Ar gali būti, kad visuomenei rūpėtų vienuolikmečio nuomonė? O jeigu kalbama apie islamo valstybę ir apie paauglę mergaitę? Atrodytų, ten, kur moterys kone bežadės, net minties negali kilti apie viešumą. Tačiau vienuolikmetė Malala iš Pakistano išdrįso mesti iššūkį Talibanui. Kai smogikai pagrasino susprogdinti visas mergaičių mokyklas, nes moterims mokslo esą nereikia, Malala žiniasklaidai drąsiai išdėstė priešingą poziciją. Galima būtų spėlioti, kad ji nesuvokė, ką daro, bet tokioje šalyje, kur mergaičiukėms nuo mažens diegiamas nuolankumas, tai mažai tikėtina. Ekstremistai nesudrebėjo, verdiktas išsišokėlei – mirtis. Mergaitė buvo sunkiai sužeista į galvą. Laimei, kulka nepalietė smegenų, o iš mirties nagų ją ištraukė Jungtinės Karalystės medikai. Prieš keletą metų ši istorija apskriejo visą pasaulį.
Bent jau man džiugu, kad šiemet Nobelio taikos premija paskirta tai dabar jau septyniolikmetei merginai. Beje, taip pat įvertintas ir 60 metų indas, tačiau pakistanietė tapo jauniausiu pasaulio žmogumi, kurio nuopelnai pagerbti tokia prestižine premija. Apdovanojimas skirtas už kovą, kad visi vaikai turėtų teisę į švietimą. Skamba išdidžiai. Deja, mergaitei su šeima teko palikti tėvynę. Jungtinėje Karalystėje apsigyvenusi paauglė ir šiandien tvirtai laikosi pozicijos, kad tik išsilavinimas yra tikroji galia.
Ko gero, mūsų vaikai nesusimąsto, kad už teisę į mokslą gali reikėti sumokėti tokią kainą.
Beje, kaip išaiškėjo visai neseniai, kelių sostinės rusakalbių mokyklų mokiniai vyko į sukarintas Rusijos stovyklas. Ką ten „studijavo“ paaugliai, kurie mūsų šalyje gauna nemokamą mokslą, ko gero, galima įsivaizduoti.
Atsakomybė mėtoma kaip karšta bulvė. Štai „Vakaro žinios“ rašo, kad šiomis dienomis problemą aptarė švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis bei Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina, tačiau abu skėsčioja rankomis – kaltų nėra, situacija nevaldoma.
Pasirodo, kaip sakė saugumiečių vadas, trečiųjų šalių bandymai daryti įtaką šalies gyventojams, tarp jų ir moksleiviams, nėra naujas dalykas. Ką daro VSD? Dirba savo darbą – stebi. O už vaikus esą atsako jų tėvai. Nei prie mokyklos direktoriaus, nei, žinoma, prie ministro neprisikabinsi, nes tokie mūsų įstatymai.
Anot D. Pavalkio, jis neketina ieškoti asmenų, organizavusių išvykas. Už tai, kas darosi mokyklose, atsakinga esanti steigėja – savivaldybė. Vilniaus klerkai, rašoma, trauko pečiais – „neįmanoma sukontroliuoti, kur mokyklos veža vaikus vasaromis“. Taigi, kam priklauso mūsų valstybės pasus turinčių jaunuolių protas?
Štai toks, mano nuomone, riebus „raitytinis“ patėkštas lietuvaičiams po nosimi. Akivaizdu – dvokia, bet, ko gero, mūsų įstatymų „kepėjams“ ir stebėtojams, kaip tikriems lietuvaičiams, dar reikia jį palaikyti saujoje.