![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Praėjusią savaitę vienos varkališkės moters kvietimu apsilankėme jos nurodytoje vietoje – prie ūkininko Kazimiero Baginsko fermų esančioje pievoje. „Ekskursija“ klampojant per mėšlu tręšiamą teritoriją baigėsi kraupiu radiniu – aptikome irstančią veršelio gaišeną. Maža to – aplinkui mėtėsi ir daugiau liekanų. „Ar gali taip būti? Dabar ne tik fermos smarvę turim uostyti, bet ir dvėselienos! Kaip taip galima elgtis?“ – nesuprato mus lydinti moteris, dar nuogąstavusi, kad taip elgiantis ir kokios ligos užkratas Varkaliuose gali pasklisti.
Nepanorusi viešai skelbti savo pavardės (nes baiminasi galimų nemalonumų, gresiančių dėl į viešumą iškeltos problemos), varkališkė pasakojo, jog mėgsta pasivaikščioti po Varkalių apylinkes, tad nepraleido progos užsukti ir į ūkininko K. Baginsko valdomą teritoriją. Pasak moters, vaikščiojant aplanko sentimentai: kadaise šiose vietose buvo dirbta, tada esą viskas atrodė kitaip, o dabar… Tvarkos nebėra, akis bado pakrūmėse esantys šiukšlynai, buvusio kolūkio pastatų griuvėsiai, negana to, tenka išvysti ir sveiku protu sunkiai suvokiamus dalykus – pūvančias gyvulių dvėsenas!
Moteris supranta, kad teritorija, kurioje tvarkosi ūkininkas K. Baginskas, yra privati, tačiau tai nereiškia, jog joje galima elgtis taip neatsakingai! „Pažiūrėkit, kiek paukščių aplinkui skraido, tupi, lesinėja – pulkai jų čia būna. Kam jiems skrist kažkur kitur, jei maisto randa vietoje“, – pastebėjo varkališkė.
Išties, paukščių čia netrūksta. Juos vilioja ne tik mėšlas, kuriuo tręšiama pieva, bet ir… rimtesnis maistas. „Esu radusi čia visokių kojų, vištų žarnų, gyvulių odos liekanų. Bet tai, ką dabar pamačiau, sukrėtė labiausiai“, – rodydama į irstančią veršiuko gaišeną pasakojo moteris.
Apie radinį informavome Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Telšių departamento Plungės skyriaus inspektorius. Skyriaus vedėjas Alvydas Montvydas vėliau informavo, jog buvo atliktas patikrinimas ir mūsų minimi faktai pasitvirtino. Net su kaupu!
„Žemės sklype, šalia fermų, kur kratomas mėšlas, rasta irstančių veršelių gaišenų, kitų šalutinių produktų likučių, kurie išvežti kartu su mėšlu. Ūkio savininkas įpareigotas nedelsiant tinkamai tas gaišenas sutvarkyti“, – patikrinimo rezultatus komentavo A. Montvydas, užsimindamas, kad gaišenų buvo bene šešios.
Jau kitą dieną po inspektorių vizito ūkininkas K. Baginskas VMVT Telšių departamento Plungės skyrių informavo, kad nustatyti trūkumai buvo pašalinti, gaišenos – sutvarkytos. Kaip sakė A. Montvydas, jos surinktos, sudėtos į šalutinių gyvūninių produktų saugojimo konteinerį ir paruoštos išvežti į tokias atliekas tvarkančią įmonę.
Už netinkamą gaišenų ir kitų šalutinių gyvūninių produktų tvarkymą ūkininkui buvo surašytas protokolas pagal Administracinių nusižengimų kodekso 343 straipsnį, numatantį baudą nuo 50 iki 1 450 Eur. Kiek konkrečiai K. Baginskui teks susimokėti, kol kas dar nėra aišku. Pasak VMVT Telšių departamento Plungės skyriaus vedėjo, nutarimas bus priimtas vėliau. „Mano žiniomis, per pastaruosius metus mūsų tarnyba šio ūkininko nebaudė“, – paaiškino vedėjas. Todėl gali būti, jog piniginė bauda už nesutvarkytas gaišenas K. Baginskui nebus pati didžiausia.
„Jeigu už tokį elgesį atsakingu asmeniu būtų pripažintas darbininkas, jo greičiausiai lauktų įspėjimas, tačiau dabar atsakomybė tenka fermos valdytojui ir vadovui. Šiuo atveju įspėjimas nėra numatytas, bus skiriama piniginė bauda“, – pastebėjo A. Montvydas.
Kaip pievoje atsidūrė gaišenos, norėjome pasiteirauti paties K. Baginsko, tačiau to padaryti nepavyko: išgirdęs, kas skambina, pokalbį iškart nutraukė.
Na, o inspektoriams jis pasiaiškino taip: tai esą nutiko dėl fermos darbininkų aplaidumo.
Ūkininkas K. Baginskas šiuo metu fermose Varkaliuose augina galvijus, vištas. Čia taip pat įrengta skerdykla. Pasak A. Montvydo, pastatytas ir šalutinių gyvūninių produktų saugojimo konteineris.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad šalutinių gyvūninių produktų (ŠGP), tarp jų – ir gaišenų, tvarkymą reglamentuoja VMVT direktoriaus įsakymu patvirtinti Šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių tvarkymo ir apskaitos reikalavimai. Juose numatyta: ŠGP turėtojai (ūkinių gyvūnų laikytojai), nugaišus jų laikomam gyvūnui, ne vėliau kaip per 24 valandas turi pranešti ŠGP tvarkytojui apie jų susidarymą, o pastarieji per 24 valandas paimti ŠGP iš ūkio ir užtikrinti jų utilizavimą.