
Kovo 1 d., penktadienį, 16.30 val. Plungės viešojoje bibliotekoje vyks renginys, skirtas LIETUVIŲ KALBOS DIENOMS paminėti. Į jį mielai sutiko atvykti buvusi plungiškė (gimė Plungėje, baigė anuometinę Plungės 3-iąją vidurinę mokyklą), dabar Klaipėdos universiteto profesorė, habilituota mokslų daktarė lietuvių kalbininkė Dalia Kiseliūnaitė.
D. Kiseliūnaitė – tarptautiniu lygiu pripažinta baltistė, nykstančios kuršininkų kalbos žinovė, tirianti Mažosios Lietuvos etninę kultūrą ir kalbą. Praėjusių metų pabaigoje Lietuvių kalbos institutas išleido mokslininkės monografiją „Kuršių nerijos kuršininkų kalba. I dalis. Fonetika ir fonologija“. Už pamario etninės kultūros ir kalbos paveldo puoselėjimą 2023 m. D. Kiseliūnaitei skirta Kuršių nerijoje, Karvaičių kaime, 1776 metų sausio 9 dieną gimusio Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija. Daugelį metų premijos laureatė vargonuoja Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje liturginių apeigų metu, yra aktyvi neringiškių evangelikų liuteronų bažnytinės bendruomenės narė. D. Kiseliūnaitė – taip pat Liepojos universiteto garbės daktarė, apdovanota Latvijos Respublikos Pripažinimo kryžiaus II laipsnio ordino Komandoro kryžiumi, Baltijos Asamblėjos medaliu.
Daugeliui plungiškių ne tik žinomas, bet ir pažįstamas prieš keletą metų po Plungę sukinėjęsis, ją ir plungiškius filmavęs režisierius Arvydas Barysas. Jis – dokumentinių filmų apie tarmes ir etnografiją („Visos tarmės gražiausios“), kuršininkų kalbą („Išbarstyti žodžiai“), Plungę („Plungės kraštas“, 2021) kūrėjas. D. Kiseliūnaitė visiems šiems filmams parašė tekstus.
Mielieji plungiškiai, šįsyk visi tie, kuriems rūpi, skauda, o gal net maudžia širdį dėl lietuvių kalbos, visus jus nuoširdžiai kviečiame į susitikimą su pristatytąja Klaipėdos universiteto kalbininke profesore, habilituotų mokslų daktare DALIA KISELIŪNAITE. Prelegentė kalbės tokiomis temomis: bendrinės ir valstybinės kalbos statusas, raštingumo lygis, kalbos politika; mūsų kalbos atsparumas kitų kalbų įtakai; šnekamosios kalbos ir tarmių santykis su bendrine kalba; ar saugome ir puoselėjame savo kalbą? Kas priklauso nuo kiekvieno iš mūsų?
Kalba – mūsų visų kasdienė duona. Lektorė lauks ir mielai atsakys į Jūsų klausimus. Kiek klausime, tiek gausime! Manome, kad laukia tikrai aktualus, įdomus, gyvas susitikimas. Ir klausti, ir gauti – visus maloniai kviečiame ir visų laukiame!