
Balandžio 14 d. Vyriausybės rūmuose paminėtas šalies nacionalinių parkų 20-metis. Čia surengtoje konferencijoje „Lietuvos nacionaliniai parkai – krašto lobynas. Vakar, šiandien, rytoj“ dalyvavo nacionalinių ir regioninių parkų darbuotojai, mokslininkai, planuotojai, valstybės ir savivaldos institucijų, akademinės bendruomenės, visuomeninių organizacijų atstovai.
Susirinkusiesiems perskaitytas Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas. Konferencijos dalyvius sveikino Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, kultūros ministras Arūnas Gelūnas ir aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.
Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės, prieš 20 metų visi buvo pakylėti. „Anuomet kraštovaizdžio, gamtos apsauga tiesiogiai siejosi su nepriklausomybės atkūrimu. Kaip ir visame pasaulyje, buvo steigiami nacionaliniai parkai, kitos saugomos teritorijos.“, – prisiminė R. Baškytė.
Konferencijoje pristatyti visi penki šalies nacionaliniai parkai. Tai 1991 m. įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos ir Žemaitijos nacionaliniai parkai, Trakų istorinis nacionalinis parkas ir Aukštaitijos nacionaliniu parku pervadintas 1974 m. įsteigtas LTSR nacionalinis parkas. Šiuo metu penki nacionaliniai parkai užima 1 523 kv. km plotą. Tai sudaro daugiau kaip 2 proc. šalies teritorijos.
Kiekvienas nacionalinis parkas prisistatė savitai ir įdomiai. Pranešimams buvo skirta 15, kultūrinei programai – 10 minučių. Pranešimus skaitė Žemaitijos, Kuršių nerijos, Trakų nacionalinių parkų direktoriai, Aukštaitijos ir Dzūkijos parkų specialistai.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos folkloro ansamblio „Platelee“ dalyviai pristatė savo krašto šokius ir dainą, papasakojo, kaip atsirado Platelių ežeras.
Diskutuota apie nacionalinių parkų kelią nuo idėjos iki šių dienų. Akcentuota, kad nepriklausomybės pradžioje kurti nacionalinius parkus labai norėjo Lietuvos žmonės, tačiau ne visi valdžios atstovai tam pritarė. Dabar yra atvirkščiai: valdžia pritaria, tačiau žmonės nebenori. Štai dėl ko iki šiol neturime Suvalkijos nacionalinio parko. Dabar labai daug biurokratinių suvaržymų, tikrinančių ir kontroliuojančių institucijų, o pradžioje žmonės dirbo daugiau iš idėjos.
Pietų pertraukos metu kiekvieno nacionalinio parko atstovai supažindino su savo kulinariniu paveldu. Ypač turtingas vaišėmis buvo žemaičių stalas. Kastinys, spirginė, cibulynė, silkė, bulvės su lupenomis, naminiai pyragai, uogienės, gira… Visa tai ragaudami, svečiai negailėjo pagyrų.
„Saugomų teritorijų paukštėmis“ ir padėkos raštais apdovanoti labiausiai prisidėjusieji prie nacionalinių parkų kūrimo ir veiklos juose. Džiugu, kad iš mūsų nacionalinio parko už aktyvią veiklą padėkos raštais apdovanotos Gamtos skyriaus vedėja Marija Jankauskienė ir Kultūros skyriaus vedėja Aldona Kuprelytė.
Padėkos raštus gavo ir mūsų kraštui nusipelnę žmonės: mokytoja, kraštotyrininkė Stanislava Stripinienė ir Žemaičių Kalvarijos bendruomenės „Gardai“ pirmininkas, geografijos mokytojas metodininkas Bronius Kleinauskas.
Konferencijai pasibaigus, jos dalyviams suorganizuota ekskursija į Valdovų rūmus.
Aušra BRAZDEIKYTĖ
ŽNPD Platelių lankytojų centro administratorė
Giedriaus Norvaišo nuotr.