
Visą parą pacientams atviras Plungės savivaldybės ligoninės priėmimo-skubios pagalbos skyrius teikia vis daugiau ir daugiau paslaugų. Rekonstruotose ir atnaujintose patalpose jau įrengtos keturios palatos, keli pacientų apžiūros kabinetai, veikia laboratorija, atidaryta ambulatorinė operacinė, turima daug diagnostinės įrangos. Pats naujausias įrenginys – Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančio lietuvio Romo Veito iniciatyva nupirktas ir ligoninei padovanotas monitorius – vaikų sveikatos būklės stebėjimo aparatas, rodantis pagrindines gyvybines funkcijas.
Anksčiau ligoninės priėmimo skyrius, kaip patys medikai juokauja, buvo vadinamas siuntimų išrašymo skyriumi. Jame pacientas būdavo priimamas, užpildomi dokumentai, diagnozuojamas pirminis negalavimas, perrengiamas ir pasiunčiamas į kurį nors skyrių. Dabar priėmimo skyriaus funkcijų ir paslaugų spektras jau gerokai platesnis. Ir vadinasi jis jau priėmimo-skubios pagalbos skyriumi.
Kaip pasakojo
ligoninės direktorius
Antanas Martusevičius, ir Sveikatos apsaugos ministerija, ir visa sveikatos apsaugos sistema įstaigoms kelia reikalavimą: kuo daugiau pacientų priimti į priėmimo-skubios pagalbos skyrių, teikiant jiems sveikatos būklės stebėjimo paslaugą, ir kuo mažiau guldyti į skyrius, kitaip sakant – hospitalizuoti. „Mes to reikalavimo laikomės, jis – į gera. Nes stebėjimo paslaugos – ir veiksmingos, ir ekonomiškos“, – sakė A. Martusevičius. Mat, jei žmogus patenka į vadinamąjį stacionarą, jau kur kas brangiau atsieina jo nakvynė, maitinimas, priežiūra ir kt.
Anot direktoriaus, iš žmonių jam tekę girdėti: „Atvežėm pacientą į ligoninę, o daktarai jį numetė priėmimo skyriuje“. A. Martusevičiaus teigimu, tokia nuostata klaidinga. Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, kuriam vadovauja gydytojas Rolandas Dėdinas, žmogus tikrai nenumetamas. Vieniems čia suteikiamos ambulatorinės paslaugos, trunkančios iki keturių valandų, kitiems – stebėjimo, kai pacientas priėmimo skyriuje praleidžia nuo keturių iki dvidešimt keturių valandų. Jei ir po to ligonio į namus išleisti dar negalima, jis perkeliamas į kurį nors kitą skyrių.
Anot ligoninės slaugos administratorės Vijoletos Mačiuitienės, per praėjusiuosius metus priėmimo-skubios pagalbos skyriuje ambulatorinės paslaugos suteiktos 10 370 pacientų, stebėjimo – 1 470.
Skyriaus patalpos – rekonstruotos, išplėstos, atnaujintos. Čia pacientai ne tik apžiūrimi budinčių gydytojų, bet ir, reikalui esant, jiems atliekami tyrimai, skiriami vaistai, statomos lašinės, pasitelkus turimą įrangą, nustatoma diagnozė. Be to, visai neseniai priėmimo-skubios pagalbos skyriaus poreikiams pirmajame aukšte ir ambulatorinė operacinė atidaryta. Joje atliekamos įvairios smulkios operacijos, gipsuojama. Ten pat – ir rentgeno aparatūra, ir kompiuterinis tomografas, endoskopas, sonoskopas. Žodžiu, priėmimo skyrius įrangos arsenalu nesiskundžia.
Pasak vedėjo R. Dėdino, priėmimo-skubios pagalbos skyrius – pats margiausias ir neprognozuojamas. Čia pakliūva ir susirgę vaikai, ir potrauminiai ligoniai, ir širdininkai. „Pavyzdžiui, po vieną rytą įvykusių dviejų avarijų į skyrių buvo atgabenti net septyni žmonės. Visi tilpo, visiems atsirado po lovą, suteikta pagalba. Anksčiau visus ant suoliukų sodindavom, dabar dažniau guldom“, – pasakojo skyriaus vyr. slaugytoja Renata Luotienė.
Apie kitą atvejį papasakojo gydytojas R. Dėdinas: „Kreipėsi pusamžis vyras. Skundėsi rėmeniu, krūtinės skausmais. Paguldėm, ištyrėm ir nustatėm miokardo infarktą“.
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, be gydytojo R. Dėdino ir vyr. slaugytojos R. Luotienės, dirba dar 18 žmonių. „Mūsų skyriaus darbuotojų kvalifikacija – itin aukšta. Kadangi gydome įvairiausias ligas, tai ir išmanyti turime viską“, – sakė R. Luotienė. Reikalui esant, į priėmimo-skubios pagalbos skyrių kviečiami budintys gydytojai iš kitų skyrių, o naktimis neurologas, ausų-nosies-gerklės ligų specialistas, radiologas, sonoskopuotojas, endoskopuotojas, akušeris-ginekologas kviečiami net iš namų.
Kaip jau minėjome, ligoninės medikai ypač džiaugiasi ką tik JAV lietuvio R. Veito padovanotu monitoriumi. Jis naudojamas ir priėmimo-skubios pagalbos skyriuje. Tai aparatas, rodantis vaikų kraujospūdį, temperatūrą, kvėpavimo dažnį, atliekantis programinius skaičiavimus.
„To aparato vertė – apie 50 tūkstančių litų, jis mums buvo labai reikalingas“, – sakė direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė.
Jos teigimu, ponas R. Veitas į Plungės ligoninę paskambina ir paremti pasisiūlo prieš kiekvienas Kalėdas. Vienais metais gauta finansinė parama, už ją ligoninė pasisiuvo patalynės, pernai – du portatyviniai deguonį gaminantys aparatai: jų dėka pacientas gauna tam tikros koncentracijos ir drėgnumo, sušildytą deguonį. Ir nebereikia balionų. Už visas šias dovanas medikai dėkingi kasmet paramą suorganizuojančiam ponui R. Veitui.