
Lietuvos chorų sąjunga, atsiliepdama į Lietuvos kultūros tarybos kvietimą dalyvauti Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos projekte, teikė projektą „Da pacem“, kurio tikslas – bendradarbiaujant su Ukrainos choro dirigentais parengti, atlikti ir viešai publikuoti keletą Ukrainos liaudies dainų aranžuočių. Šiame projekte dalyvavo Kijevo Taraso Ševčenkos universiteto (Ukraina) choro „Dnipro“ vadovė Iryna Dušeiko, Sofia Trusenko ir Rasa Gelgotienė. Tekstų literatūrinius vertimus (aiškesniam tekstų prasmės suvokimui) paruošė lietuvė, keliasdešimt metų gyvenusi Ukrainoje ir šiuo metu vėl grįžusi į Lietuvą, Raisa Likhachova.
Liaudies dainų aranžuotės orientuotos į mėgėjų chorų pajėgumą, todėl visi Lietuvos chorai buvo kviečiami įtraukti šias dainas į savo repertuarą, dalytis su kolegomis ir pasistengti, kad ukrainiečių liaudies dainos ir kultūra skambėtų kuo plačiau, taip išreiškiant solidarumą su Ukraina.
Į šį projektą ir Ukrainos menininkų palaikymo akciją savo balsais įsiliejo aštuoni chorai. Tarp jų – ir Plungės dainininkai: Plungės kultūros centro kamerinis choras, vadovaujamas Alfonso Vildžiūno, ir mišrus choras „Plungė“, vadovaujamas Ritos Urniežienės, bei ukrainiečių solistai, kurie, gelbėdami savo šeimas ir bėgdami nuo karo baisumų, buvo priversti ieškoti prieglobsčio svečiose šalyse.
Renginys, kurį vedė Danguolė Viržintienė, vyko Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Šv. Mišiose buvo meldžiamasi už Ukrainą, kad greičiau baigtųsi kruvini konfliktai, už žuvusiuosius ir paaukojusius sveikatą, už netekusius artimųjų. Po pamaldų vyko koncertas, kurį pradėjo ukrainiečių solistė Olha Jarošenko, sugiedodama Ukrainos himną. Kompozitorių Vidmanto Bartulio, Donato Zakaro ir Dariaus Polikaičio sakralinės muzikos kūrinius susirinkusiesiems dovanojo mišrus choras „Plungė“, diriguojamas R. Urniežienės ir akompanuojamas Juditos Stankutės.
Šiame kolektyve šiuo metu dainuoja ir į Plungės gyvenimą integruojasi solistė iš Ukrainos O. Jarošenko. Olha atvyko iš Černigovo miesto, kuris yra netoli sienos su Rusija ir Baltarusija, todėl pirmasis pasitiko smūgius ir jo dėka nebuvo užimtas Kijevas. Dėl nuolatinio bombardavimo, kuris tęsėsi ilgiau nei mėnuo ir 70 procentų sugriovė miestą, Olha, gelbėdamasi pati ir gelbėdama savo mažametę dukrą, turėjo palikti mėgstamą darbą, draugus ir ieškoti naujų namų… Ji myli muziką ir vaikus, todėl pasirinko pedagogo profesiją. Dabar dirba vaikų darželyje ir dainuoja chore „Plungė“. Tuo labai džiaugiasi ir dėkoja Lietuvai bei Plungės bendruomenei už šilumą ir palaikymą.
Tą vakarą, po bažnyčios skliautais nuskambėjus Olhos atliekamai kompozitoriaus Aleksandro Bilašo dainai „Dvi spalvos“, kuri labai populiari ir žinoma kiekvienam ukrainiečiui, klausytojai galėjo pajusti tą begalinį skausmą ir tėvynės ilgesį, kurį savo dainavimu perteikė Ukrainos dukra. Po to skambėjo dar dvi ukrainietiškos dainos – „Mano tėvai“ ir „Medetkos“, kurias duetu su Olha ir solo atliko šiuo metu Rusnėje gyvenantis ir šakočius kepantis buvęs renginių vedėjas ir aktorius iš Krivoj Rogo Jevgenijus Gulakas. Jauno vyro palaikyti į koncertą atvyko žmona su mažametėmis dukrelėmis. Aktorius dėkojo už galimybę nors akimirką prisiliesti prie gyvenimo ir mėgstamo darbo, kurį dirbo tėvynėje kiekvieną dieną.
Koncertą vainikavo projektas „Da pacem“, kurį pristatė Lietuvos chorų sąjungos prezidentė R. Gelgotienė. Du Plungės miesto chorai, diriguojami šiuo metu Bonoje (Vokietija) gyvenančios, dirbančios ir dainas aranžuojančios ukrainietės Kijevo universiteto choro kapelos „Dnipro“ vadovės I. Dušeiko, publikai dovanojo tris aranžuotas ukrainiečių liaudies dainas: „Oi, kokie žirgai“, „Mėnuo danguje“ ir „Oi, tu, naktele“.
Po koncerto muzikantams dėkojo Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas Vytautas Gedvainis ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Nuostabu, kad su muzika galime padėti bendraminčiams, savo profesijos atstovams choro dirigentams, dainininkams, aktoriams ukrainiečiams nors iš dalies įgyvendinti kūrybinius planus ir pašaukimą nešti kultūrą žmonėms, turtinti juos dvasiškai ir tobulėti patiems.