![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Jau buvome rašę, kad nuo praėjusių metų liepos 1 dienos po remonto duris lankytojams atvėrė Platelių dvaro sodybos pastatai. Buvusiose dvaro arklidėse įkurtas Užgavėnių muziejus, dvaro svirne – šiuolaikiškos istorinė-etnografinė, gamtos ekspozicijos, parodų salė. Spalvinga gamtos ekspozicija kviečia su parko gyvūnija ir augalija susipažinti interaktyviai – žiūrėti pasirinktą filmą, atsakinėti į klausimus, surinkti dėlionę. Etnografinė ekspozicija byloja apie Platelių senovę – amatus, darbus, pramogas. Vienintelio Lietuvoje Užgavėnių muziejaus ekspozicijoje galima pamatyti daugiau kaip 250 „lėčynų“, svarbiausius Užgavėnių personažus: Morę, Lašininį su Kanapiniu.
Nuo atidarymo dienos apie pusantro tūkstančio žmonių spėjo apsilankyti naujose dvaro sodybos muziejinėse ekspozicijose. Visi čia užsukantieji (tiek vietiniai, tiek ir iš toliau atvykusieji) džiaugiasi originaliomis ekspozicijomis, nuolat organizuojamomis parodomis, seminarais, praktiniais mokymais.
Ne mažesnis susidomėjimas vieninteliu Europoje, šiuolaikinius saugumo, higienos reikalavimus atitinkančiu Šaltojo karo muziejumi, kuris įrengtas viename iš pirmųjų Sovietų Sąjungoje buvusiame požeminiame balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Nuo 1963 iki 1978 metų čia buvo dislokuotos keturios vidutinio nuotolio balistinės raketos SS-4, apginkluotos 2 megatonų galios termobranduolinėmis galvutėmis.
Požeminės raketų paleidimo aikštelės, dar vadintos Militarizmo ekspozicija, rekonstrukcija užtruko apie dvejus metus. Pirmieji lankytojai po remonto naująją ekspoziciją galėjo pamatyti dar praėjusių metų spalio pabaigoje.
Pirmąsias ekskursijas vedė karo paveldo centro vadovas Vladimiras Orlovas, talkinęs įrengiant ekspoziciją. Jo idėjos, žinios, begalinis triūsas padėjo sukurti labai turtingą (tiek išraiškos priemonėmis, tiek informacija) istorinę ekspoziciją, kuri pasakoja apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą – vieną iš garsiausių ir pavojingiausių karinių konfliktų žmonijos istorijoje. Čia pateikiama vaizdinė ir grafinė medžiaga, pasakojanti apie kažkada buvusios visiškai slaptos sovietinės imperijos branduolinės ginkluotės organizavimo bei veikimo principus, taip pat demonstruojami kovinių raketų bei kitų Šaltojo karo ginkluotės rūšių pavyzdžiai, maketai.
Visai plačiajai šalies visuomenei Šaltojo karo muziejus bus pristatytas šių metų balandžio mėnesį.
Nuo muziejaus atidarymo pradžios iki šių metų vasario mėnesio Šaltojo karo muziejų aplankė apie 800 moksleivių ir suaugusiųjų. Tie, kurie buvusią požeminę raketų paleidimo aikštelę bei jos ekspoziciją matė iki remonto ir apsilankė čia po jo, buvo maloniai nustebinti dideliais pasikeitimais. Kompiuteriniuose terminaluose galima pamatyti autentiškos dokumentinės medžiagos, filmuotos tokiuose kompleksuose, kaip buvo čia, Plokščių kaime. Kai bazė veikė, ši medžiaga buvo skirta visiškai slaptam naudojimui ir prieinama tik aukščiausio lygio „vadams“. Be to, atskirose patalpose vaizdą pagyvina čia „dirbantys karininkai ir kareiviai“, t. y. manekenai. Atstatytas ir buvęs praleidimo punktas, kuriame įkurtas muziejaus lankytojų centras.
Jeigu norite daugiau sužinoti apie naujas ekspozicijas ir jų darbo laiką, galite apsilankyti Žemaitijos nacionalinio parko interneto puslapyje
www.zemaitijosnp.lt/lt/informacija-lankytojams/muziejai/.
O dar geriau bus, jei patys atvyksite ir savo akimis viską pamatysite.