Ir vėl Kovo 11-oji, ir vėl Plungės kultūros centras aidėjo nuo liaudiškos muzikos garsų! Jau dvylika metų iš eilės Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti čia vyksta tarptautinis vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių festivalis. Anksčiau vadinęsis „Kovo 11-osios vaikai“ renginys pakeitė pavadinimą į „Laisvės vaikai“. Bet dėl to jis netapo mažiau patrauklus. Kiekvienais metais į festivalį atvyksta jaunųjų šokėjų ne tik iš mūsų šalies, bet ir iš užsienio valstybių.
Šiemet kolektyvų sulaukta iš Šilutės, Gargždų, Latvijos ir kalnuotosios Gruzijos.
Šventinę nuotaiką susirinkusiesiems visų pirma „įteikė“ Plungės „Saulės“ gimnazijos choras, vadovaujamas Elenos Klimienės.
Na, o šokių siautulį, kaip ir dera, pradėjo šventės organizatorė ir sumanytoja Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Mažasis suvartukas“. Kaip ir kasmet, jaunieji plungiškiai žiūrovams dovanojo savo naujausių šokių puokštę. Ši studija jau
skaičiuoja septynioliktuosius metus. Šiuo metu liaudiško šokio paslapčių mokosi daugiau nei du šimtai vaikų. Kolektyvo meno vadovė ir vyriausioji baletmeisterė – Ilona Baltikauskaitė, baletmeisterė – Justė Tulickienė.
„Mažasis suvartukas“ sėkmingai atstovauja rajonui pasaulio lietuvių ir moksleivių, Plungės miesto ir Žemaitijos dainų šventėse, dalyvauja įvairiuose vaikų ir jaunimo tautinės muzikos ir šokių festivaliuose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Pasidžiaugę saviškių šokiais, plungiškiai negailėjo plojimų ir svečiams.
Smagiai scenoje sukosi vienuoliktus gyvavimo metus skaičiuojanti Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos liaudiškų šokių grupė „Viržytė“ (vadovė Rita Kurpeikytė). „Viržiukai“ yra nuolatiniai rajoninių, respublikinių dainų švenčių dalyviai, taip pat dalyvauja įvairiuose respublikiniuose festivaliuose-konkursuose, džiugina įvairiomis programomis miestelėnus ir rajono svečius.
Į festivalį įsisuko ir netolimi kaimynai iš Gargždų. 1985 metais įkurtą šio miesto kultūros centro vaikų šokių studiją „Trepsiukas“ lanko apie 115 jaunųjų šokėjų. Kolektyvas koncertuoja ne tik Gargžduose, Klaipėdos rajone, bet ir kituose Lietuvos miestuose. Yra daugkartinis respublikinių, tarptautinių festivalių-konkursų, pasaulio lietuvių dainų švenčių dalyvis. Studijos įkūrėja ir vadovė – Lilija Šepčenko, choreografė – Sandra Golovnia.
Į šių metų festivalį atvyko net du kolektyvai iš Latvijos.
Plungės kultūros centro salė lingavo nuo Latvijos Bauskės vaikų ir jaunimo centro ansamblio „Memelite“ šokių. Kolektyvas įkurtas 1991 metais. Šiuo metu jame šoka per 200 šokėjų. Ansamblis koncertuoja ne tik Latvijoje, bet ir įvairiuose festivaliuose užsienyje. Nuo įkūrimo dienos jam vadovauja Ligita Irbitė.
Kitas kolektyvas – Cėsio miesto kultūros ir turizmo centro vaikų ir jaunimo šokių ansamblis „Randinš“ (vadovė Sandra Jonaitė). Šiame kolektyve šoka 150 vaikų. Įkurtas 1999 metais. Šokėjai dalyvauja ne tik Latvijos moksleivių ir respublikinėse šventėse, bet ir daug keliauja koncertuodami. „Randinš“ programą rodė Kanados latvių dainų šventėje.
Akiai neįprastą reginį plungiškiams dovanojo temperamentingieji šokėjai iš Gruzijos – Tbilisio miesto tautinių šokių ansamblis „Marula“ (vadovas Teimurazas Giordazė).
Kolektyvas įkurtas 1998 metais. Jo repertuare – linksmos ir šmaikščios dainos, lyriški ir banguoti šokiai iš įvairių Gruzijos etninių regionų. Jis – įvairių pasaulio folkloro konkursų ir festivalių dalyvis ir nugalėtojas. Savo repertuarą rodė Ukrainoje, Turkijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Azerbaidžane, Prancūzijoje. Šis ansamblis – Gruzijos pasididžiavimas.