Prieš porą savaičių „Plungės“ laikraštyje, straipsnyje „„Saulės“ gimnazijos mokiniai – į kitas mokyklas“, rašėme, kad minėtojoje mokykloje planuojama renovuoti visą šildymo sistemą, todėl gimnazistams laikinai gali tekti lankyti kitas miesto mokyklas. Publikacijai pasirodžius spaudoje ir internete, pasipylė komentarai – moksleivius ir jų tėvus papiktino faktas, kad darbai nebuvo atlikti vasarą, kad jų imtis planuojama prasidėjus mokslo metams.
Svetainė užkaito nuo komentarų
Paskelbus nedžiugią naujieną, laikraščio „Plungė“ internetinė svetainė užkaito nuo komentarų. Moksleiviai, jų tėvai, pedagogai ir kiti piktinosi:
„…parama ryžtingų veiksmų jau laukė nuo pat š. m. sausio mėnesio. Gaila, bet mūsų valdžia snaudė iki pat dabar. O dabar man ant visų pinigų tikrai nusipjaut, aš noriu mokytis normaliai (ne po pietų ir „neišmėtyta“ į kitas mokyklas). Mes esam apgauti, reikėjo pranešti anksčiau, būčiau rinkusis kito miesto mokyklą. Nenušalo mokiniai praeitais metais – nenušalsim ir šiemet. Pasirinkimo laisvės mums nepaliko“;
„O kaip bus su užklasine veikla: sporto mokykla, šokių būreliais ar muzikos mokykla?“;
„Sužinome, kad gimnazijoje prasideda remontai. Vietoje to, kad mokytųsi, vaikai keliaus į kažkokias kitas mokyklas. Kokias, dar valdžia pati nežino. Tik dabar pradės galvoti. Čia aš nebekalbu apie baisius Birutės g. šaligatvius ir lietaus metu ant pėsčiųjų besitaškantį vandenį, apie neįtikėtinai baisius tualetus, mokymo priemonių neturėjimą… Aš kalbu apie tai, kur verčiami mokytis mūsų vaikai. Egzaminų išlaikymo vidurkis mažesnis negu šalyje!!! Štai apie ką pirmiausia reikia kalbėti, o ne apie radiatorių keitimą per mokslo metus!!!“;
„Visiška nesąmonė. Akivaizdu, kad apie mokinių gerovę mažiausiai galvota. Argi mokyklos ne mokiniams skirtos? Manau, visus šiuos darbus galima nukelti iki vasaros. O taip visiškai sužlugdys mokiniams šiuos metus“;
„Ukrainoje rusų separatistai sprogdina mokyklas – Plungėje situacija panaši, tik viskas daroma pačių rankomis. Dar XIX a. valstietis lietuvis savo ūkyje tvarkėsi, vadovaudamasis labai paprastu principu: „Ruošk roges vasarą, o ratus – žiemą”. Mūsų Savivaldybės politikai yra visiškai praradę sveiką protą. Toks vadovavimas primena Putino veiklą. Miglų migla, rūkų rūkas… ir dar prievarta. Totalus griovimas. Vaikų gyvenimų, susitaikiusių tėvų su galimu „pasirinkimu“ iš vienintelio pasirinkimo. Bent anksčiau buvo galima informuot – savo vienuoliktokei kito rajono mokyklą būčiau rinkusi. Skaudžiai apgauta ir įžeista mama“ (komentatorių kalba netaisyta – aut. past.).
Plungiškius ypač piktina tai, kad mieste belikusi viena vidurinį išsilavinimą teikianti mokykla ir toje pačioje nesudaromos sąlygos normaliai mokytis.
Matydami, kad plungiškiams ši problema itin opi, pasidomėjome, kokių veiksmų Plungės rajono valdžia, Švietimo skyrius planuoja imtis, kokios pozicijos laikosi mokymo įstaigos administracija. Be to, trečiadienio vakarą nuvykome į „Saulės“ gimnaziją, kur rajono valdžios atstovai susitiko su mokymo įstaigos bendruomene.
Rugsėjo 3-iąją atplėšti vokai
Nors žinia, kad „Saulės“ gimnaziją pasieks nemenka parama – apie 600 tūkst. Lt – Plungės rajono savivaldybės administraciją pasiekė, kaip paviešino Savivaldybės meras Audrius Klišonis, dar sausio mėnesį, rangos darbų konkursas paskelbtas tik rugpjūtį. Rugsėjo 3-iąją Savivaldybės viešųjų pirkimų komisija atplėšė vokus – gauti 4 pasiūlymai. Du iš jų atmesti kaip netinkami: UAB „Statmax“, nors darbus ketino atlikti už 419 928 Lt, tačiau perkančiosios organizacijos, t. y., Savivaldybės prašymu nepatikslino pateiktų netikslių ar neišsamių duomenų apie savo kvalifikaciją; AB „Panevėžio statybos trestas“ pasiūlymas atmestas, nes pastarosios kaina buvo per didelė, perkančiajai organizacijai nepriimtina – 775 005 Lt. Liko du galimi rangovai, kurie rugsėjo 8-ąją surikiuoti tokia tvarka: Nr. 1 – UAB „Virdaleka“ iš Telšių, „Saulės“ gimnazijos šildymo sistemą žadanti renovuoti už 469 782 Lt, Nr. 2 – ūkio subjektų grupė, t. y., UAB „Plungės lagūna“ ir UAB „Eidvaras“, pastarieji užsiprašė šiek tiek daugiau – 485 894 Lt. Jei niekas nieko neskųs teismui, rugsėjo pabaigoje Savivaldybės administracija su konkursą laimėjusiu rangovu turėtų pasirašyti sutartį. Na, kaip ir tikimasi, darbai turėtų startuoti spalio mėnesį, pinigus įsisavinti būtina iki gruodžio 1 dienos. Taigi mokykloje tas laikas – pats darbymetis.
Kad tik nereikėtų keltis į kitas mokyklas
Savivaldybės meras A. Klišonis pripažįsta: „Normalūs, ūkiški žmonės tokius darbus dirba vasarą, o mes viską palikome rudeniui, kai jau įsibėgėję mokslo metai ir reikia pradėti šildymo sezoną.“ A. Klišonio teigimu, buvusioji Savivaldybės valdžia (kuri po perversmo pakeista rugpjūčio 14-ąją) apie paramą žinojo metų pradžioje, tačiau nepasistengė, kad tokie svarbūs darbai būtų atlikti vasarą, kol moksleiviai atostogavo. Prieš Rugsėjo 1-ąją meras akcentavo, kad šildymo sistemos renovacijos darbų nepavyks suderinti su mokymosi procesu, kad gimnazistams porą mėnesių teks glaustis kitose mokyklose.
Buvusi Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė su tokiais kaltinimais nesutinka. „Dabar dokumentų neturiu, tačiau lėšos buvo paskirtos ne sausį, bet vėliau. Mes iškart ėmėmės organizuoti projektavimo darbų konkursą, jį baigę, paskelbėm kitą – rangos darbų. Laiko tikrai netempėm, rankų sudėję nesėdėjom“, – į A. Klišonio kaltinimus atsakė buvusioji direktorė.
Suprantama, kad „Saulės“ gimnazijos bendruomenei išmėtymo po kitas mokyklas variantas – ne prie širdies. Mokyklos poziciją palaiko ir Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Rolandas Raibužis. Anot jo, labai negerai, jei moksleiviai, ypač – abiturientai, dėl renovacijos turėtų lankyti kitą mokyklą. „Darysim viską, ieškosim sprendimų, kad tik gimnazistai galėtų mokytis savoje mokykloje“, – sakė R. Raibužis.
Tokios pat nuomonės – ir „Saulės“ gimnazijos direktorius Algimantas Budrys. Jo įsitikinimu, pats blogiausias variantas – trikdyti mokymosi procesą ne tik savoje mokykloje, bet ir kitose. Anot direktoriaus, būtent taip įvyktų, mokinius išskirsčius po kitas mokymo įstaigas. A. Budrys sakė laukiąs, kada paaiškės, kuri įmonė renovuos šildymo sistemą, tada esą daug kas išsispręs. „Iki šiol visokių versijų prisiklausiau. Vieni sako, kad darbus galima skirstyti į etapus, kiti tvirtina, kad šildymo sistemoje nuo senų laikų likę mazuto, tad ją vienu ypu teksią keisti visame pastate. Dabar laukiu, ką pasakys konkursą laimėjęs rangovas. Ir, žinoma, tikiuosi gerų žinių – kad sistema bus renovuojama etapais – atskiruose korpusuose“, – kalbėjo A. Budrys.
Pasak A. Budrio, jei rangovas darbuosis viename korpuse, moksleivių iš įstaigos iškraustyti nereikės – visi sutilps kitame ir bendrabučio patalpose. Be to, planuojama dirbti šeštadieniais, per tą laikotarpį išnaudoti visas kultūrinei, pažintinei veiklai skirtas dienas. „Aišku, tarsimės ir su rangovais – kad šie bent iš dalies derintųsi prie mūsų, pakoreguotų savo darbo laiką. Prieš prasidedant naujiems mokslo metams, organizavom mokytojų tarybos posėdį – pedagogai sutinka su viskuo, kad tik nereikėtų kartu su vaikais keltis į kitas mokyklas. Na, tiesiog niekam nenorim užsikarti ant sprando. Geriau jau koreguoti tvarkaraščius, tartis su rangovais, bet vaikų neišmėtyti“, – kalbėjo direktorius.
„Jei iš dvyliktoko bus atimti keturi mėnesiai…“
Norint išsiaiškinti, kokia moksleivių tėvų nuomonė šiuo klausimu, trečiadienio vakarą „Saulės“ gimnazijoje surengtas susitikimas – padiskutuoti su meru A. Klišoniu, Savivaldybės administracijos direktoriumi Albertu Krauleidžiu, Švietimo skyriaus vedėju R. Raibužiu rinkosi mokytojai, moksleivių tėvai.
Mokyklos direktorius A. Budrys susirinkusiesiems akcentavo, kad renovacija – opi problema, kuriai išspręsti numatyti trys variantai. Pirmasis, kuris priimtiniausias mokiniams ir pedagogams, – kad ir susispaudus, bet mokymo procesą vykdyti savoje gimnazijoje. Antrasis – mokytis kitose mokyklose. Trečiasis – atsisakyti renovacijos.
Anot direktoriaus, jei darbus vykdysiantys rangovai sutiks darbuotis viename korpuse, paskui – kitame, problemas bus įmanoma išspręsti. Planas esąs toks: rugsėjį ir spalį, kol mokykloje dar nešalta, kas antrą šeštadienį organizuoti pamokas; spalio pabaigoje numatytas savaitės trukmės atostogas perkelti į lapkričio pradžią; lapkritį, kai nešildomoje mokykloje bus šalta, pamokų visai nevesti: pirmoji savaitė – atostogos, antroji savaitė – laisva, nes už ją bus atidirbta šeštadieniais, o likusią mėnesio dalį išnaudoti kultūrinei, pažintinei veiklai (jai mokiniai per metus turi 10 dienų). „Taigi jei per spalį specialistai išmontuos senąją sistemą, o per lapkritį sumontuos naująją, didelių bėdų nebus“, – tėvams pasakojo įstaigos vadovas.
Susirinkime dalyvavęs meras A. Klišonis sakė suprantąs tėvų rūpestį ir negalįs pateisinti to, kad darbai nebuvo atlikti vasarą, bet yra taip, kaip yra. „Šiandien man skambino iš Švietimo ir mokslo ministerijos, klausė, ar mes įsisavinsim skirtąsias lėšas. Į klausimą atsakyti negalėjau, neišgirdęs jūsų nuomonės. Bet tikiuosi, kad pritarsite, jog gimnaziją būtina renovuoti. Mano siūlymas – darbų neatidėlioti. Jei gautuosius pinigus panaudosim, kitąmet vėl gausim – jau kitiems renovacijos darbams, kuriuos tikrai stengsimės atlikti vasarą“, – kalbėjo meras.
Kokia tikimybė, kad darbai prasidės spalį ir baisis iki gruodžio 1-osios? Kas gali garantuoti, kad, paskelbus rangos darbų konkurso nugalėtoją, neprasidės bylinėjimosi procedūra? Ar yra Plungėje bent vienas projektas, kuris įgyvendintas laiku? Tikiais klausimais A. Klišonį apipylė tėvai. „Kol nėra sutarties su rangovu, į kai kuriuos jūsų klausimus atsakyti negaliu. Kai tik bus aišku, kokia įmonė imsis darbų, išsakysim savo pageidavimus, tarsimės, kad dirbtų visu pajėgumu, keliomis pamainomis, kad tik „tilpų“ į terminus“, – kalbėjo A. Klišonis.
„Kiek žinau, nėra nė vieno konkurso, po kurio neprasidėtų teismų maratonas. Juk pasibylinėti – tradicija, garbės reikalas“, – replikavo vienas iš tėvų. Meras jam atsakė: „Viešųjų pirkimų įstatymas numato galimybę bylinėtis. Bet jei bijom bylų, tada apskritai turėtume nesiimti projektų, neskelbti konkursų. Bijai vilko – neik į mišką.“
Kai kurie tėvai domėjosi, ar nebūtų galimybės geresnes sąlygas sudaryti dvyliktokams, pasirūpinti, kad jiems kuo mažiau trikdytųsi mokymosi procesas. „Dokumentuose nurodyta, kad darbai vyks du mėnesius, dar mėnesiui terminą galima pratęsti, plius dar mėnuo darbams įvertinti ir priimti. Aš suskaičiuoju keturis mėnesius. Turių dvyliktoką, kuriam šiemet reikia daug mokytis, pasiruošti. Mano vaikas antrojo šanso egzaminams neturės“, – kalbėjo viena mama. Jai antrino kita: „Gerai, jei viską sutvarkysit per mėnesį ar du, bet jei iš dvyliktoko bus atimti keturi mėnesiai…“
Direktorius A. Budrys geresnių sąlygų abiturientams nepažadėjo – mokyklai vienodai svarbūs visi mokiniai, gerų mokymosi sąlygų nusipelnė kiekvienas. Tad jei bus sunkumų, visiems jų teks po lygiai. Susirinkimo pabaigoje tėvus ramino iš direktoriaus pavaduotoja Vitalija Grimalienė: „Aš manau, kad viskas išsispręs, viskas bus gerai. Prašau jūsų nepanikuoti ir savo vaikus nuraminti. Bent jau dabar, rugsėjį, kol mokykloje nieko nevyksta, jie gali susitelkti mokslui ir uoliai dirbti.“
Po susitikimo su valdžios atstovais ir mokyklos administracija tėvai buvo pakviesti į kabinetus. Ten jie dar galėjo padiskutuoti su klasių vadovais, išsakyti savo nuomonę ir mintis raštu. Tikėtina, kad renovacija „Saulės“ gimnazijoje vyks, o su ja susijusios problemos bus sprendžiamos.