Sausio 9-ąją Žemaičių dailės muziejus (ŽDM), kuris įsikūręs Oginskių rūmuose, paskelbė, kad baigė įgyvendinti projekto „Plungės M. Oginskio dvaro sodybos pritaikymas turizmo reikmėms“ trečiąjį etapą ir visas rūmų erdves užpildė įspūdingomis ekspozicijomis. Beveik trejus metus vykdyto projekto vertė – apie 2,67 milijono eurų.
Plungiškiai pamena, kad oficialus restauruotų Oginskių rūmų atidarymas įvyko 2015-ųjų gegužės 16-ąją. Nuo tada Žemaičių dailės muziejus jau priėmė lankytojus, tačiau dalis patalpų dar nebuvo baigtos restauruoti, apžiūrėti buvo galima tik centrinę pastato dalį. Na, o baigiantis metams užbaigti visi restauravimo darbai, rūmų menių sienos ėmė puoštis muziejaus sukauptais meno kūriniais. Taigi dabar lankytojams atviras visas statinys.
Sausio 9-ąją muziejus sulaukė gausaus būrio garbingų svečių: atvyko Seimo narys Jurgis Razma, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Julius Meškauskas, įmonių vadovai ir daug kitų. Susirinkusiuosius pasveikino Artūro Noviko vadovaujama jaunimo vokalinė grupė „Jazz Island“ iš Vilniaus.
ŽDM direktorius Alvidas Bakanauskas renginio dalyviams minėjo, kad nuo šiol muziejus galės pristatyti visą jame sukauptą ir saugomą neįkainojamą turtą: tapybos darbus, raižinius, skulptūras ir kitką. Skelbdamas projekto pabaigą, vadovas pakvietė darbus atlikusios uždarosios akcinės bendrovės „Pamario restauratorius“ direktorių Aldą Kliuką iškilmingai pasirašyti darbų pabaigos aktą. A. Bakanauskas juokavo: „Gegužės mėnesį, kai vyko atidarymas, aplinkui dar zujo darbininkai. Dabar viskas jau atlikta. Darbų pabaigos aktą vis delsėme pasirašyti, nes norėjome įsitikinti, ar viskas pabaigta, ar kiekviena lemputė savo vietoje. Ir žmonių prašėme, kad surastų bent dešimt klaidų, bet nerado.“
„Pamario restauratoriaus“ vadovas kalbėjo: „Išėjote iš paprasto pastato, o grįžote į rūmus, kurie dabar tokie, kokie buvo kunigaikščio Mykolo Oginskio laikais. Mes suteikėme rūmams autentišką formą, o jūs, muziejininkai, suteikite jiems tinkamą turinį, grąžindami į juos Oginskių dvasią.“
A. Bakanauskas už puikų darbą dėkojo ne tik direktoriui A. Kliukui, bet ir objektą prižiūrėjusiam jo
pavaduotojui Algimantui Zokaičiui, plungiškiui medžio meistrui Vytautui Bubilui, merui A. Klišoniui, Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriuje dirbusiai Jūratei Garčinskaitei, ŽDM vyriausiajai buhalterei Danutei Rimeikytei ir kitiems. Beje, D. Rimeikytei padėkota ne tik už puikiai tvarkytus projekto finansus, bet ir už muziejui paskirtus dvidešimt darbo metų.
Sveikindamas muziejininkus Seimo narys J. Razma pasidžiaugė, kad viena iš svajonių – atkurti autentiškus rūmus – įgyvendinta. „Bet ties tuo nesustokite. Imkitės ir kitų pastatų – dar laukia oficinos, žirgynas. Nes šis dvaras – ne tik Plungės, bet ir visos Lietuvos pasididžiavimas“, – teigė parlamentaras. Meras A. Klišonis pasidžiaugė, kad Oginskių rūmai – ne rezervatas, o visuomenės traukos centras, kurį pernai aplankė net 70 tūkstančių žmonių, nors rengiant projektą planuota, kad 75 tūkstančių bus sulaukta per trejus metus.
Muziejaus vyriausioji rinkinių saugotoja Danutė Einikienė, pakviesta pristatyti parodas ir ekspozicijas, juokavo: „Nežinau, kaip turėčiau per penkias minutes pristatyti viską, ką turime ir ką norime jums parodyti, bet pabandysiu.“ Anot jos, ŽDM rinkiniuose – apie 15 tūkstančių darbų, kuriuos muziejui dovanojo lietuviai dailininkai iš viso pasaulio.
D. Einikienė akcentavo, kad tądien muziejuje atidarytos šešios parodos ir penkios ekspozicijos. Viena iš parodų – ŽDM krikštatėvio, išeivijoje kūrusio dailininko Juozo Bagdono (1921–2005) personalinė kūrybos paroda, skirta šio menininko 105-osioms gimimo metinėms paminėti. Be to, veiks tapytojo Donato Valatkos (1932–2007) peizažų, liaudies medžio meistrų darbų (iš buvusio liaudies kūrybos gaminių įmonės „Minija“ muziejaus) parodos, tarptautinė konkursinė ekslibrisų paroda „Mykolui Kleopui Oginskiui – 250“, Lauryno Ivinskio 205-osioms gimimo metinėms skirta paroda „Kalendoriai – bėgančio laiko liudytojai“. Akį traukia ir ekspozicijos: istorinė Oginskių ekspozicija, Antano Lipskio (1917–2013) kūrybos palikimas Žemaitijai, Vytauto Jaručio kalvystės ir juvelyrikos darbų kolekcija, Vytauto Ulevičiaus medžio skulptūros, šiuolaikinės lietuvių dailės ekspozicija.