
Nuo šių metų rugsėjo, įsigaliojus Laukinių gyvūnų laikymo taisyklių pakeitimams, Lietuvoje bus draudžiama laikyti kai kurių rūšių laukinius gyvūnus ir jais prekiauti. Šis draudimas taikomas ir fiziniams, ir juridiniams asmenims.
Išimtį sudaro pagal leidimą įsteigti zoologijos sodai ir mokslo ar mokymo tikslais gyvūnus laikančios mokslo ir mokymo įstaigos. Draudimas taip pat netaikomas gyvūnams, kurie teisėtai įsigyti iki pakeitimo įsigaliojimo, ir gyvūnams, kurių bent dviejų kartų individai buvo atvesti ar išsirito iš kiaušinio nelaisvėje.
Į draudžiamų laikyti gyvūnų rūšių sąrašą įtrauktos ir dvi labai sparčiai artimiausiuose Europos kraštuose plintančios invazinės rūšys: paprastasis meškėnas ir pilkoji voverė. Išplitę Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitose valstybėse, šie gyvūnai naikina smulkius stuburinius ir skurdina vietinių rūšių įvairovę. Į laukinę gamtą šie gyvūnai dažniausiai pakliūva pasprukę iš savo narvelių arba savininkų tyčia išleisti artimiausiame miške. (Invazinės rūšys – svetimšalės rūšys, sėkmingai įsikūrusios naujose gamtinėse ar pusiau gamtinėse ekosistemose ir sukeliančios pavojų vietinei biologinei įvairovei.)
Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, pagal Laukinių paukščių apsaugos direktyvos reikalavimus bus draudžiama laikyti visų Europos Sąjungos teritorijoje paplitusių rūšių laukinius paukščius. Minėtosios Laukinių gyvūnų laikymo taisyklės papildytos specialiu priedu, kuriame išvardytos ir kitos draudžiamos laikyti rūšys – daugiausia stambios, labai retos ir nykstančios.
Nuo rugsėjo įsigalios ir draudimas prekiauti laukiniais, ES teritorijoje natūraliai paplitusių rūšių paukščiais, kai kurių sisteminių grupių nykstančių rūšių gyvūnais ir gyvais visų Lietuvoje pripažintų invazinių rūšių gyvūnais arba į ES dėl tos pačios priežasties draudžiamų įvežti rūšių gyvūnais, pavyzdžiui, amerikiniais baliniais vėžliais ir raštuotaisiais (raudonausiais) vėžliais.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos
Visuomenės informavimo skyriaus informaciją