Praėjusį ketvirtadienį Plungės rajono apylinkės teismas išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje plungiškis verslininkas Povilas Pocius reikalauja iš dalies panaikinti 2008 metų balandžio 28 dieną pasirašytą valstybinės žemės pirkimo-pardavimo sutartį. Pagal ją UAB „OKZ Holding Baltija“ iš valstybės įsigijo Pramonės prospekte esantį 7 213 kv. m žemės sklypą, kuriame stovi P. Pociaus kiek anksčiau įsigyti statiniai. Taigi situacija neįprasta: statiniai priklauso vienam savininkui, o žemė po jais – kitam.
Daugiau nei prieš metus, 2008-ųjų vasario 19 dieną, P. Pocius iš Alfredo ir Rasos Petreikių nupirko keletą statinių: svarstyklių pastatą, sargo namelį ir dalį asfaltuotos aikštelės. Prieš sudarydamas pirkimo-pardavimo sandorį, P. Pocius iš Plungės rajono žemėtvarkos skyriaus gavo pažymą, kurioje nurodyta, kad naujasis savininkas įstatymų numatyta tvarka galės pirkti arba nuomotis žemės sklypą prie turimų pastatų. Deja, netrukus P. Pocius sužinojo, kad žemė aplink jo statinius ir po jais jau parduota bendrovei „OKZ Holding Baltija“. O tai reiškia, jog verslininko turtas stovi svetimame sklype ir kad statinių savininkas netgi neturi galimybės prie jų privažiuoti – per kito sklypą juk nevažinėsi.
Manydamas, kad žemė po jo statiniais ir aplinkui juos parduota neteisėtai, P. Pocius kreipėsi į teismą. Atsakovais šioje byloje patraukti Telšių apskrities viršininko administracija, UAB „OKZ Holding Baltija“, matavimus atlikusi Alvydo Ketvirčio įmonė, trečiaisiais asmenimis – VĮ Registrų centro Telšių filialas ir Plungės rajono savivaldybės administracija.
P. Pocius reikalauja, kad teismas iš dalies panaikintų „OKZ Holding Baltija“ įsigytos valstybinės žemės pirkimo-pardavimo sutartį. Tiksliau – kad iš 7 213 kv. metrų sklypo būtų išskirtas 2 691 kv. m sklypas aplinkui ieškovo pastatus. Be to, P. Pocius prašo, kad jam būtų atlyginta 18 184 Lt žala. Esą tiek jis sumokėjo už rąstų išgabenimą (to pareikalavo UAB „OKZ Holding Baltija“) iš ginčytino sklypo.
Nė vienas iš atsakovų su P. Pociaus ieškiniu nesutiko ir prašė jį atmesti.
Teismo proceso metu bene daugiausiai kliuvo žemės matavimus atlikusiam A. Ketvirčiui, kuris darbus vykdė pagal „OKZ Holding Baltija“ užsakymą. Matininkas, rengdamas išmatuoto sklypo planą, nenurodė, kad jame esama statinių. Neįrašydamas jų į planą, A. Ketvirtis suklaidino ir Plungės rajono savivaldybės administraciją, ir Telšių apskrities viršininko administraciją. A. Ketvirčiui pateikta daug klausimų: ar jis privalėjo įrašyti pastatus į planą, kodėl to nepadarė, ar jaučia atsakomybę už padarytą klaidą? Atsakymas buvo trumpas: „Aš jokių pastatų sklype nemačiau. Viską padariau teisingai ir kaltas tikrai nesijaučiu.“ Įdomu tik, kaip galima nematyti statinių, kai sklypo matavimų riba – už metro nuo jų?
Kadangi A. Ketvirtis pastatų nematė ir plane apie juos net neužsiminė, kitos institucijos, pasitikėdamos matininku, statinių taip pat nebeieškojo. To pasekmė – 2008 metų vasario 25 ir 28 dienomis „gimė“ Plungės rajono savivaldybės direktoriaus ir Telšių apskrities viršininko įsakymai, kurių pagrindu 2008 metų balandžio 29-ąją „OKZ Holding Baltija“ pagal sutartį tapo 7 213 kv. m ploto sklypo savininke. Taigi vienas nepamatė, o kiti, nepatikrinę nematančiojo, palaimino valstybinės žemės pirkimo sandorį.
Telšių apskrities viršininko administracijai atstovavęs Plungės žemėtvarkos skyriaus vedėjas Steponas Januška pritarė, kad A. Ketvirčio įmonė, atlikdama matavimus ir rengdama planą, pridarė pažeidimų bei suklaidino kitas institucijas. „Iš žmogiškosios pusės pritariu, kad sutartis turi būti naikinama, bet Telšių apskrities viršininko administracijos kaltės čia nematau“, – sakė S. Januška.
„O kodėl žemėtvarkininkai nepatikrino, ar A. Ketvirtis viską gerai atliko? Kodėl jūsų vadovaujamas skyrius tuomet jokių klaidų nerado, o dabar pretenzijas reiškiate?“ – S. Januškos klausė A. Ketvirčio interesus gynęs advokatas Vaidotas Rutavičius. „Mes į vietą nevažiuojame, tikriname tik dokumentus, o jie buvo tvarkingi. Tačiau Ketvirtis matavimus atliko vietoje, todėl statinius turėjo matyti“, – atsakė Žemėtvarkos skyriaus vedėjas.
Pasak P. Pociaus advokato Mariaus Griciaus, situacija – kurioziška. Viena institucija padarė klaidą, dėl kurios viskas išsirutuliojo į tai, kad dabar P. Pociaus pastatai stovi svetimoje žemėje.
„OKZ Holding Baltija“ interesams atstovavęs advokatas Vidmantas Stonkus ieškinį prašė atmesti. Anot jo, pirkimo-pardavimo sutartis sudaryta dviejų įsakymų (Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus ir Telšių apskrities viršininko) pagrindu. Kol tie įsakymai galiojantys (o dėl jų teisėtumo P. Pocius niekur nesikreipė), naikinti sutarties nėra galimybės. „OKZ Holding Baltija“ nesutinka ir minėtosios 18 184 Lt žalos atlyginti. Anot V. Stonkaus, P. Pocius net dokumentų, įrodančių, kam ir kiek sumokėjo už rąstų nuvežimą, nepateikė. Tai apie kokią žalą kalbama?
Anot advokato V. Rutavičiaus, P. Pocius negali pretenduoti į sklypą. Mat jo turimi pastatai – tik antraeiliai daiktai, prie kurių atskiri sklypai neformuojami. Na, o tam, kad P. Pocius turėtų galimybę privažiuoti prie savo statinių, yra kita daiktinė teisė – servitutas.
Anot P. Pociaus advokato M. Griciaus, šioje situacijoje akivaizdu – ranka ranką plauna. Advokatas samprotavo: „Įdomu, ar Plungės rajono savivaldybės administracija ir Telšių apskrities viršininko administracija pačios neketina kreiptis į teismą dėl to, kad Ketvirtis jas suklaidino. Jei minėtosioms institucijoms rūpėtų atkurti teisybę ir ginti viešąjį interesą, jos taip ir padarytų, bet šiuo atveju – kažin.“
Teismas sprendimą šioje byloje skelbs balandžio 22-ąją.