Kiek naujagimių atkeliavo į šį pasaulį, kokius vardus jiems suteikėme, kiek porų prisiekė mylėti amžinai, o kiek to pažado nusprendė nebesilaikyti, galiausiai kiek netekome gyventojų – visa tai yra įdomioji praėjusių metų statistika, su kuria kviečiame susipažinti.
Naujų metų pradžioje Plungės rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyrius tradiciškai pateikia informaciją apie tai, kokie buvo praėjusieji metai, juk jo darbas – registruoti santuokas, skyrybas, gimusius vaikus, mirusius gyventojus ir rengti kitus civilinius įrašus. Taigi kokie mūsų rajonui buvo 2021-ieji?
Gimusiųjų – daugiau
Per 2021 metus Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruoti 343 naujagimiai (161 berniukas ir 182 mergaitės). Iš jų 81 – užsienio valstybėse gimę Lietuvos Respublikos piliečių vaikai, kurie įstatymo numatyta tvarka įtraukti į mūsų apskaitą. Įregistruoti 6 kūdikiai, kai vaiko motina nėra įregistravusi santuokos su vaiko tėvu ir tėvystė nepripažinta. Jauniausia mama – 15 metų, jauniausias tėvas – 18 metų.
Populiariausi vardai, kuriais pernai savo naujagimius pavadino plungiškiai, – Liepa, Amelija, Matas, Lukas. Buvo suteikta ir kiek neįprastų vardų – Altėja, Akmėja, Amita, Una, Luna, Limas, Matijus, Ovenas, Deimjenas, Eldaras, Deinas. Tačiau nemažai tėvelių parinko savo vaikučiams tradicinius, dažnai Lietuvoje girdimus vardus – Barbora, Teresė, Amelija, Joana, Leonas, Jonas, Vincentas.
Užregistruotos 5 dvynukų poros ir 87 tėvystės pripažinimai.
Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Virginija Jonauskienė, apžvelgdama praėjusius metus, sakė, kad neįprastus lietuvio ausiai vardus vaikams neretai duoda užsienyje dirbantys tėvai. Aišku, ir vietiniams nepritrūksta fantazijos. Nors kai kurie vardai jiems, skyriaus darbuotojams, atrodo keistoki, tačiau neįregistruoti vaiko norimu vardu jie neturi teisės. „Svarbu, kad vardas būtų rašomas pagal mūsų kalbos taisykles, be dvigubų raidžių ir pan.“, – sakė vedėja.
Žvelgiant į ankstesnių metų praktiką, pasitaikydavo atvejų, kai tėvai po kurio laiko persigalvodavo ir į skyrių ateidavo su prašymu pakeisti vaiko vardą. „Sakydavo, kad ankstesnis vardas vaikui „neprilipo“. Pagal esamą tvarką naujagimiui vardą keisti galima iki trijų mėnesių“, – pažymėjo V. Jonauskienė.
Statistika rodo, kad rajone 2021 metais gimusių vaikų skaičius šiek tiek didesnis negu 2020 metais.
Daugiau ir mirusiųjų
Deja, fiksuotas ir didesnis išėjusiųjų amžinybėn skaičius. 2021 metais įregistruoti 568 mirties atvejai, beveik visu šimtu daugiau nei 2020 metais. Užsienio valstybėse pernai mirė 13 Plungės rajono savivaldybės gyventojų (šie duomenys įstatymo numatyta tvarka įtraukti į apskaitą).
„Negalime griežtai teigti, bet kas gali paneigti, kad tą padidėjimą lėmė būtent mirtys nuo „kovido“? Juk jis atitinka skaičių žmonių, kurie pas mus mirė nuo šios ligos“, – darė prielaidą Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja.
Daugiau tuokėsi lauke
Civilinės metrikacijos skyrius informavo, kad per 2021 metus įregistruotos 238 santuokos (iš jų 73 vyko bažnyčiose ir įstatymo numatyta tvarka įtrauktos į apskaitą). Su užsienio valstybės piliečiais įregistruotos 8 santuokos. 9 poros plungiškių tuokėsi užsienyje, 32 – kitose pasirinktose vietose.
Beje, būtent jaunavedžių pasirinktose vietose sudaryti santuoką buvo itin populiaru. „Ypač vasarą, kai buvo leista lauke nebedėvėti kaukių. Paprastai Civilinės metrikacijos skyriuje sudarant santuoką reikėjo laikytis apribojimų: jokių iškilmingų ceremonijų, galėjo dalyvauti tik jaunavedžiai, liudininkai ir fotografas, su kaukėmis… Atvirose erdvėse buvo galima laisviau, juk žmonės nori, kad brangia akimirka su jais pasidžiaugtų ir kiti“, – pasakojo V. Jonauskienė.
Vedėja sakė, kad 2020 metais žmonės buvo labiau išsigandę ir sutrikę, o štai 2021 metais didelio blaškymosi nebebuvo, įvyko nemažai vestuvių, kurios buvo perkeltos iš ankstesnių metų. Dažniausiai tuokėsi 25–40 metų amžiaus žmonės. Tačiau netrūko ir gana garbingo amžiaus porų.
Per 2021 metus septyniolikai rajono gyventojų, norinčių tuoktis užsienyje, buvo išduotos pažymos apie šeiminę padėtį. 11 porų, padavusių pareiškimus tuoktis, dėl nežinomų aplinkybių atsisakė įregistruoti santuoką, 3 poros savo santuokos registravimo datą iš 2021-ųjų nukėlė į 2022-uosius.
Palyginus su 2020 metais, pernai bažnyčiose sutuokta 9 poromis daugiau, o Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruotų santuokų skaičius išliko stabilus.
Praėjusiais metais ištuokų, palyginus su užpernai, padaugėjo nuo 93 iki 103. Septynių porų ištuokos įregistruotos užsienio valstybėse ir įstatymo numatyta tvarka įtrauktos į apskaitą Civilinės metrikacijos skyriuje.
„Tuokimės, gimdykime ir džiaukimės“, – baigdama pokalbį optimistiškai žiūrėti į naujus metus rajono gyventojams palinkėjo V. Jonauskienė.