![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Pavasaris – metas, kai po žiemos tingulio žmonėms norisi aktyvesnio laisvalaikio. Puiki žinia tveriškiams, rietaviškiams ir kitiems Lopaičių piliakalnio lankytojams – komplekso rekonstravimo darbai, pradėti praėjusių metų pabaigoje, įgauna vis didesnį pagreitį. Jau dabar matyti, kad pažintinis takas atgimsta tvirtesnis – įrengti ne mediniai, o metaliniai tako poliai, kad renginiams skirta erdvė bus modernesnė – su nauja scena, stilingais suoliukais žiūrovams, ilgaamžiais akmeniniais laiptais. Dar truputis kantrybės ir galėsime mėgautis atnaujinta rekreacine erdve – darbus užbaigti planuojama birželio mėnesį.
Iš Lopaičių – purvinais batais, bet kupini ramybės
Susiruošėme pasižvalgyti po šalia Tverų Ruškio kraštovaizdžio draustinio teritorijoje esantį Lopaičių kompleksą. Norėjome savo akimis pamatyti atgimstantį pažintinį taką, aplankyti visų pamėgtus garsiausius riedulius ir, žinoma, atsigaivinti tyru šaltinio vandeniu. Prie pagrindinio įėjimo į kompleksą pasitiko „Stop“ juosta ir įspėjimas, kad eiti tuo taku draudžiama. Nuvažiavome prie kito rytinėje dalyje esančio įėjimo – jokių juostų, jokių draudimų! Vos įėję į mišką prisiminėme, kuo ypatinga ši vieta. Neapsakoma ramybė – gamta ir tu, tarsi kitas pasaulis neegzistuotų. Nors darbas ir čia virte verda – pažvelgę po kojomis matėme, kaip tūkstančiai „statybininkų“ nekeldami triukšmo velka šapelius į savo skruzdėlyną.
Vadinamoji observatorija, spėjamas dolmenas, riedulys su žmogaus veidu, norų, vaisingumo akmenys – visus šiuos objektus aplankėme nepažeisdami jokių draudimų. Pasisemti vandens „legaliai“ šiuo metu neleidžiama: iš kurios pusės beartėtum prie šaltinio – visur užtvarai. Bet kartais būna, kad draudžiama nereiškia, jog neįmanoma – tądien sutikome ne vieną lankytoją, grįžtantį su pilnais „bambaliais“ šaltinio vandens.
Projekto „Rekreacinio objekto „Lopaičių pažintinis kompleksas“ rekonstrukcijos darbai“ darbus atlieka uždaroji akcinė bendrovė „Plungės lagūna“. Įmonės statybininkų brigada darbavosi atnaujindama renginiams skirtą erdvę. Kadangi į ją patekti buvo neleidžiama, nuotraukas padarėme nuo kalno. Iš aukštai apžiūrėjome jau pastatytus stilingus, renginių dalyviams skirtus suoliukus, į viršų kylančias įrengiamų akmeninių laiptų pakopas. Pasidžiaugėme ir sukaltais geležiniais poliais, iš kurių matyti, kad link šaltinio vedantis takas pakeitė savo trajektoriją ir trumpėja.
Nužingsniavę ne vieną tūkstantį žingsnių, ne kartą apsisukę dėl kelyje sutiktos tvoros, gerokai sutepę batus, bet iki soties pasimėgavę ramybe, grįžome prie automobilio.
Spėjame, kad, orams šylant, atsiras ir daugiau žmonių, nekantraujančių jau dabar aplankyti kompleksą. Turime jiems patarimų – automobilį palikite ne pagrindinėje, o toliau, į kairę nuo medinio kryžiaus esančioje stovėjimo aikštelėje. Natūraliais takais iš ten galite pasiekti dolmeną ir norų akmenį, iš šiaurinės – patekti į apžvalgos aikštelę ir šventvietę, pakeliui „priguldami“ ant sveikatos akmens. Tiesa, jokių nuorodų į juos ar lentelių su informacija, kuo objektai ypatingi, nerasite – anksčiau buvusios nuimtos, o naujos dar neįrengtos. Duosime ir dar vieną patarimą – grįžkite tuo pačiu taku, kuriuo ir atėjote, priešingu atveju visur susidursite su užrašu „Atsargiai! Vyksta statybos darbai, eiti draudžiama“.
Medinis takas eksploatuotas dešimt metų
Priminsime, kad Lopaičių pažintinis takas, kurį įrengė Rietavo miškų urėdija, lankytojams atidarytas 2012 metais. Po jo atidarymo kompleksas išgyveno populiarumo piką ir tapo vienu iš lankomiausių objektų Rietavo savivaldybės teritorijoje. Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad pirmieji piliakalnio unikalumą atrado savo kraštą mylintys tveriškiai. Vietinių aktyvistų dėka garsas apie stebuklingą šaltinio vandenį ir legendomis apipintą piliakalnį, galimą šventvietę ir dolmeną plačiai pasklido po Lietuvą ir į Tverų kraštą priviliojo būrius turistų. Tiesa, pirmiesiems Lopaičių lankytojams po kompleksą teko vaikščioti natūraliais įkalnėmis ir pakalnėmis vingiuojančiais takeliais.
Įrengus turizmui pritaikytą infrastruktūrą, lankytojams objektas pasidarė dar patrauklesnis. Atsirado mediniai takai, laiptai, informacijos stendai, nuorodos į pagrindinius objektus – šaltinį, menamą šventvietę, observatoriją, dolmeną, norų pildymo, sveikatos ar vaisingumo akmenis. Visa ši infrastruktūra tarnavo dešimt metų, bet gamta padarė savo darbą. Dėl didelės drėgmės medinės tako konstrukcijos ilgainiui pradėjo pūti. Tverų girininkijos darbuotojai, seniūnija bei bendruomenė dėjo daug pastangų prižiūrėdami pažintinio tako konstrukcijos elementus – remontavo juos, keitė naujais, tačiau ilgainiui takas tapo neberemontuojamas. 2022 metų pavasarį VĮ Valstybinių miškų urėdija paskelbė apie pažintinio tako uždarymą. Tačiau pats kompleksas nebuvo uždarytas. Lankytojams teko prisiminti užmirštus senuosius takelius. Nors turistų srautai sumažėjo, šaltinio vandens gerbėjai, kaip įpratę, atvažiuodavo po keliasdešimt kilometrų, kad parsivežtų stebuklingojo vandens.
Infrastruktūros atnaujinimo darbus turėtų baigti birželio mėnesį
Valstybinių miškų urėdija jau 2022 metais Telšių regiono padalinio iniciatyva parengė Lopaičių piliakalnio infrastruktūros sutvarkymo projektą, tačiau lėšų investicijai nebuvo skirta. Finansavimas gautas ir projekto įgyvendinimo darbai pradėti 2023-iaisiais. Prieš pradedant juos Miškų urėdijai, Rietavo savivaldybei ir Varnių regioninio parko direkcijai teko išspręsti problemas, kilusias dėl to, kad piliakalnis ir jo prieigos priklauso urėdijai, teritorija, esanti arčiausiai centrinio įėjimo į mišką, – privačiam asmeniui, o gausiai lankomo miško dalis, esanti šlaitu į viršų nuo šaltinio, – dar kitam privačiam asmeniui.
Projekto „Rekreacinio objekto „Lopaičių pažintinis kompleksas“ rekonstrukcijos darbai“ įgyvendinimas pradėtas 2023 metų rudenį – pirmiausia nuardyti sutrešę mediniai takai. Lankytojų dėl magiškos energijos pamėgtam kompleksui atnaujinti skirta daugiau nei 744 tūkst. eurų.
Tarp projekte numatytų atlikti darbų – piliakalnio archeologiniai tyrimai, į piliakalnį vedančios ir ant jo esančios rekreacinės infrastruktūros atnaujinimas, šaltinio aplinkos sutvarkymas. Be pagrindinės patogiam komplekso lankymui skirtos takų, laiptų ir lieptelių infrastruktūros, vietos bendruomenės poreikiams ir edukacijai Lopaičių pažintiniame komplekse bus įrengtos dvi aikštelės – edukacinė erdvė ir renginių vieta, pastatyti informacijos stendai, rodyklės, suoliukai.
Kaip skelbiama prie pagrindinio įėjimo į Lopaičių rekreacinę zoną įrengtoje projekto informacinėje lentelėje, numatoma darbų pabaiga – 2024 metų birželio mėnuo.