Antradienį Savivaldybėje į posėdį susirinko Komisija siūlymams dėl Plungės garbės piliečio vardo suteikimo nagrinėti. Ji turėjo peržiūrėti, ar šiemet kandidatų į šį garbingą titulą visi dokumentai pateikti tinkami ir laiku.
Parašai
Kaip sakė komisijos pirmininkas Jonas Varkalys, šiais metais į Plungės garbės piliečius pasiūlytos dvi kandidatūros: mokytojas istorikas Bronislovas Vincas Pocius ir muzikantas, kompozitorius, aranžuotojas Andrius Kulikauskas.
Pirmiausia komisija aptarė B. V. Pociaus dokumentų paketą. Pasak J. Varkalio, kandidatūrą pateikė plungiškių grupė. Dokumentuose nurodyta, kad per grupės susirinkimą nutarta kandidatu siūlyti B. V. Pocių, ir pridėti lapai su 71 parašu (Plungės garbės piliečio vardo suteikimo nuostatuose sakoma, jog kandidatūrą gali teikti ne mažesnė kaip 20 asmenų grupė – aut. past.). Abejonių lyg ir nekilo, bet žvilgtelėti į pavardes panoro komisijos narys Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. Peržiūrėjęs pavardes ir parašus vadovas tarė: „Mano parašas čia taip pat guli, bet aš susirinkime nebuvau.“ Suprantama, po tokio pareiškimo visų žvilgsniai susmigo į kalbantįjį. „Turiu pareigą paaiškinti, kaip mano parašas čia atsidūrė. Buvo muziejuje renginys, ir jo metu pats Pocius rinko parašus. Priėjęs prie manęs paaiškino, kad renka parašus, jog jam būtų suteiktas garbės piliečio vardas, aš pasirašiau“, – kalbėjo A. Bakanauskas.
J. Varkalys siūlė teikiant Savivaldybės tarybai šią kandidatūrą pareikšti pastabą, kaip buvo renkami parašai, nes kilo abejonių, ar tikrai vyko susirinkimas. „Dokumentas tinka, bet komisija žino“, –
konstatavo jis.
Komisijos nariams klausimų atsirado ir dėl biografijos pateikimo. B. V. Pociaus gyvenimo ir nuopelnų aprašyme išdėstyti ir biografijos faktai, tačiau atskirai ji neparašyta, kaip tai, anot J. Varkalio, nurodoma nuostatuose.
Trumpai šnektelėjusi komisija sutarė, jog gyvenimo aprašyme biografija pateikta, tad ir šis dokumentas buvo įskaitytas. Tiesa, Nausodžio seniūnas Darius Preibys dėl tokio sprendimo suabejojo ir balsuojant susilaikė.
Praėjusiais metais B. V. Pocius į garbės piliečius taip pat siūlytas, tik dėl praleisto termino ta pati komisija jo kandidatūrą atmetė. Šįkart terminas nepraleistas, siūlymas pateiktas vasario 24 dieną (nuostatuose rašoma, kad siūlymai teikiami iki einamųjų metų kovo 1 d. – aut. past.).
Kadangi daugiau jokių klausimų nekilo, komisija vienbalsiai nutarė, jog šią kandidatūrą teiks tarybai.
Metas atnaujinti regalijas
A. Kulikausko kandidatūrą pasiūlė Plungės LIONS klubas ir Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų Plungės skyriaus frakcija.
Kadangi savo siūlymą Savivaldybėje pirmieji užregistravo „liūtai“, jų pateiktas dokumentų paketas ir buvo peržiūrėtas pirmiau. Klausimų niekam nekilo, viskas sudėliota pagal nuostatus.
Problema atsirado, kai komisija ėmėsi žiūrėti kito teikėjo dokumentus. Kadangi siūlymas užregistruotas kovo 1 dieną, ji suabejojo, ar nepavėluota. Padiskutavusi, kad kovo 1-oji neturėtų būti skaičiuojama, teikimą atmetė kaip netinkamą.
Komisijos darbas tuo nesibaigė. Pasak J. Varkalio, dabartinės garbės piliečio regalijos – primityvios, tad jau atėjo metas siūlyti tarybai jas atnaujinti. „Ženklas turi būti iškilesnis nei dabartinis“, –
teigė jis. Tokiam pasiūlymui pritarė visi posėdžiautojai.
Vicemeras Mindaugas Jurčius svarstė, kad garbės ženklai galėtų būti du. Vienas teikiamas, o kitas segamas į atlapą. M. Jurčiaus manymu, tokį įsegamą būtų galima įteikti ir jau esamiems garbės piliečiams ar jų artimiesiems.
A. Bakanauskas priminė, jog anksčiau medaliui kurti ir gaminti buvo skelbiamas autorinis konkursas, tad neatmetė galimybės ir šį kartą tą patį padaryti. „Leiskime administracijai rasti būdą, bet reikia, kad dar spėtų pagaminti, kol vyks apdovanojimo ceremonija“, –
kalbėjo J. Varkalys.
Komisijos nuomone, didžiajame medalyje reikėtų palikti vietos išgraviruoti garbės piliečio vardą, pavardę ir metus, o mažajame – tik metus.
Ar šie siūlymai „praslys“, paaiškės per Savivaldybės tarybos posėdį.