriklausomybę, ir tas siekis mus vienijo. Dabar, praėjus 26 metams, apima dvejopi jausmai – ir liūdesys dėl žuvusiųjų, sužalotųjų, ir džiaugsmas bei pasididžiavimas, kad ta auka nebuvo beprasmė. Sausio 13-oji mums – pergalės prieš didelę imperiją ir jos ginkluotą kariauną diena“, – kalbėjo meras.
Seimo narys J. Varkalys sakė niekada nepamiršiąs to, ką išgyveno 1991-ųjų sausį. „Vakar, stovint prie laužo šalia Seimo rūmų, prieš akis prabėgo 26 metų senumo įvykiai: žmonių minios prie parlamento, Sitkūnuose, žuvusiųjų karstai sporto rūmuose… Šiandien galime džiaugtis, kad esame laisvi, kad tapome Europos Sąjungos dalimi, kad mus pridengia NATO, kad nėra taip, kaip Gruzijoje ar Ukrainoje“, – pabrėžė parlamentaras.
Švęsti laisvę kvietė ir Seimo narys A. Stančikas, sakydamas, kad Sausio 13-oji iki šiol mums labai svarbi ir vertinga, bylojanti apie mūsų drąsą ir vienybę. Parlamentaro įsitikinimu, tokie pat esame ir šiandien: „Nors apklausos rodo, kad karinės agresijos atveju tik pusė gyventojų stotų ginti savo šalies, aš įsitikinęs, kad esant reikalui už nepriklausomybę kovotų kiekvienas.“
Apžvelgdamas pilnutėlę salę, J. Razma teigė matąs, kad plungiškiai puikiai suvokia šios šventės prasmę ir laisvės svarbą. Seimo nario nuomone, nuo tų dienų įvykių baigties priklausė ne tik Lietuvos likimas, bet ir kaip atrodys visos Europos žemėlapis. „Šiandien galime didžiuotis savo tauta. Ir stenkimės, kad šių dienų turinys būtų vertas laisvės gynėjų aukos“, – ragino jis.
Po patriotiškų pasisakymų į sceną buvo pakviesta žymiausia lietuvių liaudies dainų atlikėja Veronika Povilionienė, Plungės garbės pilietis saksofonininkas Petras Vyšniauskas, instrumentalistas Gvidas Kovėra ir ansamblis „Blezdinga“.