Turbūt dažnas perskaitęs šį pavadinimą pasipiktinęs sakys, jog vaikai ir taip turi daugybę teisių bei laisvių, o pareigų – mažai. Tačiau šį kartą ne apie tai.
Ar prisimenate save toje gyvenimo kryžkelėje, kai reikėjo apsispręsti, kokiu keliu eiti ir kokią profesiją pasirinkti? Gal šiuo metu kažkuris iš Jūsų ar Jūsų vaikų renkasi sau ateities profesiją?
Šią vasarą, kaip ir kiekvienais metais, abiturientams teko sunkus uždavinys –
kur stoti? Tai dilema ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Atsiranda ir tokių „gudruolių“, kurie būsimą specialybę bei studijas renkasi loterijos būdu, nes, anot jų, jie dar neapsisprendė, ką gyvenime norėtų veikti. Kiti atiduoda teisę nuspręsti tėvams ir prašo jų pagalbos pasirenkant studijas. Dažnai tėvai ir patys nutaria, kad jie geriau parinks specialybę savo vaikui. Negaliu kategoriškai teigti, kad tėvų parinkta specialybė visada yra blogas pasirinkimas… Tačiau, mano nuomone, tėvų balsas, šiuo atveju, turėtų būti tik patariamasis. Juk tėvai negyvens savo sūnaus ar dukters gyvenimo, jiems nereikės dirbti vaikui parinkto darbo. O jei jų atžalai parinkta profesija bus visiškai ne prie širdies? Juk jaunas žmogus geriausiai žino, kas jį domina, kokia sritis jam patinka.
Štai dar viena istorija: duktė norėjo tapti menininke, tačiau jos tėvų noru ji tapo pedagoge ir visai ne dailės… Nors praėjo jau daug metų, tačiau moteris iki šiol gailisi, kad paklausė savo tėvų. Darbas meno srityje jai iki šiol liko kaip tolimas miražas ir širdies kertelėje užslėpta svajonė. Kelias pasirinktas, o trauktis nebėra kur. Moteris sakė, kad savo vaikams tikrai nerinks profesijos, tai jie padarysią patys, savo noru. Sakoma, kad iš svetimų klaidų reikia mokytis, bet dažnai pasimokoma tik iš savųjų…
Tačiau gana apie liūdnas profesijos parinkimo istorijas, juk yra ir linksmesnių. Prieš keletą dienų teko kalbinti tris šimtukus iš brandos egzaminų gavusį moksleivį Dainių Kučinską iš Rietavo. Jaunuolis sakė, kad jau anksčiau tvirtai žinojęs, jog jam labiausiai sekasi fizika. Tad ne veltui pasirinko studijuoti taikomąją fiziką. Jis tvirtai žino, kad savo ateitį sies su šia sritimi. Smagu, kai jaunas žmogus žino, ką nori veikti gyvenime.
Tad rinktis profesiją reikia atsakingai, juk nuo šio sprendimo gali pasikeisti visas likęs gyvenimas. Juk kiekvienas iš mūsų norėtų, kad pasirinkta profesija garantuotų ir mėgstamą darbą. O kaip Jūsų pasirinkta profesija? Ar ją pasirinkote tokią, kokios iš tikrųjų norėjote?
Ką tik baigusiems abiturientams norisi palinkėti gero starto profesiniame kelyje, o jų tėvams būti tuo patariamuoju balsu, kuris tik palaimintų vaiko pasirinkimus ir džiaugtųsi jo profesiniais pasiekimais!